Ruhun Kapılarının Açıldığı Yer: GANESH YOGA

0
391

Meral Güneşdoğmuş, sağlığı için ilaçların ve doktorların tek başına yeterli olmadığını anlayıp daha kalıcı bir çözüm aramaya başladığında yoga ile tanışmış. Önceleri kendi kendine evinde meditasyon ve egzersiz yaparken yaptığı şeyin aslında insanın fiziksel ve ruhsal olarak kendini iyileştirme yeteneği olduğunu anlayınca bu öğretiyi başkalarının da yaşamına katması gerektiğini düşünmüş. Hastalığın bedenimizden bize bir uyarı olduğunu, şifa ve iyileşmenin ise bedenin kendiliğinden ve doğal olarak akan bir süreci olduğunu öğrendiğini söyleyen Ganesh Yoga sahibi Meral Hanım ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Ganesh Yoga’dan bahsetmeden önce Ganesh’in bir hikayesi vardır, değil mi?

Tabi! Hem de bir sürü… Ganesh; Hint mitolojisinde fil başlı muzip bir karakterdir. Yoga felsefesine göre beden, zihin ve ruh bir bütündür. Ganesh’in özelliği ise varlığımızın bu üç yönü arasında kolaylıkla ve esneklikle gidip gelebiliyor oluşu ve bu üçünün tüm bilgisine rahatlıkla erişebiliyor oluşudur. Bilgiye kolayca erişebilen özelliği sayesinde büyük bir öğretmen olmuş, diğer bütün öğretmenlere ve yazarlara ilham vermiştir.

Daha da önemlisi bize de varlığımızın tüm yönlerine esneklikle ulaşabileceğimizi hatırlatır. Yoga bize bu esnekliğe nasıl kavuşacağımızı ve varlığımızın özünde yatan bilgeliğe nasıl ulaşacağımızı göstermek için vardır. Çünkü saydığımız bu meziyetler Ganesh’e mahsus değildir; bütün insanlara, yapabileceklerinin, yeteneklerinin ne kadar çok yönlü ve uçsuz bucaksız olduğunu hatırlatan bir örnektir Ganesh.

Ganesh Yoga’da ne tür bir yoga uyguluyorsunuz?

Ganesh’te her yaş, her beden tipi ve her seviyeye uygun yoga dersleri verilmektedir. Yoga geleneğine uygun olarak yapılan Hatha (Güneş-Ay), Vinyasa (Akış), Yin Yoga derslerinin yanı sıra daha modern teknikler olan Yoga Terapi, Power Yoga vb. dersler de bulunmaktadır. Ayrıca hamilelere yönelik dersler ile doğum sonrası dönem için dersler mevcuttur. Bunların yanı sıra ücretsiz olarak katılabileceğiniz meditasyon dersleri ile yoga felsefesi hakkında detaylı bilgi bulabileceğiniz ve eğlenceli hikayelerle süslenmiş mini atölye çalışmaları bulunmaktadır.

İnsanlar yogayı bir spor olarak görüyorlar. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

Spor bir disiplindir; bedeni, kısmen de zihni terbiye etmek için çok güzel bir araçtır. Yoga pratiği ise bunun çok daha ötesine geçer. Yoga pratiği yapan bir kişi sadece bütün bedeninin açıldığını, güçlendiğini ve esneklik kazandığını hissetmekle kalmaz, aynı zamanda daha huzurlu, dengeli, kendiyle barışık hale gelir. Günlük hayatta durmadan ayağına takılıp duran ufak tefek sorunlara birden kolay çözümler bulmuş gibi olur, hakikaten bulur da… Yüzü aydınlanır; çünkü içi de aydınlanmıştır.

Yoga kendine dönmek, kendini bilmek demektir. Kendini bilme yolu, bu hayatı daha eğlenceli ve daha rahat geçirebilmenin en kestirme yoludur. Hayatta karşımıza çıkan ve güçlük gibi görünen şeylerin büyük çoğunluğu kendi ruhumuzu bilmemektendir. Bu yolda karşılaşacaklarımız, kendimize gerçek bir samimiyetle baktığımız için, geçici hevesler değil gerçek sevinç, gerçek huzurdur. Yoganın sevgi huzur vb. kavramlarla bu kadar çok ilişkilendirilmesinin nedeni de budur. Yoga bize daha engin bir bilgelik, daha çok neşe getirmek için bir araçtır.

Yurtdışında yoga oldukça ilgi görüyor fakat bu Türkiye’de pek de fazla değil. Yogayla ilgili ülkemizdeki durum nedir?

Yoga’nın günümüzde yaygınlaşması, Yogananda, BKS Iyengar gibi bilge ve öğretmenlerin Hindistan’dan ABD’ye giderek batı toplumuna bu öğretiyi öğretmesiyle başlamıştır. Önce Amerika’da öğrenilmeye başlamış, sonra yavaş yavaş tüm dünyada yayılmıştır. Ülkemizde yoga uzun yıllardır bilinip uygulanmakla birlikte ancak son yıllarda yaygınlık, hatta popülerlik kazanmıştır. Bu ilgi artarak devam etmektedir.

Yaşadığımız bu dönemde hepimiz çok daha yüksek bir bilinç düzeyine eriştik. Kendimiz ve içinde olduğumuz dünya için daha iyisini istiyoruz. Kendimiz ve tüm dünya için, sağlık, mutluluk ve refah istiyoruz. Yoga da binlerce yıldır insanlığa tam da bu amaçlar için sunulmuş kadim ve hala fazlasıyla geçerli bir yoldur. İnsanlar yogayla tanıştıkça bu gerçeği fark ediyor ve yaşadıkları deneyimi her ortamda paylaşıyor. Bu da dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yogayı artarak ilgi gören bir alan haline getiriyor.

Yoga sonrasında insanda nasıl bir değişim oluyor?
Yoga pratiğinin ardından tüm beden biraz daha güçlenmiş, biraz daha rahatlamış olur. Zayıflıkların ve katılıkların adım adım çözülmesi, her dersten sonra hafifleme ve özgürleşme duygusunu doğurur. Yoga pratiği sırasında bedenimizle ve yerle güçlü bir temas kurarız; buna biz köklenme diyoruz. Köklenmek, bize yeryüzü ve yaşamın bütünüyle temas halinde olduğumuzu, varlığımızın güven içinde olduğunu hatırlatır. Pratikle beraber kendiliğinden doğan bu güven ve aidiyet duygusu, özgürlüğümüz için sağlıklı bir temeldir.

Pratiğin yarattığı en önemli farklardan bir diğeri ise nefes alışverişimizin daha rahat hale gelmesi, yani nefesin özgürleşmesidir. Nefes, sağlığımız için en önemli unsurdur. Çünkü nefesi bedenimizin her yanına rahatça ulaştırabilmemiz demek tüm organlarımızın ve tüm sistemlerin sağlıkla işlemesi demektir. O yüzden yoga uygulamaları, nefes alışverişini kısıtlayan tüm faktörleri detaylı bir şekilde ele alır ve bu kısıtları hem fiziksel duruşlarla hem nefes teknikleriyle gidermeyi hedefler.

Sayısız poz ve çok sayıda nefes uygulaması mevcuttur. Hatta belirli durumlara özgü nefes çalışmaları yapılabilir; örneğin nefes alışverişi olağan süresinden hafifçe uzatıp alış ve verişi eşitlemek saydığımız etkileri kısa bir süre içinde doğurmak için elverişlidir. Uzun nefes vermek sakinleştirici bir etki yaparken, nefes verişten daha uzun sürede nefes almak ise canlandırıcı bir etki yapar. Bu üç örnekte de nefes hiç tutulmaz, kendi ritminizde bu teknikleri deneyebilirsiniz. Daha detaylı uygulamalar için konunun uzmanına danışmanızı tavsiye ederiz.

Peki, insanlar neden yoga yapmalı?

Yoga fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlık için yapılmalıdır. Çünkü sağlık bir bütündür, varlığımızın tüm unsurları sağlımızı etkileyen faktörlerdendir. Eğer bu üç yönden tam olarak sağlıklı olur ve sağlığımızı korursak hayatta attığımız adımlar, kurduğumuz ilişkiler ve niyetlerimiz de bununla uyumlu olarak sağlıklı olur. Yaşam; içindeki her bir unsurla bir bütündür. Bizler ayrı ayrı bireyler olarak yaşamın içindeki diğer tüm bireylerle ve diğer tüm varlıklar ile etkileşim halindeyiz. Bu bütünün içinde bir tek kişi dahi başını kaldırıp sağlıklı olmaya karar verdiğinde, bu adım küçücük bir zerre dahi olsa bütünü sarsar ve değiştirir.

Bizle beraber her şeyi değiştirir ve dönüştürür. Dönüşüm sadece bizde değil, içinde olduğumuz yaşamla beraber olur. Yani biz kendi varlığımız için bir adım attığımızda yaşam bunu fark eder ve o da bizimle beraber olur. Biz iyileşmeye karar verdiğimizde bizimle beraber sevdiklerimiz, etrafımızdaki hayvanlar ve bitkiler de iyileşmeye karar verir. Etrafımızı saran atmosferdeki duygu durumları, kaygı, korku, güvensizlikten, sağlıklı bir güven duygusuna, huzura ve özgürlüğe doğru bir değişim geçirir. Yoga insanın kendisi ve bu dünya için yapacağı en iyi şeylerden biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here