Op. Dr. Hasan Kütükoğlu: “Doktor Beni Baştan Yarat”

0
945

2006 senesinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlığını alan Op. Dr. Hasan Kütükoğlu, hastalarının çoğunlukla ‘’doktor beni baştan yarat’’ diyerek kendisine geldiğini söylüyor. Şu anda Arte Cerrahi Hastanesi’nde hizmet veren Kütükoğlu olması gerekenin hastanın durumuna göre işlem yapmak olduğunu belirtiyor. ARTE Cerrahi Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr Hasan Kütükoğlu ile dergimiz okurları için estetik müdahale ve nasıl yapılması gerektiği üzerine konuştuk…

Hasan Bey, öncelikle estetik müdahale isteyen kişiler doktoruna ne sormalı, ondan ne beklemeli?
Estetik cerrahi, plastik cerrahi alanının zor ve keyifli bir alanını oluşturmakta. Estetik müdahalede belirleyici nokta hastanın kendisiyle ilgili rahatsızlığı ve ne istediğidir. Estetik müdahaleye hastalarımla birlikte karar vermemiz doğru bir yaklaşım oluyor. Kişinin vücut ve yüz hatlarının orantısında veya simetrisinde geçmişten gelen, yaşa veya herhangi bir travmaya bağlı değişiklikleri olabilir. Bu durumda estetik müdahale yapacağımız kişinin rahatsızlık derecesiyle orantılı olarak bu durumun düzeltilmesi yüz güldürücü sonuçlar ortaya koyuyor.

Estetik işlemler yaptırmak isteyenler, doktora “sizce ne yaptırmalıyım?” sorusu yerine, “ben burun şeklimden şikayetçiyim, yanaklarımın sarkmasından, göz çevresindeki kırışıklıklardan şikayetçiyim ne yapılabilir?” diye sorarsa bu çok daha doğru bir yaklaşım olur. Tabii ki hasta şikayetine göre doktorun da önerileri olmalı. Mesela, burun estetiği yapacağınız kişiye çene ucunu da biraz uzatma önerisi vermek gibi…

En sık yaptığınız ameliyat ve uygulamalar nelerdir?
Botilinium toksini (botoks) ve dolgu uygulamalarını, ameliyat olarak da en sık burun estetiği ve hızla daha da artan liposuction dediğimiz yağ alma işlemini yapmaktayız. Teknolojinin ilerlemesi ile liposuction ameliyatları; hem sonuçlarının yüz güldürücü olması hem de hastaların bilgiye daha kolay ulaşarak korkularını gidermesi sayesinde daha popüler hale gelmiştir.

Yağ alma işlemi kimlere uygulanabilir, yaş sınırı var mıdır?
Yağ alma işlemi son yıllarda en çok yapılan ve talep gören estetik ameliyat işlemi haline gelmektedir. Bu işlem vücudun belirli bölgelerde toplanmış yağlarıın kanuller (içi boş metal çubuklar) ve vakum sistemleriyle çekilmesi esasına dayanır. Cerrahi bir operasyon olduğu için hastanede ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Fazla yağ dokusunun bulunduğu her bölgeye yapılmakla beraber kadınlarda en sık; karın, bel, bacak, basen, gıdı bölgesi ve kollara uygulanmaktadır. Erkeklerde ise en sık; karın, bel ve meme bölgesine uygulanmaktadır.

Liposuction hastasının ameliyat öncesi ve sonrasındaki süreçleri nasıl işlemektedir?
Bu işlem içinde diğer operasyonlarda olduğu gibi kan tahlilleri yapılır ve grafileri çekilir. Ameliyata hazırlanır. Bölge sayısı ve yerine göre değişmekle birlikte büyük çoğunluğu lokal (yapılacak bölge uyuşturalarak) veya sedasyon (hafif uyutularak) anestezi altında yapılmaktadır. Klasik liposuction işleminin etkinliğini ve güvenirliğini artıran yardımcı makineler veya aparatlar çıkmıştır.

Lazer liposuction, vaser liposuction, high definition vaser, power assisted liposuction, smart lipo… gibi teknolojiler, hastaların fazlalık yağ dokularını daha düzenli şekilde alabildiğimiz, aynı zamanda da cilt sıkılaşmasını sağladığımız uygulamalardır. Bu uygulamalar sırasında elde ettiğimiz yağları da işlemlerden geçirip yüzde ihtiyacı olan bölgelere destek için veya popo büyütmek için de kullanabilmekteyiz. Biz de Arte Cerrahi Hastanesi’nde bu bölgede sadece bizim kullandığımız Vaser ve Laser teknolojilerini kullanarak liposuction işlemini yapmaktayız.

Vücut estetiği ile ilgili yaptığınız diğer işlemler nelerdir?
Vücut estetiği için en sık yaptığımız operasyonlar meme büyütme, küçültme ve karın germe ameliyatlarıdır. Son yıllarda mide küçültme ameliyatları sonrası çok hızlı kilo vermeye bağlı sarkan kol ve bacak derilerinin toparlanması da sık yaptığımız uygulamalar arasında yerini almaktadır. Doğum sonrası meme dikleştirme ve karın germe ameliyatlarının bir arada yapıldığı “annelik estetiği” adıyla bilinen uygulamalar hastalarımızı doğum öncesi görüntülerine ulaştırmak adına en sık yaptığımız ameliyatlardandır.

Yüz estetiği ile ilgili en sık başvurulan uygulama veya operasyonlar nelerdir? Türkiye’ye yeni uygulamalar geliyor mu?
Yüz uygulamalarında en sık botoks uygulamaları ve burun ameliyatları. Bunun yanında göz kapağı estetiği de gittikçe artmaktadır. Artık insanlar daha hızlı sonuç almak ve günlük hayata daha çabuk dönmek istiyorlar. Bu yüzden botoks, dolgu ve ip askı uygulamaları şu sıralar daha çok tercih edilmektedir.

Yine hastalarımızın kendi kanlarından elde edilen genç kök hücreler ile yaptığımız PRP tedavileri, özellikle yüz bölgesindeki kaslara etki ederek kırışıklığın giderilmesini sağlayıp, yüzü yukarıya doğru kaldıran endopeel işlemleri de son yıllarda sık tercih edilmektedir. ‘’Hollywood Yanağı’’ olarak ünlenen, fazla yanak yağ dokularının alındığı bişektomi ameliyatları da bu sıralar en çok merak edilen ve uygulanan işlemler arasında yer almaktadır.

Ayrıca kök hücre uygulamaları ile ilgili olarak çok önemli çalışmalar söz konusu. Bu teknikler sayesinde günümüzde elde ettiğimiz kök hücre sayısının en az 10 katını elde edilebiliyor. Bu yeni yöntem ile elde edilen 20-25 milyon civarındaki kök hücre ile yüz, boyun ve el bölgesinde mükemmel sonuçlar yakalanıyor. Bilindiği gibi şimdiye kadar özellikle en zor bölge olan el bölgesindeki yaşlanmayı geri çeviren, çok etkili sonuçlar yakalayan bir uygulama yoktu. Yakın bir gelecekte biz de Arte Cerrahi Hastanesi’nde bu yeni yöntemi kullanıyor olacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here