Lezzete Açılan Kapı Garaj 55

0
766

Yemek yemeyi sevenler olarak şimdi hepinizi buraya davet ediyorum. Sizin için öyle bir yer keşfettim ki kendinizi kaybedebilirsiniz. Hem mekanın orijinalliği hem yemeklerin tatları hem de güler yüzlü hizmetiyle müdavimi olacağınız bir yer önereceğim size. Üstelik çok da merkezi bir konumda…

Konya Yolu üzerinde arabanızla yavaş yavaş ilerlerken (hele de iş çıkışında mükemmel bir fırsat trafiği atlatmak için) hemen sağa sapıp benzinlik içindeki küçük ama iştahınızı kabartacak mekana giriyorsunuz. Hafta sonları canınız hamburger çektiğinde ya da çocuklarınız hamburger istediğinde kolaylıkla gidebileceğiniz bir yer. Hamburger deyince aman korkmayın. Oldukça sağlıklı… Belki ben size anlatmadan önce keşfedenler olmuştur.

Evet evet, Garaj 55’ten bahsediyorum.
Hamburgerlerini gördüğünüz anda ağzınızın suyu akacak, o kadar iddialı konuşuyorum. Sonra yerken kendinizi bulunduğunuz ortamdan soyutlayıp tamamen lezzet denizinde yüzeceksiniz.

Self servisi olan Garaj 55’e ilk girdiğinizde Chevrolet’lerden oluşan oturma alanlarıyla karşılaşacaksınız. Oturduğunuz şey belki bir Chevrolet kaportası olacak. Evet, otururken içiniz biraz gidecek, ‘’nasıl kıydılar sana?’’ diye soracaksınız ama emin olun Garaj 55 sahibi Turgut Bey, onların kıymetini en iyi bilecek insanlardan biri. Benden söylemesi aman, kafanızı kaldırdığınızda lamba olarak Chevrolet jantını görürseniz kalp krizi geçirmeyin 
İşin özü, mekanın dekorasyonu gayet başarılı ve orijinal. İçeri girdiğiniz andan itibaren kendinizi Amerika’da yol kenarında benzin istasyonlarının içinde bulunan restoranlardan birinde gibi hissediyorsunuz.

Yemeklere gelince… Ağırlıklı olarak lezzetli hamburgerler olmakla birlikte, sandviçler, tatlılar ve satın alıp evinize götürebileceğiniz Türk Kahvesi, bitki çayları da bulunmakta. Hamburgerlerin en büyük özelliği Turgut Bey’in üzerinde deneyip kendi tariflerini çıkarması.
Ben denediğim ve her seferinde yemek için büyük bir hevesle gittiğim 3 burgerinden bahsedeceğim size. Öncelikle Mustang Burger’i mutlaka denemenizi öneriyorum. Gözünüze biraz büyük gelebilir ama tadını alınca emin olun hepsini bitirmeden duramıyorsunuz. Mustang’i yemeden önce bolca peçete almanızı öneririm. Zira yerken biraz elinize yüzünüze bulaştırabilirsiniz sosunu ama emin olun umurunuzda bile olmuyor. Bana söylenene göre Amerika’da bu burgeri yemek için bazı yerlerde eldiven veriliyormuş 

En keyif verici noktası aslında hamburgerin eti. Zaten bir burger yediğinizde en önemli şey eti olmuyor mu? Eti öyle yumuşak ve lezzetli ki bir daha başka yerde burger yememeye yemin ediyorsunuz. Turgut Bey, hamburger köftesi için de özel tarifler hazırlamış. Bunlardan bir tanesi de sebzelerin suyunun hamburger etinin içine katılması. İşin sırrını, hangi sebzeleri kullandıklarını söylemiyorlar bana tabi ama denemeniz şart diyorum.
Hamburger etleri pişirilirken de kesinlikle kurutulmuyor. Benim için en önemli şey kesinlikle bu. Etin suyu içinde kalıyor ve tüm lezzetini alabiliyorsunuz.

Gelelim diğer hamburgerimize. Size kesinlikle tuhaf gelecek ama kömür bir ekmek düşünün. Üstünde susamlar var. Arasında o lezzetli hamburger eti ve başka lezzetler. Kendisiyle tanıştırayım sizi: Blues Burger. Yine tarifi Turgut Bey’e ait olan köftelerin muhteşem bir ustalıkla pişirilmesinin ardından Blues Burger’in de tadına bakmaya başlıyorsunuz.

Beni en çok kendine çeken yanlarından biri de her şeyin sizin gözünüz önünde yapılıyor olması. Yemekleri kim hazırlıyor, nasıl hazırlanıyor, neler kullanılıyor, her şeyi görebiliyorsunuz. Temizliğini zaten anlatmaya gerek yok, işletme sahipleri zaten bu konuda oldukça titiz. Hani derler ya; ‘’ilk gittiğin yerde lavaboya gir. Temizse otur’’ diye  İşte burada bunu yapmanıza kesinlikle gerek yok. Gönül rahatlığıyla keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Garaj 55’te yediğim hamburgerlerden top listeme girenlerden biri de Double Cheeseburger. ‘’cheseeburger işte, ne farkı olabilir ki?’’ dediğinizi duyar gibiyim. Ama gidip yediğinizde cheeseburger hakkında bütün düşünceleriniz değişecek, garanti veriyorum. Garaj 55, cheeseburger’in içine bir sos hazırlıyor. İlk önce bunu hazır bir sos sanıyorsunuz, sonra özel bir sos olduğunu düşünüyorsunuz ve dayanamayıp soruyorsunuz. Aldığım cevap beni epey şaşırttı doğrusu. Garaj 55 yapmış yapacağını ve cheeseburger için birkaç peynirden oluşan harika bir sos hazırlamış. Yavaş yavaş yediğinizde sosun ağzınızda bıraktığı tadın üstüne ne bir şey yemek ne de bir şey içmek istiyorsunuz.

Hamburger deyince normal hamburger ekmeği gelmesin aklınıza. Garaj 55, hamburger ekmeklerin i kendileri için özel yaptırıyorlar ve Denizli’den getiriyorlar. Tahmin edersiniz ki ekmeklerin tarifleri de Turgut Bey’e ait. Ekmekler ağır değil ve lezzeti çok güzel, yemesi çok keyifli.

İsterseniz hafta sonları isterseniz iş çıkışlarında isterseniz de seyahatlerinizde önünden geçerken kesinlikle uğranması gereken bir mekan. Kendisi küçük ama lezzeti efsane olan Garaj 55, bütün yemekleriyle hem gözü hem de midenizi doyuruyor. Muhteşem bir yemek deneyimi için gitmenizi öneriyorum.

Tatlılara gelince… Profiterolünden tutun da karamelli pasta, mozaik pastaya kadar her çeşit tatlı türünü bulabilirsiniz. Ben Garaj 55’i keşfettiğimde yeni tatlılar için denemeler yapıyorlardı, o zaman tatma şansı buldum. Turgut Bey ve eşi bu konuda da oldukça titiz. Sevmedikleri hiçbir şeyi restoranlarına sokmuyorlar. Her yaptıkları tat için önce kendileri denem yapıyor, tadıyor, eğer içlerine sinerse satışa sunuyorlar. Tatlılar için de aynı şey geçerli. Tatlılar satışa sunulmadan önce tadına bakılıyor, onay verilirse satışa sunuluyor. Bu da Garaj 55’e duyulan güveni doğal olarak artırıyor.

Kıssadan hisse; siz Garaj 55’e bir ara uğrayın, deneyin. Bir kere gitmeniz yeterli olacaktır. Şimdiden afiyet olsun 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here