Dr. Ali Şehirlioğlu: Omurga Deyince Ne Anlıyoruz?

0
567

Omurgamız , kafa kaidesinin hemen altından başlayıp leğen kemiğine kadar uzanan , 33 tane omur adını verdiğimiz, aralarında disk dediğimiz yapılar komşuluk oluşturarak bir sütun haline gelen vücudumuzun ana desteğidir. İçinde oluşturduğu bir kanal içinde beyinden aşağı kadar uzanan omuriliği , çeşitli bağ yapılarıyla çevreleyerek korumaktadır.

BAŞLICA OMURGA HASTALIKLARI NELERDİR?
Şekil bozuklukları, enfeksiyonları , travmalar sonrası oluşan lezyonları , iyi yada kötü huylu tümörleri , romatizmal hastalıkları , doğuştan gelen patolojileri , kas ve omurilik hastalıkları, omurgada görülebilecek çok çeşitli problemlerden bir kısmıdır.

BU HASTALILARA ÖRNEKLER VEREBİLİR MİYİZ?
Şekil bozuklukları deyince aklımıza öncelikle skolyoz ve kifoz geliyor. Skolyoz omurganın ön arka pozisyonda yana doğru, kifoz ise yandan bakıldığında omurganın öne doğru eğilmesidir. İki hastalık bel ve sırt bölgelerinde kamburluklara neden olabilir.
Omurga enfeksiyonu deyince gerek kemik, gerek disk , gerekse de yumuşak dokular ve omuriliği etkileyerek ağrıdan felce kadar uzanan tablolar yaratabilir.

Özellikle trafik kazası , yüksekten düşme , ateşli silah yaralanması gibi travmalar sonunda omurga kırıkları veya omurilik yaralanmaları görülebilir.

Romatizmal olarak şekil bozukluğu , hareket kısıtlılığı , ağrı oluşabilecek hastalıklar bulunmaktadır. Bunlara ankilozan spondilit örnek verilebilir.

Çocuk felci , kas erime hastalıkları , doğum evresinde yaşanan bazı problemler sonucu oluşan kas iskelet sistemi hastalıkları omurga eğikliklerine sebep olabilirler.

BİRAZ SKOLYOZDAN BAHSEDEBİLİR MİYİZ?
Skolyoz omurganın yana eğikliği olmakla beraber kendi içinde rotasyon dediğimiz burulmalarıyla seyredebilir . En çok görülen tipleri idiopatik dediğimiz sebebi bilinmeyen skolyozlardır.Genellikle kız çocuklarında daha sıklıkla görülmektedir. Omuz asimetrisi dediğimiz dengesizliği , kürek kemikleri arasında yükseklik farkı , bel veya sırt bölgesinde çıkıntı yaratan şekil bozuklukları belirtileridir. Bazen belirti vermeden tesadüfen çekilen grafiler sonucunda da görülebilir.

Doğuştan omurlarda olan yapı bozuklukları nedeniyle oluşan skolyoz doğumsal yada konjenital skolyoz dediğimiz bir diğer ismidir.Omurilik patolojileri ile birlikte görülebilir.Boyun , sırt ve belde belirti olarak doğum lekeleri yada farklı kıllanmalar olabilir.

Bir diğer sık rastlanan skolyoz tipide çocuk felci yada kas erimesi gibi rahatsızlıklar sonucunda oluşabilecek müsküler skolyoz tipidir.

EN SIK RASTLANAN İDİOPATİK SKOLYOZ TİPİNDE TEDAVİ SÜREÇLERİ NASIL OLUYOR?
Bu tedavinin , takip yada gözlem , korse ve cerrahi olmak üzere 3 şekli bulunmaktadır. Tedavi seçeneklerine , omurgada oluşan açı değişiklikleri, şekil bozukluğu (bel ve sırtta kozmetik problemler) yada ağrıdan oluşan şikayetlerin değerlendirilmesi ile karar verilir. Skolyoz eğikliklerinin en çok arttığı dönemler kız çocuklarda ergenliğe geçiş menstrüasyon başlama dönemleri ve sonrası , erkek çocuklarda ise yine ergenliğe geçiş ve ses değişikliği dönemleridir. Bu değerlendirmelere göre periyodik takipler, uygun egzersiz programları ( son zamanlarda shroth tedavi egzersiz programı ) yüzme vs. İlk akla gelecek düşük açılarda uygulanan tedavi yöntemleridir.

Hasta tarafından kullanma zorluğu olmakla beraber iskelet büyümesi tamamlanmaya kadar korse vazgeçilmez bir tedavi yöntemidir.Hiçbir zaman açıların sıfırlanması beklenmemelidir. Hatta yayınlar korse tedavisi sonlandırıldığında, başlanmadan önceki açıya dönebileceğini göstermektedir.

AMELİYATA HANGİ DURUMLARDA KARAR VERİLEBİLİR?
Skolyoz açısının ve rotasyonun arttığı , şekil bozukluğunun hastayı, aileyi ve hekimi rahatsız edeceği boyutlara geldiği ve ağrının huzursuz ettiği durumlarda cerrahi düşünülmektedir. Cerrahi tedavi skolyozun düzeltilmesinde en etkili yöntemdir.Genellikle sorulan bir soru bu ameliyatın yaşının olup olmayacağıdır. Bu konuda bir genelleme yapılmaktan ziyade hastaya göre konuşmanın daha uygun olacağı kanaatindeyim.

HEM YETİŞKİNLER HEMDE ÇOCUKLAR İÇİN OMURGA HASTALIKLARINDAN KORUNMA YOLLARI VARMIDIR?
Enfeksiyon , tümör , travma veya konjenital nedenler dışında oluşabilecek omurga problemleri için önerilerimiz , özellikle vücudumuza uygun spor , yüzme ve egzersiz yapmak , çocuklarda oturma ve duruş bozukluklarına dikkat çekmek , uyarmak, bilgisayar cep telefonu gibi iletişim araçlarından zaman ve vücudumuzun ergonomisini iyi kullanarak faydalanmak , özellikle okul çantalarının ağırlığına dikkat etmek , gerek öğrencilik gerekse iş hayatında aynı pozisyonda uzun süre kalmamak gibi önerilerimiz olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here