Bazı Masallar Mucizelerle Doludur, Bazılarınınsa Tek Mucizesi Kahramanlarıdır: Kalbine Dokun

0
558

“Ne yaşarsan yaşa,kalbindeki iyilik ülkesini hep hatırla. Kumbaranı güzellikle doldur. Şimdi elime uzan, gözlerime bak ve kalbine dokun.” Kalbine Dokun masalı bu şarkı ile başlıyor. Daha masalın başında okurunu kalbine dokunmaya davet ediyor.
Kalbine Dokun masal kitabı Dr. Berna Uslu Kaya tarafından yazıldı. Kitap Elma Yayınlarından çıktı. Kitabın çizimleri Esin Bayhan tarafından yapıldı. Kitabın editörü ise Demet Uyar. Berna Uslu Kaya, Kalbine Dokun masal kitabın tüm gelirini Sarp’ın Umudu Derneği bünyesindeki Canavan hastası çocuklara bağışladı.

Berna Uslu Kaya Bilkent Üniversitesi BLIS okulunda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapıyor. Kendisi yazar ve akademisyen. 2012 yılından itibaren de BLIS okulunda öğrencileri ile birlikte önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Berna Uslu Kaya’nın çocukluk hayallerinden ilhamla kurulan Genç Yazarlar Kulübü her yıl bir kitap çıkarıyor ve kitabın tüm gelirini çeşitli derneklere bağışlıyor. Büyüklere ilham verircesine sabırla ve aşkla çalışan genç yazarlar, kulüpte sadece yazarlığı değil, hayatın başka yüzlerini de öğreniyor, farkındalık kazanıyorlar.

Berna Uslu Kaya, bu masal kitabı ile Canavan hastalığını ve Sarp’ın gülen gözlerini daha fazla kişiye duyurmak ve ender hastalıklara toplum genelinde bir farkındalık kazandırmak istiyor. Kalbine Dokun masalının kahramanı Türkiyede sayıları sadece kırk bir olan Canavan hastası çocuklar. Sarp, Sarp’ın Umudu Derneği kurucusu Sayın Bihter Saraçoğlu’nun oğlu. Masalın iyi kalpli prensesi Hüma ise yazar Berna Uslu Kaya’nın kızı. Masal bir hastalığı değil, küçük bir kuşun kalbindeki sesi keşfeden çevreye duyarlı çocukları anlatıyor.

Kalbine Dokun masal kitabı sadece okul öncesi çocuklara değil tüm topluma bir çağrı yapıyor. Berna Uslu Kaya’ya göre, sosyal sorumluluk bilinci erken yıllarda gelişmesi gerekiyor. Yazar Berna Uslu Kaya’nın ve tüm genç yazarlarının ise okurlarına bir çağrısı var. Onlar bu kitabı ellerinde ve kalplerinde gittikleri her yere taşıyorlar. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de bu yıl zamanla yarışıyor olmaları. Masal kitabının kahramanı, gülen gözlü Canavan hastası Sarp’ı ameliyatı için 2018 Temmuz ayında Amerika’ya yolcu etmek istiyorlar. Şimdi her birinin en büyük hayali o uçağa el sallamak. Türkiye’de gerçekleşmesi mümkün olmayan bu ameliyat içinse çok fazla desteğe ihtiyaçları var. Bu sebeple Kalbin Dokun kitabına verilen destek ve Sarp’ın Umudu Derneği’ne yapılacak bağışlar önem taşıyor.

Kalbine Dokun masal kitabına değen her el, bu masalı gerçeğe çevirecek bir kapı açacak evrene. Kalbindeki iyilik kumbarasını doldurmak için harika bir fırsat bu. Dileriz Berna Uslu Kaya ve Genç Yazarlar Kulübü’nün yıldızları o uçağa el sallarlar.
Konu hakkında detaylı bilgi almak istersiniz bernau@blisankara.org adresinden Berna Uslu Kaya’ya ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here