Vancouver Film School Ankara’da

0
478

Kanada’da sinema üzerine eğitim almak ister misiniz? Peki ya bu şans Kanada’nın en eski ve en iyi medya okuluysa buna ne dersiniz? Duymayanlar için sizi Vancouver Film School ile tanıştıralım. Kendisi tüm dünyadan medya alanında eğitim almak isteyen öğrencileri yetiştiren bir okul. Üstelik mezun olduktan sonra dünyaca ünlü Warner Bros., Universal Studios, Paramount Pictures, Sony Pictures, Pixar, HBO, Google, Apple, Microsoft, Blizzard, Ubisoft ve EA Games gibi firmalarda çalışma imkanı buluyorsunuz. VFS, Türkiye’ye de temsilcilik açmış ve Türkiye’den de giden çok öğrenci var. Bu güzel şansı bizimle tanıştıran VFS’nin Türkiye temsilcisi Mert Tezel’e neler yapmamız gerektiğini ve okulu konuştuk. İşte karşınızda Mert Tezel ve Vancouver Film School

Mert Bey, ilk önce Vancouver Film School’u tanıyabilir miyiz?
Tabi ki, Vancouver Film School Kanada’nın en eski ve en büyük medya okuludur. 1987 yılından günümüze dünya çapında sanata yeteneği ve tutkusu olan her öğrenciyi keşfetmek ve onları medya sektörüne birer profesyonel olarak yetiştirmeyi amaç edinmiş bir sanat okuludur. Bugün 8 farklı fakültede 13 ayrı alanda öğrencilere tamamen sektör bazlı eğitim veren VFS aynı zamanda gelişmiş bir film stüdyosudur. Kanada’nın en büyük medya okulu ünvanını da bu şekilde almıştır. Teknolojik altyapıdaki donanımı ve 12 farklı film stüdyosuyla yalnızca Kanadalı ve uluslararası öğrencilerle kalmamış, yıllar içinde dünyaca ünlü projelere de kapılarını açmıştır.

Hangi bölümlerle ilgili eğitim veriliyor?
Vancouver Film School eğitim sistemi ve fiziksek olanaklarıyla dünyada emsali olmayan bir okuldur. Öğrenciler burada Sinema ve TV alanında Film Yapımcılığı, Oyunculuğun Temelleri, Kamera Önü Oyunculuk, Ses Dizaynı, Sinema ve TV için Senaryo ve Makyaj Dizaynı gibi alanlarda eğitim alabilirler.

Animasyon ve tasarım alanlarında 3 Boyutlu Animasyon ve Görsel Efektler, Klasik Animasyon, Animasyon ve Konsept Sanatı, Dijital Dizayn, Oyun Dizaynı ve Yazılım bölümlerindeki başarısı tartışılmaz derecede yüksektir. Animation Career Review’a göre Vancouver Film School Kanada’nın en iyi, dünyanın en iyi ikinci animasyon okuludur.

VFS ile yolunuz nasıl kesişti?
Yaklaşık iki senedir Vancouver Film School’un Türkiye temsilciliğini yapmaktayım. Okulla ilk olarak Kanada’da tanıştık. Her yıl farklı ülkelerde düzenlenen uluslararası faaliyetlerine Türkiye’yi dahil edip etmeme konusunda biraz kararsızlardı. Ben onlara bizim ülkemizden de Hollywood’a oyuncu, Pixar’a animatör, Blizzard’a oyun tasarımcısı çıkarabileceğimi hem de bunların en iyileri olacağını garanti ettim ve sonuç ortada! İlk yıl Türkiye’den 50 Türk öğrenci başvuru yaptıkları bölümlerden kabul aldı. Bu öğrencilerin bir kısmı okul tarafından sağlanan başarı bursuyla ödüllendirilerek eğitimlerine başladılar. Şimdi hepsi Kanada ve Amerika şirketleri için birer potansiyel, gelecek için birer ışık.

VFS’ye Türkiye’den gitmek isteyenler ne yapmalı?
Türk öğrencilerin portfolyo hazırlık çalışmalarından başvuru sürecine, kabul sonrası vize işlemlerinden konaklamalarına kadar her adımda onlara destek oluyorum. Yeteneğine ve tutkusuna güvenen her öğrenci bizim için önemlidir. Karar verdikten sonra VFS web sitesi üzerindeki iletişim bilgilerinden veya VFS’nin Türkiye’deki resmi acentelerinden bana ulaşmaları süreci oluşturmak için yeterli olacaktır.

Öğrencileri neye göre seçiyorsunuz?
Öğrenciler kabul sürecinde belirli aşamalardan geçiyor. Bunlardan en önemlisi portfolyo yani öğrencinin uzmanlaşmak istediği alanla ilgili daha önceden yapmış olduğu çalışmalar bütünüdür. Bu film yapımcılığı için kısa film, 3D animasyon için karakter dizaynı, oyunculuk eğitimi için bir monolog çalışması olabilir. Bu çalışmalar uygun formatta hazırlanarak okulun jürisine sunulacak hale getiriliyor ve inceleme sonrası öğrencinin kabul alıp alamaması buna göre belirleniyor. Başvuran öğrencinin uzmanlaşmak istediği alanla ilgili herhangi bir eğitimi veya iş tecrübesi yoksa birinci yıl Foundation Visual Art and Design dediğimiz temel sanat eğitimi programına katılıyorlar.

İkinci kriter dil yeterliliği. Vancouver Film School interaktif bir okul ve öğrenciler sürekli olarak eğitmenleri ve sınıf arkadaşları ile iletişim halindeler. Bu yüzden İngilizceye olan hakimiyet bu noktada büyük önem taşıyor. Bunu da uluslararası geçerliliği olan sınav skorları ve öğrencilerle yapmış olduğumuz mülakatlar doğrultusunda değerlendiriyoruz. Eğer öğrencinin İngilizce yeterliliği beklenen seviyede değilse VFS’de alacağı eğitim öncesinde Vancouver’da dil eğitimi alabilir. Okul bu alanda da öğrencilerine destek sağlıyor.

VFS, dünyaca ünlü ve çok güzel yerlerde iş imkânı sağlıyor. Bütün öğrenciler için geçerli mi?
VFS işin mutfağıdır, sektörün içindedir. Kanada, Avrupa ve Amerika tabanlı 600’ün üzerinde şirket ile oluşturduğu iş ve eğitim ortaklıkları sayesinde bugün mezun öğrencileri Warner Bros., Universal Studios, Paramount Pictures, Sony Pictures, Pixar, HBO, Google, Apple, Microsoft, Blizzard, Ubisoft ve EA Games gibi firmalarda çalışmaktadır. Burada en önemli etken az önce de belirttiğim gibi okulun sektörün bir parçası olmasıdır. Öğrenciler eğitim süreci boyunca akademisyenler tarafından değil sektörde isim yapmış profesyoneller tarafından eğitim almaktadır. Hatta eğitimlerinin son 6 aylık döneminde çalışmak istedikleri şirketlerden genel mentorlar ile projeleri birlikte yürütür, yine VFS’nin sürekli olarak düzenlediği kariyer günlerinde kendilerini ispat edecek fırsatı yakalarlar.

Burada özellikle farklı ülkelerden gelen öğrenciler eğitim sonrası iş bulma konusunda biraz kaygılı, en azından benim gözlemim bu şekilde. Ancak hem Kanada hem de Amerika için konuşacak olursak çığ gibi büyüyen medya sektörü kalifiye elemana muhtaç durumda. Bu istatistiksel olarak da böyle. Vancouver Film School’da genel öğrenci profilinin %47’sini Kanadalı öğrenciler %53’unu ise 76 farklı ülkeden gelen öğrenciler oluşturmaktadır. Okulun mezuniyet sonrası ise yerleştirmedeki başarı oranı ise %92’nin üzerindedir.

VFS‘nin burs sağlama gibi bir imkânı var mı? Neye göre bu burslar sağlanıyor?
VFS %100 burs imkânı sağlayan bir okul değildir. Ancak öğrenciler yaptıkları çalışmaların başarısına göre %50’ye kadar burs alabilirler. VFS’de diğer okullarda olduğu gibi katı başvuru kuralları yoktur. Aksine öğrenci profilini iyi analiz edebilmek adına öğrencinin sanata dair yaptığı tüm çalışmaları, eğitimi ve ilgili alanları değerlendirilir.

12 ay içinde staj imkânı oluyor mu?
VFS’de staj yok. Stajın asıl amacı öğrencilerin eğitim süresi boyunca edindiği teorik bilginin pratikte uygulanmasıdır. Vancouver Film School’un eğitim sisteminde öğrenciler, teoriden çok uygulama ağırlıklı çalışırlar. Bir yıl içinde 40’dan fazla film çeker, animasyon eğitiminin sonunda dünya çapında isim yapmış şirketlere başvuracak yeterlilikte demo reel oluşturur ya da oyunculuk eğitiminde onlarca yabancı ajansla bağlantı kurarlar. Biz öğrencilere teori ile pratik eğitimi birlikte veriyoruz. Bu yüzden öğrenciler stajda öğreneceklerinin çok daha fazlasını sene içinde öğreniyor ve mezuniyet sonrası birer uzman olarak işe başlayacak donanıma sahip oluyorlar.

VFS’den mezun olduktan sonra oradaki üniversitelere geçme şansı var galiba…
VFS dünya sıralamasında oldukça üst basamaklarda olan BCIT ve WLU üniversiteleri ile eğitim ortaklığı içindedir. Öğrenciler 1 yıllık eğitimden başarılı şekilde mezun olduktan sonra bu okullarda benzer veya farklı alanlarda devam ederek eğitimlerini lisans seviyesine taşıyabilirler. Eğitim ortaklığının en büyük avantaji kabul şartları oldukça ağır olan bu okullara VFS sonrası %100 kabul garantili geçiş yapabiliyor olmalarıdır.

Maliyeti ne kadar oluyor bu 1 senenin?
Eğitim ücretleri programlara bağlı olarak değişiyor. Yurtdışı eğitimde maliyeti arttıran okul ücretinden çok konaklama, yeme içme, ulaşım ve sağlık gibi ihtiyaçlardır. Yine de Kanada doları kuru göz önünde bulundurulduğunda burada böyle bir eğitim almak diğer ülkelere oranlara daha düşük maliyettedir. Ortalama bir öğrencinin 1 senelik yaşam giderleri ve eğitim ücreti $35.000CAD – $50.000CAD aralığındadır.
Kanada denince genelde insanlar soğuğundan korkarlar fakat

Vancouver’da durum biraz farklı değil mi?
Kesinlikle! Kısaca bahsedecek olursak; Vancouver, Kanada’nın Britanya Kolombiyası eyaletinde bulunan bir şehirdir. Batı Kanada’nın en büyük, ülkenin de üçüncü büyük metropolüdür. Farklı etnik grupların bir arada yaşadığı kozmopolit bir kenttir. Hollywood ve New York’tan sonra dünyanın en büyük 3. film üretim merkezidir. Bunun sebebi şehrin muhteşem dokusu ve sıcaklığıdır. Vancouver’da sıcak su akıntılarından dolayı hava Kanada geneline göre oldukça ılıman bir yapıya sahiptir. Yazın parkta, plajda eğlenirken aynı gün iki saat kuzeye giderek kayak yapabileceğiniz yerler vardır.

Vancouver yalnızca film üretiminde değil animasyon ve oyun şirketlerinin de Kuzey Amerika’daki merkezidir. Bunun en büyük sebebi devletin bu alanda faaliyet gösteren firmalara sağladığı vergi teşviğidir. Bu teşvikten yararlanmak isteyen dünya markalarının şehri doldurmasıyla durum medya alanlarında eğitim alan öğrenciler için iş bulma açısından büyük bir fırsata dönüşmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here