Ser Organizasyon: “İnsanın Sevdiği İşi Yapması Çok Güzel”

0
417

Ankara’nın genç girişimci kadınlarından biri Seren Turan. Başarılı olduğu kadar da güzelliğiyle dikkat çeken Turan, Ser Organization’ın kurucusu. Genç yaşına rağmen işini başarıyla sürdürüyor. Ser Organization’ı kurmasının nedenini ‘’sadece ilgi alanı’’ olarak açıklıyor. Hayallerinin peşinden gitmiş ve hobisini başarılı bir işe dönüştürmüş. Küçüklüğünden beri bu işlerle uğraştığını söyleyen Turan’ın mağazasında neredeyse her malzeme elinden geçiyor. Tüm hayallerini tasarımlarına döküyor ve ortaya mükemmel işler çıkarıyor. Çalışmalarından ve yaptığı işlerin güzelliğinden işini ne kadar sevdiği de belli oluyor. Güzel ve başarılı Seren ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Seren ilk olarak kendinden bahseder misin?
Çankaya Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Aslında okula girdiğimde medya sektöründe çalışmak istiyordum fakat zamanla isteklerim değişti ve hobi olarak yaptığım işi büyütmek istedim. Buradan önce küçük bir butiğim vardı İncek’te. Onu kapattıktan sonra Ser Organization’ı açtım ve kendimi buraya verdim. “Hobim’’ dedin bu işe. Hobilerini, ilgi alanlarını çok fazla işe dökebilen yok Türkiye’de.

Sanırım şanslısın bu konuda.
Evet şanslıyım diyebilirim. Ben zaten böyle işlerle küçüklüğümden beri uğraşırdım. Elime bir şeyler alıp süslerdim her yeri. Elimde sürekli süsleme malzemeleri vardı. Bu işi yaparken cidden çok zevk alıyorum ve kendimi kaptırıyorum. Kimi zaman gecelere kadar çalıştığım oluyor ama şikayet etmiyorum. Tatlı bir yorgunluk oluyor sadece. İnsanın sevdiği işi yapması çok güzel bence.

Genç yaşta iş hayatına atılman sana neler kattı? İş hayatına atılan gençlere ne gibi önerilerde bulunursun?
En başta her şeyi çok erken öğreniyorsunuz ve deneyim kazanıyorsunuz. Ayaklarınızın üzerinde durmayı öğreniyorsunuz ve tahammül gücünüz daha çok artıyor. Ben hiçbir zaman para ve iş hırsıyla kendimi yetiştirmedim, ben başarı hırsıyla sürekli ileriye dönük adımlar attım. Bir insan başarı elde etmek istiyorsa ilk önce sevdiği işi yapması gerekiyor. İnsanlar mutlu olduğu yerlerde vardır ve mutlu olmak için de sevdiği işi yapması gerekiyor. Yeni iş hayatına atılanlar için ilk önce deneyim kazanmalarını ve kendilerini başarı odaklı olarak yetiştirmelerini öneriyorum.

Organizasyonda kullanılan çoğu malzemeyi sen yapıyorsun diye duydum. Doğru mu?
Evet doğru. Yaptığım işi seviyorum ve her bir malzemeye elim değsin istiyorum. Kendim tasarlayıp yaptığım çok şey var burada. Öyle her şeyi dışarıdan getirtmiyorum. İnce eleyip sık dokuyorum ve ortaya çok güzel şeyler çıkıyor. Bunu gördükçe de daha fazla motive oluyorum tabi ki.

İnsanların en mutlu günlerinde yanlarında oluyorsun, mutluluklarına ortak oluyorsun. Nasıl gelişiyor bu süreç?
Evet bu büyük bir yük, geri dönüşü olmayan özel günler planlıyorum. Etkinlik planlamak ve uygulamak her gün evinizi farklı adreslere taşımakla eş değerdir. Misafirleri doğru anlamak gerektiğinden onların sosyal hayatlarına, hobilerine, aile ilişkilerine ve iş hayatlarına bakarım. Uzun sohbetler sonrası isteklerini servis ederiz.

Bu yılın moda rengi mesela mor diye her misafire mor rengini önermem. Etkinlik sektörünün modası kişinin kendi özgünlüğünden doğduğundan, samimi ortamlarda sohbet planlamaya çok önem veririm. Ortam rahatsa misafirimde rahattır ve hayaller idealler hayata bakışlar otomatik olarak masamdadır artık. Organizatör samimi ise gerisi su gibi akar zaten.

Peki planlamayı yaptın ama aksilikler de var tabi. Nasıl başa çıkıyorsun bunlarla?Dediğim gibi ağır bir yük omuzluyorum. İnsanlar kimi zaman kendi bilgi kirliliklerini aşılamaya çalıştıkları için aksilikler de yaşanıyor tabi. Benim en çok önem verdiğim konu operasyondur. Sözleşme imzalatmanın değil operasyon planlamanın peşinde koşarım. Her bir misafirin ailesini kazanmayı hedeflerim. Misafirlerim zincirdir. Bu arada ben ‘’müşteri’’ kelimesini kaba bulurum . Hitap ‘’misafirdir.’’Sunduğum her hizmetin ayrıntısını doğru prezente ederim.

Organizasyonun başarılı olup olmadığını nasıl ölçüyorsun?
Öncelikle misafirimi çok iyi tanımam gerek. Onun istekleri, hayalleri ön plandadır. Daha sonra kendi planladığım organizasyonla harmanlarım. Her şeyin mükemmel olması için her zaman da onların yerine koyarım kendimi. Kafamda bir şey yanlışsa ya da beğenmemişsem değiştiririm ve en güzelini yapmak için çalışırım. Zaten organizasyonun başarısı misafirimin yüzünden belli olur. Ben elimden geleni yaparım onlar da en mutlu anlarını doyasıya yaşar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here