Prof. Dr. Metin Yılmaz: Füzyon Rinoplasti

0
756

Rinoplasti yani burun estetiği burnun fonksiyonlarından vazgeçilmeksizin estetik anlamda burnun düzeltilmesi ameliyatıdır.

Neden “Füzyon” Rinoplasti? Füzyon rinoplastiyi diğerlerinden ayıran nedir?

“Füzyon” İngilizce “fusion” kelimesinden gelen kimya alanında kullanılan bir tanımlama olup erime, ergime olarak tanımlanmaktadır. Ancak günümüzde yaygın kullanımı “füzyon müziği” veya “füzyon mutfağı” gibi kavramlardan da anlaşılacağı üzere iki farklı “kültürün” “lezzetin” “tarzın” birleşimi olarak tanımlanan yeni bir “durumu” ifade etmek amacıyla kullanılır. Burdan yola çıkarak ilk kez benim tarafımdan kullanılan “Füzyon Rinoplasti” ise; hem teknik olarak hem de felsefi anlamda biribirinden farklı olan geleneksel iki rinoplasti tekniğinin harmanlanmasıyla oluşan, yeni rinoplasti uygulamasıdır.

Rinoplasti temelde felsefeleri birbirinden oldukça farklı iki teknikle yapılır. Bunlardan bir tanesi “kapalı teknik” olarak tanımlanan burun ucunda kesi olmadan yapılan cerrahi yaklaşım diğeri ise burun cildine kesi yapılarak burnu örten cildin kaldırılarak yapıldığı uygulamadır. Günümüzde rinoplasti cerrahları tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de “açık” ya da “kapalı” teknikçi olarak tanımlanmakta ve genellikle bir uygulamayı kullanan diğerini kullanmamaktadır.

Bundan yaklaşık 30 yıl önce tanımlanmış olan burun kıkırdaklarınının açık teknik gibi görüş altında müdahalesine izin veren doğurtma(delivery) uygulamasını açık tekniğin, burun alt 1/3 ü nü düzeltme uygulamaları ile birleştirdiğimiz de ortaya çıkan bu yeni uygulama ile hekim yapmak istediği işlemleri burun cildini kaldırmadan, herhangi bir ize neden olmadan görüş altında yapabilir. Modern rinoplasti uygulamalarında burun alt 1/3 ünde dikiş ve kıkırdak kullanımı gibi tekniklerle daha iyi sonuç alındığı için kapalı yaklaşımda bunların yapılmasının imkansız olması nedeniyle biz klasik delivery yaklaşımı modern rinoplasti uygulamaları ile birleştirererek “Füzyon Rinoplasti” tekniğini oluşturduk.

Aslında rinoplasti hastası açısından baktığımızda kullanılan tekniğin bir önemi var mıdır?

Teorik olarak elbette yoktur. Çünkü, hastalarımızın tamamı, hızlı iyileşme ve uzun dönemde iyi sonuçlar aradığı için bunları sağlayacak uygulamalar yeterlidir. Ama rinoplastide “iyi” tanımının son derece değişkenlik göstermesi nedeniyle ameliyat sonrası “başarı” da çok değişkenlik göstermektedir. Bazılarına göre iyi olan bazılarına göre iyi olmayabilir. İşte bu noktadan itibaren farklılık başlıyor.

Bugünlerde füzyonla çok daha fazla ameliyat yapıyorum, çünkü füzyonla opere ettiğim hastalarda ki ameliyat sonrası yüz görünümleri çok daha “dengeli”, yani burun kavisli ama kaydırak gibi değil, burun ucu kalkık ama kısa değil, üst dudak belirgin ama uzun değil, yani doğal. Hastalarımın özellikle profil veya yan görüntülerinin çok daha sağlıklı olduğunu söyleyebilirim. Her iki tekniği de bilen ve uygulayan bir hekim olarak açık teknikle opere ettiğim hastalarda da bunları elde edebilliyorum ama füzyonla “mükemmel” e ulaşma oranlarının daha yüksek olduğunu görüyorum.

Bir rinoplasti ameliyatında akılda bulundurulması gereken bir konu da ikincil müdahale, yani revizyon olasılığı, Füzyonla opere ettiğim hastalarda revizyon gerekçelerinin küçük sorunlar olması ve çözüm yollarının açık tekniğe göre çok daha kolay olmasının ilave bir avantaj olduğunu da söyleyebilirim.

Füzyon Rinoplasti ile sağlıklı burunlara…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here