Özgür Aksuna ile İşimiz Gücümüz Yemek: CEZZAR STEAKHOUSE

0
461

Yepyeni bir yıla başlarken öncelikle sağlıklı, geniş sofralarla dolu ve aile sıcaklığında lezzetli bir yıl dileği ile başlıyoruz hepimiz için. Geride kalan yılın en güzel ve verimli anlarını hayatımıza değer katmak için kullanıp daha iyisi için çalışmaya devam ediyoruz.

2017’yi kapatırken Aralık ayı içinde TÜSİAV Eğitimin Çınarları Ödülleri’nde “Yılın İletişimcisi” ödülü için Özgür Aksuna’yı layık görmesi tarif edilemez bir mutluluktu, sonsuz teşekkürler. Yılı ağız tadı ile kapatırken sevgili görsel direktörüm Yüksel Balcı objektifi ile yeni yılda da yine yanımda ve birlikte lezzet mekanlarını keşfetmeye devam ediyoruz.

Sizi etin ustaları, hatta aşıklarının yeni adresi CEZZAR STEAKHOUSE ile tanıştırmak istiyorum. Daha çok yeni ve şimdiden dillere dolanmış durumda lezzetleri, sevgili Oburcan’ın ‘’Lokum Burger’ini denemelisin’’ diye tavsiye ettiği sonra vazgeçemediğimiz bu güzel mekanı sizin için yazdım #işimizgücümüzyemek köşemizde.

Adının nereden geldiğini soruyorum sevgili işletmecisi Simge Hanım’a, o da bana samimiyetle ve tüm sıcaklığı ile anlatıyor… Eşi Korcan Bey’in Adanalı olması ve et düşkünlüğü ile başlayan bir hikaye var işin özünde ancak işe bir kadın eli değmesi olayı başka bir boyuta taşıyor elbette. Kadın işletmelerini daima destekliyor ve yanlarında olmaya gayret ediyoruz. Cezzar için marka ismi ararken Osmanlıca sözlükte kasap anlamına gelen Cezzar kelimesine takılıp sonra beyin takımıyla konuşurken herkesin onay vermesi ile kabul edilmiş ve çok sevilmiş.

Kasap olmasının sebebi; işin başında mutfak şefi, gerçekten et üstadı, yılların deneyimli kasap ustası Ramazan Usta var. Dünyanın dört bir köşesinde ve en büyük işletmelerde, hatta krallara bile et pişiren Ramazan Usta’nın hikayesini mutlaka kendi ağzından dinlemelisiniz. Etleri bizzat kendi seçiyor ve ülkenin her köşesinden et tedarik ediyorlar. Gözüyle görmediği hiçbir eti mutfağına sokmuyor ve mutlaka 21 gün etler özel dolaplarda dinlendiriliyor. Hatta dinlenmemiş eti misafirler istese bile servis etmiyor, böyle prensipli ve işine bağlı çok kişi bulamıyoruz artık, bu da bizi çok sevindiriyor.

Cezzar’ın salon şefi de aynı tecrübede, adı gibi “Özel” Bey sunum ve şovları ile masanızı şölene çeviriyor, hatta merak ettiğiniz et ile ilgili tüm sorularınıza zevkle cevap veriyor.
Mekan tasarım ve dekorasyonu çok keyifli, sıcak ve aile rahatlığı odaklı. Mekan siz kapıdan girince sizi kucaklıyor. Servis ve ekip donanımlı. Masalar özel tasarım ahşap, et konsepti için özenle seçilmiş. Temizlik en önemli şart elbette, mutfak açık ve her şey şeffaf, gidip inceleyebiliyorsunuz. Bu da güven veriyor elbette. Balgat’ta bu seçkinlikte bir steakhouse çıtayı nasıl yükselttiği görülmeyecek gibi değil.

Yemeğinizi sipariş vermeden önce mutlaka özel şerbetlerini tatmanızı öneriyorum. Tamamen doğal ve yüksek antioksidan olması ayrı, lezetteleri ve sunumu ayrı güzel. Hürrem Sultan ve Şehzade tavsiyem.

Servis öncesi gelen mantarlı ve kremalı ıspanak, fırında köz soğan ve fırında sebzeli patates oldukça lezzetli, sıcak tüketmek gerek, soğutmayın.

Menüyü görünce Ankara’da et konusunda bu kadar çok çeşidin olduğu başka bir steakhouse olmadığı konusunda ikna oldum. Menüye göz atınca kendinizi kaybedebilirsiniz, bende o etkiyi yarattı. Başlangıçlarda füme sevenleri mutlu edecek güzel seçenekler var. Füme Delmonica ve Carpaccio denenebilir. Salataları gerçekten çok taze ve sulu, benim en çok dikkat etiğim şeyler yani.

Tulum peynirli salata ve parmesanlı roka salatasına bayıldım, resmen çok güzeldi. ‘’Etin ilacı salata’’ der beslenme uzmanları, o yüzden salata bir steakhouse için birincil benim için. Köfte sevenler için kaşarlı ve kasap köfte seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Çok pişmiş et seviyorsanız ince et seçmelisiniz, kalın etler orta pişmiş olarak servis ediliyor ve Ramazan Şef bu konuda oldukça hassas. İnce etlerde Spagetti, Lokum ve Tekirdağ soğanı ile marine edilmiş bonfile şaşalık, tercih edebilirsiniz. Dünyaca ünlü Kobe etini denemek isteyenler için bu seçenek de mevcut. Kaçırılmayacak fırsat, bunun için uzak doğuya gitmenize gerek yok.

Bonfile ve antrikot ayrı ayrı çok leziz ve pamuk gibiydi. Hafif içi pembe ve suyunu kaybetmemiş halde özel tuzla servis edildi.

Cezzar spesiyaller et konusunda farklı arayışlar içinde olanları eminim çok cezbedecektir. Cezzar’ın kendi spesiyali Asado (özel fırında 6 saat pişirilmiş dana kaburga), Hardallı Dana Pirzola 350 gr ve Bonfile 250 gr lezzet keşifleri için, et severleri doyurmak için sabırsızlıkla bekliyor.

Üzerine tatlı elbette havuç dili, Antep’ten günlük gelen muhteşem baklavaların Maraş dondurması ile özel bir şekilde servis edildiğini söylemem ve mutlaka yemenizi istemem gerekiyor. Çünkü bir dilim asla yetmiyor, gerçekten büyüleyici.
Biz çok keyifle keşfettik. Siz de en kısa zamanda keşfetmelisiniz. Yeri Balgat’ta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here