Ödüllü Tasarımcı İsmet Tekeli: ’Proje, Tasarım ve Uygulama Bir Bütün Olarak Hayata Geçirilmeli

0
747

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İç Mimarlar Odası ve Koleksiyon Mobilya işbirliği ile düzenlenen ‘Koleksiyon/TMMOB İç Mimarlar Odası İç Mimarları Ağırlıyor’ sergisinde Ankara’nın saygın iç mimarlarından İsmet Tekeli’nin koleksiyonu, görücüye çıkmış ve ödül almıştı. İç Mimarların prestiji olarak görülen etkinlikte tasarımlarını sergileyen İsmet Tekeli’nin projesi Gen İlaç’a teslim edildi.

İsmet Tekeli, 1972 doğumlu, saygın bir iç mimar. Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nü bitirdikten sonra birçok üst düzey projenin iç ve dış mekan tasarımlarını ve proje müdürlüklerini yapmış. Birçok butik projeye imza atan Tekeli, üniversitede aldığı teorik bilgileri, şantiye ve uygulama ile birleştirip bu başarılara imza attığını belirtiyor. Ona göre proje, tasarım ve uygulama bir bütün olarak hayata geçirilmeli. Tekeli’nin başarısının sırrı, teknolojiyle gelişen yeni malzeme ve teknikleri takip ederek hep güncel kalmak. ‘’Böylelikle bir iç mimar kendi tecrübe ve birikimlerini, projeyi kullanacak kişinin; karakter, yaşam tarzı ve kültürüyle harmanlayarak projesini şekillendirir ve oluşturulan her mekan kendi kimliğini taşırken daha zengin projeler üretilir.’’ diyor İsmet Tekeli.

Bu başarılarının ardından 2010 yılında hayata geçirdiği TKL İç Mimarlık Ofisi ile de başarılarını taçlandırıyor. TKL İç Mimarlık Ofisi ile insanlara mutlu, huzurlu ve ferah içinde yaşayacakları kaliteli mekanlar üretmeyi planlıyor. Tekeli’ye göre mimarlık, doktorluk kadar önemli bir meslek. Ona göre bir insan huzurlu ve rahat bir ortamda yaşayamıyor ve çalışamıyorsa sağlıklı da yaşamıyor demektir. Bu yüzden yaptığı işe özen gösteriyor ve insanların karakterleri ve yaşam tarzlarına göre tasarımlarını hayata geçiriyor. TKL İç Mimarlık, zamanında dış etkenlerden korunmak için mağaralara sığınan insanoğlunun şu an yine dört duvarla çevrili mekanlarda yaşadığını ve bu yüzden insanlara daha ergonomik, modern ve kişinin psikolojisini olumlu yönde etkileyecek alanlar yaratmaya çalıştıklarını belirtiyor.

TKL Mimarlık; belli bir vizyon ve bakış açısına sahip, bir mimar ya da iç mimar ile çalişmayı ayrıcalık ve zorunluluk olarak gören kişilere hitap eden güzel ve farklı projeler üretmeyi hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here