‘’MUKARNAS’’, Dedeman İstanbul Otel’de Sanatseverlerle Buluştu

0
523

Part Gallery kurucusu ve küratörü olan Pınar Kanber’in ‘’Mukarnas’’ isimli sergisi 1 yıl aradan sonra 9 Aralık’ta Dedeman İstanbul Otel’de sanatseverlerle buluştu. Uzun zamandan sonra yeni bir sergiyle sanatseverlerle buluşan Ressam Pınar Kanber, Selçuklu mimarisinde bir bezeme çeşidi olan, evrensel barışı ve dengeyi sembolize eden ‘’Mukarnas’’ ile günümüzün kaotik ortamına gönderme yapıyor.

Kervansarayların ilgi bekleyen, hüzünlü çığlıklarını uzun soluklu bir araştırma neticesinde tuvaline yansıttığını dile getiren Ressam Pınar Kanber, sergisi hakkında‘’Gezdiğim tüm kervansaraylar ayrı bir ruha sahip. Gönüllülük esasına dayanan bir işleyişe sahip oldukları için özellikle günümüz dünyası için büyük bir önem ve örnek teşkil ediyor. Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda bu yapıları evrensel barış ile bağdaştırmak istedim ve adını “Mukarnas’’ koydum.

“Mukarnas’’, Selçuklu mimarisinde bir bezeme çeşidi. İslam bezeme anlayışında mistik anlam, geometrik biçimler ve düzenlemelerin kurgusunda gizlenmiştir. Evrensel birlik ve denge düşüncesi çokgen ve çok köşeli yıldızlarla somutlaştırılmıştır. Amacım, eserlerimle su an en çok ihtiyaç duyduğumuz evrensel barışa dikkat çekmek ve farkındalığımızı artırmaktır’’ dedi.

Pınar Kanber’in ‘’Mukarnas’’ adlı sergisi 13 Ocak 2018 tarihinekadar Dedeman İstanbul Otel’de yer alan Part Gallery’de sanatseverleri bekliyor.

Part Gallery’de sergilenen “Mukarnas’’ sergisi, sanatseverlerden oldukça yoğun ilgi gördü. Sergiye katılanlar arasında ünlü küratör Rahmi Çöğendez de vardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here