İdris Gözüm: “Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz”

0
254

Ankara’nın köklü inşaat firmalarından olan Gözüm İnşaat’ın Yönetim kurulu Başkanı İdris GÖZÜM, Gözüm İnşaat’ın faaliyetleri ve inşaat sektörünün geleceği hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

Öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz?
1970, Ankara doğumluyum. Aslen Erzurumluyum. 3 çocuk babasıyım. Vaktimin çoğunu işime ve aileme ayırıyorum. Bu durum benim için bir yaşam felsefesi haline geldi. Bir aile şirketi olmamız, nesilden nesle Gözüm İnşaat’ın çıtasını yükseltmemiz bizleri mutlu ediyor.

Sizin Yönetim Kurulu Başkanı olmanızla beraber Gözüm İnşaat’ta neler değişti?
Gözüm İnşaat, 1982 yılından bu yana tüm Türkiye’ye değer katıyor. Firmamız kurulduğu yıllarda tabii olarak 15-20 dairelik projelere imza atıyordu. Firmamızın yönetim kuruluna gelen herkes gelişimi için elinden gelenin fazlasını yaptı. Daha önce Dikmen bölgesinde 15-20 dairelik binalar yaparken, kendimizi, firmamızı geliştirmeye önem verdik. Şimdiyse AVM’ler, plazalar, ofisler yapıyoruz. Yaşamkent’te bulunan konut projemiz Gözüm Park ve Eskişehir Yolu üzerinde bulunan ofis projemiz Arp Kule’yi örnek olarak verebilirim.

Arp Kule’de hangi aşamadasınız?
Şehir içi ve şehirlerarası ulaşımın önemli bir noktasında bulunan Arp Kule’nin inşaatını tamamladık, şu an satış aşamasındayız. Eskişehir Yolu’na, metroya, ODTÜ’ye, Çukurambar’a, AVM’lere, Bakanlıklar ve Bazı Kamu Kurumlarına olan yakınlığıyla iş yaşamının gözde projesi olan Arp Kule; Kızılay’a 19, havaalanına 45, Gimat’a 15, İvedik OSB’ye ise 16,50 km uzaklıktadır.

5040 m2’lik arsa üzerine kurulu olan Arp Kule’de 2740 m2’yi yeşil alana ayırdık. Her ofis için 2 araçlık otopark, 90 araçlık kapalı otopark, 79 araçlık açık otopark, binaya ait ortak alanlar, kat bahçeleri, tek noktadan giriş sistemi, 7/24 canlı güvenlik, kamera kayıt sistemi, yangın dedektörleri, otomatik yangın algılama ve söndürme sistemi de projemizde mevcuttur.

2017’de inşaattaki hedefleriniz nelerdir? Sektördeki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
2017 yılı ilk yarısı için inşaat sektöründe alıcılar ve yatırımcılar yönünden durgun geçtiği malumunuz. Fakat ikinci yarısında piyasaların olumlu yönde yükseleceğini, bu durgunluğun kırılacağını ümit ediyoruz. Bu kapsamda piyasaları takip ederek kaliteden ödün vermeden alıcıların ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vermek istiyoruz. Markamızın hak ettiği farkı yaratmak istiyoruz.

Günümüzde birçok ofis projesi yükseliyor. Arp Kule’yi bu projelerden farklı kılan özellikleri nelerdir?
Arp Kule Plazası prestij bakımından A+ segmentindedir. Bina dış cephesinde Argon cam kullanılarak ısı ve ses yalıtımı maksimum düzeye çıkarılmıştır. Her katta iki ofis bulunmakta olup; ofisler balkonlu ve üç cephelidir. Ofis kullanım alanları net 250 m2’den başlamakla birlikte, Ankara’da geniş ofis arayanlar için önemli bir olanak sağlar. Ayrıca her katta ortak alanda açık balkon mevcuttur. İnşaat teknolojisi olarak günümüz inşaat projelerinin tüm teknik yeterliliklerini yerine getirmektedir.

Ankara’da; Arsa, İş Yeri ve Konut olarak m2 birim fiyatları bakımından Eskişehir Yolu, Çukurambar, Söğütözü ve Konya Yolu bölgeleri hızla yükselmiştir. Ancak alıcı talepleri dikkate alındığında yükseliş yönünden Eskişehir Yolu bölgesi diğer bölgelerin önüne geçmektedir.

Projemizin bulunduğu Eskişehir Yolu bölgesi, gayrimenkul artışının hızlı bir şekilde izlendiği ve yatırımcısına değer kazandırdığı bölgedir. Buna ilaveten ticari alan ve konut anlamında gelişmekte olup hızla değer artışı devam eden Yaşamkent ve Bağlıca Bölgelerine yakınlığı Arp Kule Projesini ön plana çıkarmaktadır.

30 Eylül’e kadar tapu harçlarında bir indirim söz konusu. Bu indirimin satışlara etkisi nasıl oldu?
Devletimiz sektörün canlanması için teşviklerini sürdürüyor. Bunun için tapu harçlarında indirim, damga vergisi oranlarının sıfırlanması, 20 yıla uzanan vade seçenekleri gibi imkanlar sağlanıyor. Bu avantajlar da tabii olarak satışlara olumlu yansıyor.

Yakın gelecekte başlamayı planladığınız bir projeniz var mıdır?
Yakın zamanda Yaşamkent taraflarında 500 hanelik yeni bir projemize başlayacağız.

İnşaat sektörü haricinde bir sektöre yatırım yapmayı düşünür müsünüz?
1982 yılında kurulan firmamız bugüne kadar inşaat sektöründe uzmanlaşmış ve sektörün lokomotif firmaları arasına girmiştir. Bu tarihten sonra da uzmanı olduğumuz sektörün dışında, başka bir sektöre giriş yapmayı düşünmüyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?
Gözüm İnşaat olarak ülkemizin yarınlarına güveniyoruz. İstihdam açısından önemli bir paya sahip olan inşaat sektörü, canlılığını her daim koruyacaktır. Ev veya iş yeri sahibi olmak isteyenlere de şunu söylemek isterim; satın almak için uygun zamanı beklemeniz mutluluğu ertelemek demektir. Bir şeye sahip olmak için en doğru zaman bu zamandır…
Röportajınız talebiniz için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here