Gazi Üniversitesi Mezunlar Derneği Mezunlarını Bekliyor

0
1023

Cumhuriyetin kurulduğu yıllara dayanan bir tarihe sahip olmasına rağmen mezunlar derneğini 2006’da kuran Gazi Üniversitesi, bugünlerde mezunlarına ulaşmayı ve dernek içinde birbirleriyle iletişim halinde olmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda çalışan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine de hiçbir yardımı sakınmayan Gazi Üniversitesi Mezunlar Derneği, mezunları ve üyeleriyle birlikte derneğin daha da gelişmesi için çalışıyor. Kendisi de bir Gazi mezunu olan ve aynı zamanda derneğin de dördüncü başkanı olan Oya Hacıalioğlu ile mezunlar derneği hakkında konuştuk…

Gazi Üniversitesi Mezunlar Derneği’ni bilmeyenler için anlatabilir misiniz?
Derneğimiz, 2006 yılında kurulmuş ve aslında çok geç kalınmış. 1926’da M. Kemal Atatürk’ün talimatıyla Mimar Kemalettin Bey’e, şimdiki rektörlük binası olarak kullanılan, Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü yaptırılıyor. 1929 yılında ismi Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü olarak değiştiriliyor. Sonrasında Gazi Eğitim Enstitüsü, 1982 yılında da Gazi Üniversitesi kimliğine kavuşuyor. Dolayısıyla, 1982 yılında üniversite olmuş ve Cumhuriyet ile kurulmuş bir üniversitenin mezunlar derneğinin 11 yaşında olması talihsizlik, çok geç kalınmış bir karar.

Bizce diplomalar aslında kağıt parçalarıdır. Eğitiminizi tamamlarsınız, üniversiteniz size mezun olduğunuza dair diplomayı verir. Diplomalara değer katan mezunlardır. İş ve sosyal yaşamdaki başarılarınız diplomanıza değer katar. Mezunların başarılarıyla okullar markalaşır. Mezunlarla okullar arasındaki köprüyü de mezunlar derneği kurar. Yönetim kurulumuz göreve geldiği 1 Haziran’dan itibaren özveriyle çalışıyor. Ben derneğimizin 4. başkanıyım. Bu zamana kadar görev yapan tüm başkanları ve yöneticileri minnetle anıyorum. Hepsi özverili çalışmalarıyla derneğimizi bugünkü seviyesine getirdi.

Gazi Üniversitesi Mezunlar Derneği olarak ne tür faaliyetleriniz var?
Olağanüstü genel kurulla seçilen yönetim kurulumuz, görev süresi olan bir yılı henüz yarıladı. İlk yaptığımız, ‘’mezun bilgi bankası oluşturmak’’ oldu. Ulaştığımız mezunlarımızın bilgilerini üniversitemizle paylaşıyoruz. Öncelikli görevimiz, mezunlarımıza ulaşmak ve derneğimize kazandırmak. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize, üyelerimiz ve gönüllülerimizin desteğiyle burs sağlıyoruz.

Mobil aidat sistemimiz var. Derneğimizin görünen yüzü olan web sitemizi sponsorlarımızla yeniden yaptırdık. Üyelerimiz web sitemizden ve mobil aidat sistemimizden hem aidatlarını ödeyebiliyorlar hem de burs bağışı yapabiliyorlar. Üniversitemizle, öğrencilerimize kariyer yolculuklarında, vizyonlarının gelişmesine rehber olabilmek için kariyer konferansları düzenliyoruz. Derneğimizin bünyesi içerisinde Kariyer&Girişimcilik, Mentorluk komisyonları kurduk. Komisyonlarımız etkin bir şekilde çalışıyor. Özel sektör firmaları ile iş birliği içindeyiz. Öğrencilerimize staj imkanları ve yeni mezunlarımıza iş imkanları yaratıyoruz. Derneğimiz tanındıkça, firmalardan eleman ihtiyaçları için talepler alıyoruz. Bunları web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda da yayınlıyoruz.

İlkini Aralık ayında çıkarttığımız bir yayın organımız var; “Gazili “ dergi. Tüm dernek üyelerimize ücretsiz dağıtılıyor. Dergide yine üniversitemizle mezunlarımız arasında köprü oluyoruz. Üniversitemiz bu yıl ‘’Araştırma Üniversitesi’’ seçildi. Çok sayıda başarılı projeler yapılıyor. Biz de dernek olarak, imkanlarımız dahilinde üniversitemize destek oluyoruz. Ayrıca, mezunlarımızın başarı öyküleri de yer alıyor. Elbette derneğimizin yaptığı faaliyetler de “Gazili “ dergide yer alıyor.

Derneklerin asli görevleri para kazanmak değil elbette. Ancak, varlıklarını sürdürebilmek için kaynak yaratmak zorundalar. Bu nedenle iktisadi işletmemizi kurduk. Ait hissetmenin en etkili yolu yakanıza taktığınız rozettir. Web sitemizden rozet ve stickerlarımız satışa sunuldu. İlerleyen zamanlarda ilave ürünlerimiz de olacak.

Gazi Üniversitesi Mezunlar Derneği olarak sizin mezunlarınızdan beklentileriniz nedir?
Derneğimiz, Gazi Üniversitesi’nin mezunlarının ve mensuplarının derneği. Tüm mezun ve mensuplarımızı derneğimize davet ediyorum. Aitlik üyelikle başlar. Mezunlarımız ve mensuplarımız gelsinler, üye olsunlar. Sistemi çok kolaylaştırdık. Web sitemiz üzerinden üye olabiliyorlar. Yapmak istediğimiz çok projemiz var. Sosyal tesis hayalimiz var. Mezunlarımız ve mensuplarımız için yapmamız gerekenleri gelin birlikte başarılım.
Ve en son diyorum ki; ne mutlu ki GAZİLİYİM.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here