Dt. Cem Yıldız: “Gülümsemek En Fark Edilebilir Yüz İfadesidir”

0
303

Günümüzde birçok araştırma gülümsemenin kişilerin sağlığından tutun, iş yaşamındaki başarılarına kadar hayat kalitesini pozitif anlamda direkt olarak etkilediğini, bununla birlikte insan yaşamını ortalama 7 yıl uzattığını ortaya koymaktadır.

Yapılan bir diğer araştırma ise insanların biriyle tanıştıklarında, karşılarındaki kişinin gülümsemesinin %47, gözlerinin %31, kokularının %11, kıyafetlerinin %7, saçlarının %4 oranında dikkatlerini çektiğini ortaya koymaktadır.

Gülümseme, elbette ki güzel ve pozitif duyguların dışa vurum halidir; ancak güzel gülümsemek de en az gülümsememiz kadar önemlidir. Çağımızda insanların büyük kısmı plastik cerrah ve diş hekimlerinin karşısına, daha güzel bir gülümsemeye sahip olabilmek için önerilebilecek tedavileri uygulatmak için başvurmaktadırlar.

Diş kayıpları, yıllara bağlı dişlerde gelişen aşınmalar, günümüzün hastalığı bruksizm (diş sıkma) gibi dişlere ciddi hasarlar veren tablolarda yüz oranlarında dengesizlikler, yumuşak doku profilinde azalma, yüzde çöküntülerin oluşması buna bağlı kırışıklıkların belirmesi, dudak çizgilerinin kaybolması gibi birbirini izleyen değişiklikler bireylerin sadece dişleriyle ilişkili problemlerden ötürü normalden daha yaşlı bir ifade kazanmasına neden olur.

Son yıllarda bilim ve teknolojideki gelişmelerin diş hekimliğine yansıması özellikle estetik diş hekimliği alanında, hem kullanılan materyallerdeki gelişim hem de tekniklerdeki değişimlerle dişlerde meydana gelen hasarları veya kayıpları doğala en yakın haliyle yeniden oluşturmaya imkan sağlar.

Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımı; zaman içinde dişlerde oluşmuş problemlerin tüm yüz ifadesine olan etkisini değerlendirerek, dişlerin uygun uzunluk, genişlik ve fırlaklıklarını planlayarak, dişlerin kişinin yüzüne en uygun, dudaklarla olan ilişkisinin doğala en yakın haliyle oluşturulmasını sağlar. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir. Gülüş tasarımıyla daha genç görünmek, senelerin dişler ve dudak çevresindeki izlerini silmek ve daha dinamik bir görünüm kazanmak mümkün olur.

Günümüzde dijital gülüş tasarımı; daha güzel ve estetik bir gülüş planlanan vakalarda profesyonel fotoğraf ve videolar üzerinde yüz anatomisini, dudak yapısını ve konuşma sırasında dişlerin konumlarını tespit edip yeni yapılacak dişleri planlama işlemidir. Bu sayede; kişinin anatomisi daha detaylı analiz edilebilir, yeni yapılması planlanan dişler için referans noktaları oluşturulur. Tüm bu veriler hem planlanan dişlerin yapımı sırasında dental seramistlerle doğru ve yerinde iletişim kurulmasına yardımcı olduğu gibi hastalara yeni yapılacak dişleriyle ilgili detaylı bilgiler verilerek, fikir sahibi olması sağlanır.

“Hiçbir zaman ilk intiba için ikinci bir şansınız olmayacaktır”

Yapılan araştırmalar dental tedavilerle elde edilmiş daha güzel bir gülümsemeye kavuşan hastaların kendilerine olan özgüvenlerinin arttığını, toplumdaki duruşlarının olumlu anlamda değiştiğini ortaya koymaktadır.

Porselen laminalar daha çok bilinen adıyla yaprak porselenler; dişlerin gülüş tasarımı ile elde edilmesi planlanan görünüme ulaştırılmasında kullanılan en etkili restorasyon şeklidir. Ortalama 0,7mm kalınlığında olan porselen laminalar, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılması işlemidir. Işık geçirgenliğinin mükemmel olması doğala en yakın görünümün kazanılmasında anahtar faktördür. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanarak, yerleştirilirler. Porselen lamine uygulanacak dişlerde dişin formuyla, rengiyle, konumuyla doğru orantılı olarak bazen az miktarda da olsa bir aşındırma yapmak gerekir. Günümüzde kullanılan materyallerin gelişimi ile birlikte artık 0,2 mm kalınlığında bile porselen laminaların yapılması mümkün olmaktadır. Bu da dişlerde çoğu zaman hiç aşındırma yapmama anlamına gelir.

Porselen laminalar ile diş yüzeylerine gerekmediği sürece hiç dokunmadan yapılacak ufak değişikliklerle istenilen güzel bir gülüşe kavuşmak mümkündür.

Gülümsemek iletişimde en kısa ve net köprüyü oluşturur. Gülümsemeyi, kendinizden ve çevrenizdekilerden esirgemeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here