Dr. Özlem Tuncayengin: Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

0
764

Sağlıklı, lekesiz bir cilt hepimizin hayali. Ancak genetik yapı ve yatkınlık, korunmasız güneş ışınlarına maruz kalmak (çiller, solar lentigo, yaşlılık lekeleri, melasma), ilaç tedavileri (doğum kontrol ilaçları, tetrasiklin grubu antibiyotikler), hormonal değişimler (gebelik, tiroid hastalıkları), kullanılan kimyasal maddeler ya da cildi tahriş eden durumlar (postinflamatuvar hiperpigmentasyon) sonrasında cildimizin yapısında bulunan melanin pigmenti belli bölgelerde çoğalır ve ciltte lekelenmeye neden olur.

Tedavide öncelikle lekenin hekim tarafından değerlendirilmesi, lekenin neden oluştuğunun ve bir hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkıp çıkmadığının tespit edilmesi gereklidir. Leke tedavisi zaman alan ve sabır isteyen bir süreçtir, bu nedenle uygulanacak tedavi sürecinde hastanın hekimle ve tedavi şekliyle uyumu çok önemlidir.

Tedavide hangi yöntemleri kullanıyoruz?
Leke oluşumunda ve artışında güneşin rolünü artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle tüm leke tedavilerinde güneşten etkin bir şekilde korunma tedavinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Güneş koruyucu kremlerin etkinlikleri genellikle 3- 4 saat sürer, ter ve su temasıyla da azalır. Bu nedenle gün içinde 3- 4 saat aralarla tekrarlanmaları gereklidir. Güneşten korunma var olan lekelerin koyulaşmasını ve yenilerinin çıkmasını engellemek için çok önemlidir.

Cilt lekelerinin tedavisinde lekenin özelliğine ve derinliğine göre medikal ilaçlar, peeling ve leke maskesi uygulamaları, mezoterapi, PRP ve lazer sistemleri tek başına ya da kombinasyonlar şeklinde planlanabilir. Tedaviden daha kısa sürede sonuç almak, uygulama sonrası günlük hayattan kopmamak her hastanın en çok istediği şey. Bu noktada lazer ve ışık tedavileri etkili ve daha kısa sürede sonuç alabildiğimiz güncel yöntemler.

Lazer ve ışık sistemleri; yaşlılık lekelerinde, çillerde, güneş lekelerinde, güneş hasarı ile yıpranmış deride, cilt gençleştirmede ve kılcal damar problemlerinde oldukça başarılı sonuçlar vermekte. Uygulama sırasında sağlıklı cilt yapısı korunur ve enerji lekeli alanlarda yoğunlaştırılır. Saniyenin milyonda biri hızında yapılan atışlarla aktarılan enerji birbirine tutunmuş büyük leke pigmentlerini vücudun kendi drenaj sistemi ile temizlenebilen küçük pigment partikülleri haline getirir. Tedavi sonrasında saatler içinde gerileyen hafif kızarıklık ve sıcaklık hissi olabilir. Cildin parlaması ve sonuçlar 1- 2 hafta içinde belirginleşir.

İçinde bulunduğumuz mevsim leke tedavileri için en uygun zaman. Tedavinin etkisinin devamı için yıl boyu güneşten korunmanın önemini bir kez daha vurguluyor ve diyoruz ki; lekelerinizle yaşamak zorunda değilsiniz. Sağlıkla gülümsediğimiz, umutla baktığımız, barış dolu yeni bir yıl diliyorum hepimize…..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here