Dr. Mert Atak ve Deniz Akkaya’dan Sosyal Sorumluluk Projesi: Kolon Kanserine Farkındalık

0
649

Güzel olduğu kadar başarısından da söz ettiren Deniz Akkaya ve alanında tanınmış ve uzman isimlerden Dr. Mert Atak, kolon kanserinin erken teşhis ve muayene ile önlenebileceğine dair bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Projenin başlangıç yeri olarak Atak’ın Ankara Besa Kule’deki kliniğini tercih eden ikili, bu konuyla ilgili bir konuşma yaparak davetlileri bilgilendirdi.

Deniz Akkaya’nın ‘Utancınızdan Ölüyorsunuz’ demeci dikkat çekerken, Dr. Mert Atak bu kanser türünün utanç ve korku sonucu geç kalınmış muayene ile birçok ölüme sebebiyet verdiğini açıkladı. Mert Atak’ın kolon kanseri ve birçok insanın utandığı için muayeneden kaçınması konusunda Deniz Akkaya’yı bilgilendirmesi ve Akkaya’nın bu konuda duyarlı oluşuyla başlayan kolon kanserine farkındalık projesi Türkiye genelinde hemen hemen her ilde gerçekleştirilerek birçok insanın hayatını kurtarmayı amaçlıyor.

Dr. Mert Atak bu konuda yanlış bilinenleri, erken teşhis ve muayenenin önemini ve yapılabilecekleri anlatıyor…
Kanser çağın en korkulan ve tüm hayatımızı etkileyen önemli hastalıklarındandır.
Kanserlerin arasında ön sıralarda yer alanlarından bir tanesi kalın bağırsak(kolon) kanseridir.

Sağlık bakanlığı tarafından yapılan araştırmalarda kadınlarda üçüncü sırada erkeklerde ise dördüncü sırada kalın bağırsak kanserleri gelmektedir. Yaşam boyu görülme ihtimali son yapılan çalışmalarda %5 lere kadar yükselmektedir.

40 yaşının altında nadir görülmekle beraber 40 yaş ve üzerinde kalın bağırsak(kolon) kanseri riski belirgin derecede artmaktadır.

Sanılanın aksine hastaların büyük bir kısmı ailesel olmayan vakalardır. Bu bilgi de “Ailemizde yok o yüzden bende de olmaz” tezini çürütmektedir.

Kalın bağırsak kanserleri sinsi seyreder, bu nedenle genellikle tanı anında hastalık ileri evrede görülmektedir. Bu bilgi “Benim hiçbir şikayetim yok o yüzden bende olmaz” tezini çürütmektedir.

Kalın bağırsak(kolon) kanseri nedenleri arasında birçok faktör bulunmakla beraber en önemli risk faktörleri alkol, obezite, sigara ve uzun süre kırmızı et tüketimi görülmektedir.
Erken tanı ile birlikte tedaviye yanıt oranı en yüksek kanserlerdendir. Kalın bağırsak(kolon) kanseri hastalarının yarısı hayatını maalesef kaybetmektedir. Aklınızdan geçeni tahmin edebiliyorum, tedaviye yanıt yüksek olan bir hastalıkta ölüm oranı nasıl bu kadar yüksek diye düşünüyorsunuz. Bu durumu açıklayan iki başlıca neden bulunmaktadır.

Bunlar UTANMAK ve KORKMAK

Kalın bağırsak(kolon) kanseri erken tanısı tarama yöntemleri sayesinde mümkün olan kanserlerimizdendir. Başlıca tarama yöntemi KOLONOSKOPİ ile tarama yöntemidir. Amerikan Gastroenteroloji Koleji de kolonoskopiyi ulaşılabilirliğinin olduğu yerlerde tercih edilen tarama testi olarak belirtmektedir.

Kolonoskopi nedir?
Türkçe karşılığı kalın bağırsak görüntülemedir. Kalın bağırsak bitiş kısmından(anüs) başlayarak başlangıç kısmına (çekum) kadar tüm kalın barsak iç yüzeyinin kamera yardımı ile incelenmesine kolonoskopi adı verilir.

Kolonoskopi ne işe yarar?
Hastaların incelenme esnasında hastalığın erken evrede tespit edilmesine olanak sağlar.
Kalın bağırsak kanserleri kolon polipleri zeminin de gelişmektedir. Kolon polipleri “ETBENİ” gibi barsak iç duvarı üzerinde bulunan çıkıntılardır. Bu polipler zaman içinde değişerek kanser hücresine dönüşürler. Kolonoskopi esnasında tespit edilen bu polipler eş zamanlı teknolojik cihazlar yardımı ile çıkarıldığı için kanser oluşmasını engellemektedir.

Kolonoskopi nasıl yapılır?
Sedasyon(uyuma) ile yapılan kolonoskopi işlemi sanılanın aksine ağrı duyulan bir işlem değildir.

Kolonoskopi kimlere yapılır?
50 yaşın üzerinde olan şikayeti olsun ya da olmasın tüm insanlara uygulanması gerekmektedir.
50 yaş altında ise ;
Kanlı dışkılaması olan (makattan kanaması olan) hastalara
Dışkıda gizli kan pozitifliği olan hastalara
Ailede kolon CA (kanser) öyküsü olan hastalara
Daha önceden bağırsak polipleri olan hastalara
Açıklanamayan karın ağrısı ve kilo kaybı olan hastalara
Demir eksikliği anemisi olan hastalara
İnflamatuar barsak hastalık düşünülen hastalara
Dışkı çapında azalma olan hastalara
Yeterli dışkılayamama hikayesi olan hastalara
Bağırsak hareketlerinde değişiklik (kabızlık, ishal atakları) olan hastalara
Hemoroidal şikayetleri olan hastalara
Bağırsak grafisinde darlık ve dolma görünümü olan hastalara
mutlaka kolonoskopi yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here