Dr. Diren Çelik: Gerçekten de Estetiğe İhtiyacınız Var Mı?

0
444

Bundan sonra her ay bu köşede sizlerle birlikte estetik alanındaki gelişmeler konusunda fikirlerimi paylaşmaya, sizin estetik danışmanınız olmaya ve ulaştırdığınız soruları olabildiğince cevaplandırmaya çalışacağım.

İlk yazımı, estetik sektörünün içinde boğulmuş olduğu bilgisizlik ve yanlış yönlendirmeler sonucu yaşanan hayal kırıklıklarına ayırdım. Neden böyle derseniz, ne yapmamız gerektiğini öğrenmeden önce ne yapmamamız gerektiğini bilmeliyiz. Örneğin çocuklukta önce ateşe dokunmamayı öğreniriz, fakat zaman geçtikçe ateş yakmayı öğrenmiş oluruz.

Yaptırmak istediğiniz her işlem için mutlaka dalında uzman doktorlardan bilgi almalısınız. Bunun dışında yaptırdığınız her işlem gereksiz bir maceradır. Bu maceradan tek zararlı çıkan siz olursunuz ve bunların bazılarının düzeltilmesi imkansız olabilir.

Özellikle televizyonlarda ve internette gördüğünüz birçok haber veya reklam sizi yanlış yönlendirebilir. Sizi cezbetmek için farklı yöntemler kullanılabilir. Özellikle “ameliyatsız” ile başlayan haberler konusunda mutlaka uzmanınızdan ayrıntılı bilgi alın.

İlk öğrenmemiz gereken şey sorunu görmek ve odaklanmak. Örneğin, burun şeklinden memnun olmayan bir kişinin, konuyu kafasında dağıtmadan bir plastik cerrahi uzmanından öncelikle fikir alması gerekir. Ameliyatın nasıl yapıldığı, iyileşme süreci, sonrasında dikkat edilmesi gerekenler vs. konularında ayrıntılı bilgi ve bunun planlaması yapılmalıdır.

Bu süreçte bilgisiz ve yetkisiz kişilerin yapmaya çalıştığı sözde yöntemlere aldanmamak önemlidir. Bu örnekten yola çıkarak, burun ile ilgili işlemlerin sadece estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılması şarttır.

Doktor randevunuza gittiğinizde öncelikle sizi mutsuz kılan sorunu dile getirmelisiniz. Başka bir örnek vermek gerekirse “alnımdaki kırışıklıkları istemiyorum”. Net ve anlaşılabilir bir anlatım. Daha sonrasında doktorunuz size tedavi alternatiflerini, avantajlarını ve varsa dezavantajlarını veya risklerini anlatacaktır. Bu şekliyle aklınıza yatan tedaviyi seçebilir ve uygulanmasını talep edebilirsiniz.

Bunları neden anlattığımı merak ediyorsanız; kuaförünüz bir gün size “gel sana bir botoks yapalım” diyebilir. Ya da sizi arkada bir odaya davet edip lazer epilasyon önerebilir. Küçük bir güzellik salonunda kendinizi bir güzellik uzmanı ile “meme büyütmek için dolgu yapılır mı?” konusunda tartışır halde bulabilirsiniz. Bunların hepsi hem büyük riskler taşıyan, hem de yasal olmayan işlemlerdir.

Buraya kadar her şey güzel. Çünkü muhtemelen içinizden böyle bir durumda kalmayacağınızı düşünüyorsunuz.

Peki ya söz konusu olan bir hekim ise, özellikle uzmanlığı olmayan bir pratisyen hekim ise veya ilgisiz bir branşın uzmanı ise; bunu nasıl anlayacaksınız?

Çözüm basit: Türk Plastik Cerrahi Derneği sayfasında, uzman hekimlerin alfabetik sırayla isimleri bulunuyor. Buradan doktorunuzun ismini doğrulayabilirsiniz.

Estetik düzeltmelerin mutlaka, sağlık ve güzellik tabanında yapılması gerekir ve bunun için uzun bir uzmanlık eğitimi almış doktorlarımızı tercih etmeniz, sizin yararınıza olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here