Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu: Top 2018 Plastik Cerrahi Trendleri

0
564

Plastik Cerrahi, son yıllarda kadınlarla birlikte erkeklerin de oldukça dikkatini çekiyor. Yüzyıllardır değişen güzellik trendleri, şimdilerde plastik cerrahi ile birlikte estetik trendlerini de beraberinde getirdi. Yeni bir yıla girdiğimiz bu günlerde Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu, dergimiz okurları için 2018 Plastik Cerrahi Trendlerini anlattı…

1. Artan talepler dikkate alındığında anlaşılıyor ki erkekler, geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda da daha çok imaj düzeltilmesi için “estetik” diyecek. Vaser ile yağ ve vücut şekillendirme, burun estetiği, saç ekimi, akne ve iz tedavisi, Bro-tox: erkekler için Botulinum toksin-A uygulamalarısı, göz kapağı estetiği ve jinekomasti onarımı ilk sıralarda…

2. Dolgu ile burun estetiği: Gerek rinoplasti sonrası oluşan minik düzensizlik ve asimetrileri düzeltmek gerekse burunda hacim ve yükseklik kazandırmak için sıklığı giderek artan bir uygulama.

3. Postbariatrik plastik cerrahi: Konturplasti ve profilplasti talebi, sayısı giderek artan mide tüp ameliyatları sonrası sarkan beden alanlarındaki derilerin şekillendirilmesi için ilk adres olarak dikkat çekiyor.

4. Sosyal mecrada görünme ve onaylanma baskısı, özellikle gençleri selfie için ideal poz ve görüntü vermeye engel olan ne varsa düzeltilmeye zorluyor. Plastik cerrahlara yükledikleri imaj-maker rolü ile, ellerine aldıkları selfie’lerle en iyi görüntü verebilmek için profesyonel destek arayan gençlerin sloganı “iyi görünüyorum, o halde varım”

5. Koruyucu (proflaktik) yüz yenileme işlemleri: Henüz 30’lu yaşların başında olduğu halde bir yaşlılık veya cilt sorunu olmayan gençler arasında sonradan karşılaşacakları yaşlılık belirtilerini ötelemek için erken yaşlarda başlanan koruyucu yüz ve cilt prokolleri, prejuvenation.

6. Dudak estetiği: Son yıllarda giderek artan kullanıcı ilgisine cevap vermekte gecikmeyen yeni kuşak ve güvenli dolgularla, özellikle kontur ve hacim sağlayıcı işlemlerle doğal, dikkat çekmeyen ve tarz sahibi dudaklar yeni yılda yine en sık tercih edilecekler arasında. Dolgu uygulamalarında artık en sık kanül/tünel tekniği tercih ediliyor.

7. Genital estetik: Labioplasti başta olmak üzere gençleştirme, belirginleştirme, şekillendirme, daraltma ve renk açma uygulamaları ile genital estetik, önümüzdeki yılda da kadınlar arasında ilgi çekmeye devam edecek.

8. Smipples: Daha şekilli, meme ile uyumlu ve küçük meme başı (nipple) estetiği uygulamalarına ilgi ve talep giderek artıyor. Areola-nipple ünitelerinin, memede yerleşim yerleri kadar meme ile oluşturdukları boyutsal oranlar da artık dikkate alınan bir başka “estetik parametre”

9. Venüs gamzesi: Bel kıvrımında yer alan bu gamzelerin cerrahi işlemlerle istenen şekilde oluşturulması gençler arasında giderek artan bir ilgiye sahip. Özellikle yanak gamzesi ile daha karizmatik ve çekici olmayı amaçlayan gençler, gamzeleriyle farklılaşmayı giderek artan bir oranda dövme yaptırmaya tercih edebiliyorlar.

10. Yağ transferleri: Yağ şekillendirme işlemleri artık yerini kas, beden ve kontur şekillendirmelerine bıraktı. Ultrasonik (Vaser) liposuction teknikleri ile istenmeyen bölgelerden toplanan sağ kalımı yüksek canlı yağ hücrelerinin belirginleştirilmesi, istenen kas ve vücut alanlarına aynı seansta transferi, geçmiş yıllarda olduğu gibi giderek artan bir ilgiye sahip olmaya devam edecek.

11. Farkındalık: Tüm yeni girilen yılların değişmez trendleri bu yılda aynı: Önce sağlık, özgünlük, doğallık ve sadelik. Çünkü kendinize ait güzellik ve eşsiz değerleri kaybetmemek de bir “sanat.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here