Delta Bisiklet’ten Püf Noktalar

0
360

Bisiklet Kaskıyla İlgili Önemli Noktalar

A-Kabuk: Kaskın dış kısmında bulunan plastik kabuğun birkaç fonksiyonu vardır. Birincisi: Kaskı birleştirici görev görür. Bunu tahmin etmek zordur. İkincisi: Sivri olan şeylerin delmesini engeller. Örneğin; kaya, cam, ağaç dalları ve diğer şeyler. Üçüncüsü: Kafa üstü düştüğünüzde sürtünmeyi azaltarak göğsünüzün ve kafanızın daha az zarar görmesini sağlar.

B-Havalandırma: Kaskın delik sayısı ne kadar fazla olursa havalandırma o kadar iyi olur. Hava akımı kafanızı tam kaplayacak şekilde olmalıdır.

C-Siper: Kaskı alırken siperin monte edilebilme özelliğine sahip olması tercih edilir. Siper gözlerinizi sadece çamurdan ve güneşten korumakla kalmaz aynı zamanda hava akımının yüze çarpmadan üstten geçmesini sağlar.

D-Liner (Polystyrene köpüğü): Kaskın iç kısmı yumuşak görünse de darbelere karşı çok dayanıklıdır ve kafaya uygulanan kuvvetin eşit olarak dağılmasını sağlar. Kaskın iç kısmının tam kafanıza oturacak şekilde olması gerekir.

E-Saç Adaptörü: Saçlarınız uzun ise hiç sorun değildir. Bazı kask markaları özel olarak arkada saçlar için boşluk sağlamaktadır.

F-Ağırlık: Kaskın ağırlığına daha çok yol yarışçıları dikkat ederler. Çünkü uzun yollarda boyun ağrılarına neden olabilir. Her alanda olduğu gibi ağırlık azalınca fiyat yükselir.

G-Kayış: MTB kaskı çok güçlü kayışlara sahiptir. Çünkü dağ bisikleti çok zorlu ve tehlikeli parkurlarda kullanılır. Yarış bisikletinde kayışlar ince olur, çünkü onlarda görünüş daha önemlidir.

Kafanıza Tam Uyan Kask
Aşağıdaki maddelere göre kask seçmeniz tavsiye edilir:

1- Cetveli kullanarak kulakların tam üstünden kafanızın çevresini ölçün. Arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz.

2- Aldığınız ölçüyü kaskın kılavuzuyla karşılaştırıp, uyup uymadığına bakınız.

3- Her kullanışınızda kaskınız tam oturmayabilir onun için içindeki süngerlerin tam oturup oturmadığını kontrol ediniz.

4- Kaskı takarken alnınızı açık bırakmamaya çalışınız, yani kask alın tarafına kaymış olmalıdır.

5- Kaskınızın büyüklüğü saç stilinize göre değişebilir.

6- Çocuklarınıza kask seçerken ilerideki senelere göre seçmeyiniz. Çünkü kaskın kafaya tam oturması gerekmektedir. Aksi halde çok büyük zararlar meydana gelebilir.

Bisiklet ve Giyim

Henüz pek yaygın olmayan bisiklet giyimi, kimine göre komik, kimine göre gereksiz, kimine göre de ayıp karşılanıyor. Oysa bisiklet sporu, vücudun aktif olduğu bir spor dalı olarak, kendine özgü nitelikleri olan giyimi de gerektiriyor.

Öncelikle içinde anti-bakteriyel ped olan bir tayt ve tişört gerekli: Bu giysiler, soluyabilen kumaşlardan yapılmakta ve vücut terini % 90’ın üzerinde dışarıya vermektedir. Terin vücuttan uzak tutulması sonucunda saatlerce aktivite sürdürülebilmekte, vücut dengesi korunmaktadır. Böylece sıcak havalarda serinlemiş ve soğuk havalarda ter soğuması sonucunda hastalanmaktan korunmuş oluruz.

Bir zorunluluktur kask: Bisikleti kullandığımız her zaman (şehir içi veya arazi olsun) kask takmak kesinlikle şart.
Düşme anında refleksler, kol ve bacaklara yönelmekte ve kafamızın yere değme riski artmaktadır. Kaskımızı takmayı ve takmayanlara da tavsiye etmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Çünkü herkesçe bilinen kafa travmalarının sonuçlarına katlanmayı hiçbirimiz hak etmiyoruz.

Bisiklet ayakkabılarıyla yeni tanışanlar, kilitli sistemi tehlikeli bulabiliyorlar. Aslında tam tersine kilitli ayakkabılar son derece güvenlidir. Kilitli sistemi kullananlar, bir daha kilitsizi tercih etmemektedirler. Çünkü pedaldan ayağınız kaymaz, performansınızı arttırır, diğer ayağınız da pedalı çeker. Birçok avantajı olan bu sistemde ayakkabılar, yine soluyabilen bir yapıya sahiptir.

Eldiven: Basit ama bildiğiniz gibi avuç içleri, düşünce ne hale gelir…

Gözlük: Kimi zaman böceklerden, kimi zaman ağaç dallarından veya güneşten, rüzgardan gözlerimizi korur.

Bisiklete Binmenin Zevkini İkiye Katlamanın 16 Yolu

Günün erken veya geç saatlerini, bisiklete binmek için değerlendirebilirsiniz
Ne kadar uzun olursa olsun, çalışma saatlerinizin dışında, bisiklete binmek için kendinize zaman ayırabilirsiniz. Özellikle, sakin ve güvenli yollar bulmak koşuluyla, bu iş için akşam saatlerini tercih edebilirsiniz. Yol alacağınız bir saatlik bir güzergâhta, düzenli pedal çevirebileceğiniz düz yollar ile tırmanabileceğiniz tepeler yeterince bulunmalıdır. Bu biçimde, hem kilonuzu denetim altında tutabilir hem de kardiovasküler açıdan sağlıklı kalabilirsiniz. Akşam saatlerinde yerine getirmeniz gereken işler ve buluşmalar dışında, haftada en az iki ya da üç kez bu şekilde bisiklete binebilir, bunun dışında, hafta sonlarında özellikle sabah saatlerinde, bisiklet derneklerinin düzenledikleri etkinlikler çerçevesinde pedal çevirip, çevre gezileri yapabilirsiniz. Bu sırada, kalp atışlarınızı doğru düzeylerde tutabilmenize ve uygun tempoyu yakalamanıza yardımcı olacak bir monitör kullanabilirsiniz. Günün geç saatlerine kadar çalışmak zorundaysanız, gün doğumundan önceki saatler de bisiklete binmeniz için bir çözüm yolu olabilir. Gelişmiş yol aydınlatma araçları sayesinde bisiklet, yalnızca gün aydınlığında gerçekleştirilebilecek etkinliklerden biri olmaktan çıkmıştır.

Amacınızı belirleyin
Amacınızı belirleyerek, bisiklet üzerinde geçen her andan yararlanmanızı ve en üst düzeyde sonuç almanızı sağlayın. Eğer toplulukla gidiyorsanız, hız yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Eğer tek başınıza iseniz, düşük vitesle, kısa mesafeli ataklar yaparak güç kazanabilir ya da aynı amaçla tekrarlamalı tepe tırmanışları gerçekleştirebilirsiniz. Bu çalışmalardan sonra kendinize gelebilmek için kardiyovasküler sistem açısından ek bir yorgunluk yaratmayacak olan çeşitli dönüşleri ve gidonu bırakmak gibi hüner gerektiren diğer eğlenceli teknikleri deneyebilirsiniz.

Gereksinimlerinizi saptayın
Bisikletçiler, akılcı bir tempo tutturmak, yiyecek-içecek gereksinimlerini yeterince karşılamak ve olanak buldukça dinlenmek koşuluyla, her zaman kat ettikleri mesafenin üç katına rahatlıkla ulaşabilirler.

Tepeleri tırmanın
Tepe tırmanışları; dayanıklılık ve güç kazanma ile kardiovasküler sistem açısından önemli yararlar sağlar. Form kazanmanın da en kolay yoludur.

Gıdanızı sıvı olarak alın
Yol almak istiyorsunuz, ancak karnınız açlıktan kazınıyor… Oturup yemek yemek size hem süre kaybettirir hem de dolu mideyle pedal çevirmekte güçlük çekebilirsiniz. Bunun çözümü; karbonhidrat ve protein karışımlı, kalorili bir ticari ya da evde hazırlanmış bir içecektir.

Aynı güzergâhta bisiklete binmeyi alışkanlık haline getirin
Bisiklet için ayırdığınız zamanı en etkin biçimde kullanmak ve yol arayarak zaman yitirmemek için bir önceki yolu ve tekerlek izlerinizi takip edin. Giysilerinizi ve yiyecek-içeceğinizi bir önceki akşamdan hazırlayın. Tur dönüşlerinde, siz duşunuzu alırken, terli giysilerinizi de çamaşır makinesine atın… Yapılan işin etkili olabilmesi, onun programlı bir biçimde gerçekleştirilmesine bağlıdır…

Mesafeyi koruyarak haftalık günü azaltın
Örneğin; haftanın dört günü bisiklete biniyor ve yüz kilometre yol alıyorsanız, bu mesafeyi üç günde kat etmeye çalışın. Bu şekilde hem zamandan kazanabili, hem de kondisyonunuzu geliştirebilirsiniz. Hazırlık, giyinme, ısınma, pedal çevirme, soğuma, soyunma, temizlenme gibi işlemlerin aldığı toplam süre dikkate alınırsa, çalışma yaşamı yoğun geçenler için bu sürenin ne ölçüde önemli olduğu ortaya çıkar. Bisiklet üzerinde daha uzun süre kalmanız, aynı zamanda verimli bir tempo ve direnç kazanmanıza destek olacaktır.

Arada sırada indirime gidebilirsiniz
Bisikletin, yaşamınıza yoğun bir biçimde girmesi, bir an için sizde bir gerilim, bir bezginlik yaratabilir. Aslında geçici olan bu gerginliği, bisiklete binme mesafe ve süresinde % 10’luk bir indirim yaparak giderebilirsiniz. Kendinizi bitkin, yorgun hissettiğiniz günleri bisiklete binmeyerek, dinlenerek geçirin. Vereceğiniz bu açığı, daha sonra rahatlıkla kapatabilirsiniz. Ayrıca, yaşamın size yüklediği diğer sorumluluklarınız için de özen gösterin. Böylece, bisiklete binmek için gerekli olan süre de yaratılmış ve korunmuş olacaktır.

Evde de bisiklete binebilirsiniz
Pedal çevirme zevkinden daha çok yararlanmak için zaman yaratmanın bir diğer yolu da evde bisiklete binmektir. Bunu, bisikletinize bağlayabileceğiniz bir “trainer” ile gerçekleştirebilirsiniz. Böylece, kötü hava koşulları ya da yoğun trafik gibi bu zevkinizi engelleyen unsurlardan uzaklaşarak pedal çevirebilirsiniz. Bu işi yaparken, daha çok verim alabilmek için pedal direncinizi ve temponuzu çeşitlendirmeli, kalp atışlarını hızlandıracak biçimde birkaç atak gerçekleştirmelisiniz. Bu tür çalışmanızı, müzik dinleyerek ya da videodan bisiklet yarışı izleyerek daha da ilginç kılabilirsiniz.

Küçük çocukları olanlar, nöbetleşe çocuk bakımı yaparak zaman kazanabilirler
Evde yalnız bırakamayacağınız yaşlarda çocuklarınız varsa, sizin durumunuzda olan bisikletçilerden bir bölümü bisiklete binerken, nöbetleşerek evlerde küçüklere bakabilirsiniz. Bu biçimde, hem kendinize hem de arkadaşlarınıza, bisiklet için zaman yaratabilirsiniz.

Aile gezilerinde bisiklete binebilirsiniz
Hafta sonlarını, eş ve çocuklarınızla birlikte piknik yaparak, ama aynı zamanda da bisiklete binerek geçirmek isteyebilirsiniz. Siz, gideceğiniz göl kıyısına doğru bisikletle yol alırken, aile bireylerinden biri otomobili kullanabilir. Eğer evden siz daha erken çıkmışsanız, ailenizle aynı zamanda oraya ulaşabilirsiniz. Böylece, günün geriye kalan bölümünü, bisikletle kilometrelerce yol kat etmiş olmanızın vereceği haz ve doygunluk duygusu ile eğlenerek geçirebilirsiniz. Dönüşte de, bisikletinizi, otomobilinizdeki taşıyıcıya bağlayarak, ailenizle birlikte evinize dönebilirsiniz.

“Tandem” kullanabilirsiniz
İki kişinin pedal çevirebileceği “tandem” bisiklet, aynı anda iki kişi için zaman yaratmaya da elverişlidir. Bu türden bir bisiklet, bisiklet deneyimi ve yetisi farklı iki sürücünün aynı anda bisiklete binmesine ve bir yandan da sohbet etmelerine olanak sağlar.

Çocuğunuzu yedeğinize alabilirsiniz
Kendinizi çocuğunuzun tutsağı gibi görmek yerine onu bisiklet tarafından çekilebilen ve bu iş için yapılmış bir arabaya -treylere- bindirerek ya da özel koltuğa oturtarak pedal çevirme olanağı yaratabilirsiniz. Eğer böyle bir treyler satın alacaksanız, bunun kötü hava koşullarına karşı korunaklı ve devrilmesini önleyecek donanıma sahip olanlarını tercih etmelisiniz. Eşiniz, size göre daha yavaş kalıyorsa, treyler hızınızın eşitlenmesine de yardımcı olacaktır.

Ulaşımınızı bisikletle gerçekleştirin
İşe veya okula gidiş-gelişlerinizde bisiklet kullanmak, bu iş için zaman yaratmanın, birinci ve en kolay yoludur.

Öğle tatillerinde bisiklete binebilirsiniz
Birçok firma, çalışanlar tarafından, öğle saatlerinde gerçekleştirilen eğlence ve spor etkinliklerine izin vermektedir. Bundan da öteye, kimi işverenler, duş ve kilitli dolap kolaylığı sağlayarak, bu tür etkinlikleri özendirmektedirler. Çalışmaya ara verdiğiniz bu saatlerde de bisiklete binebilirsiniz.

İş görüşmelerinizi de değerlendirebilirsiniz
İş görüşmesi nedeniyle bir araya geldiğiniz müşterinizin bisiklet meraklısı olduğunu öğrenirseniz onu, düzenleyeceğiniz gezilere çağırabilirsiniz. Böylece, iş görüşmesi ile birlikte bisiklete binme olanağı yaratabilirsiniz. Bu işten sizin kadar müşteriniz de zevk alabilir…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here