Sota Cappadocia’da Kalmadan Ayrılmayın

0
332

Sota Cappadocia Otel ile mekanın yaratıcısı Nil Tuncer’in oldukça büyük bir ortak noktası var. Biri Kapadokya’nın merkezi olan Ürgüp’ün doyumsuz bir manzarasına karşı duruyor, diğeri ise sisteme karşı! İşte bu yüzden Tuncer bundan 8 sene önce İstanbul’daki kariyerine nokta koyarak ‘Ferrari’sini satan bilge’ misali bölgeye yerleşmiş.
İyi ki de yerleşmiş. Zira yerleşmeseydi dünya Sota Cappadocia’dan mahrum kalacaktı…

Kapadokya’nın merkezi olan Ürgüp’ün, doğal dokusunu en iyi şekilde korumayı başarmış mahallerinden birinde, doyumsuz bir manzaraya karşı duruyor “Sota Cappadocia…” Tarihi bir tesis olan Sota Cappadocia’nın hikayesi, otelin ortağı, işletmecisi, kısaca her şeyi Nil Tuncer’in hikayesiyle birlikte daha da ilginç bir hal alıyor. 8 yıl önce İstanbul’daki parlak finans kariyerini terk eden Tuncer, Kapadokya’ya yerleşmeye karar veriyor. Yıllar içinde profesyonel iş yaşamında edinmiş tecrübeleri ve yönetim alanındaki başarıları, O’nu Kapadokya’da çok iyi tanınan bir otel yöneticisi yapıyor.

Ardından kendi otelini açmaya karar veriyor. Hikayenin devamı ilgi çekici; Nil Tuncer ve yatırımcı ortağı Mükerrem Kalkay ile beraber bugünkü Sota Cappadocia’nın bulunduğu, içinde bir ailenin yaşadığı ve durumu pek de iç açıcı olmayan tarihi bir Ürgüp evini satın alırlar. Böylece yaklaşık 5 yıl sürecek olan tasarım, proje ve inşaat süreci başlamış olur. Öncelikle evin orijinal halinin planları çıkarılır, bu planlar anıtlar kurulunca tescil olunur ve restorasyon, renovasyon süreci başlar. Bu vesile ile kaybolmakta olan bir değer de tekrar hayata döndürülmüş olur.

Bu süreçte Nil sektörün en tanınmış ve başarılı iç mimarlarından Oytun Berktan’ı kendisi ile çalışmaya ikna eder ve Berktanun da otelcilik sektöründeki tecrübesi ile birlikte Kapadokya’daki benzerlerinden oldukça farklı bir konsept yakalamayı başarırlar. Sadeliğin, şıklık ve konforla birleşimi üzerine kurulu bu konsept, Kapadokya’nın ruhuna ve fiziksel dokusuna sadık kalınarak, Berkman’un özel tasarım objeleri ve özgün mobilyalarla Sota Cappadocia’nın her köşesinde başarıyla uygulanır.

Öte yandan, Sota Cappadocia, şık kaya odalarıyla beraber, güne müthiş bir enerjiyle başlayacağınız manzaralı terasları, avluları ve rahatınız için her türlü detayın düşünülmüş olduğu ortak alanları ile de dikkati çekiyor. Otelin girdiğinizde sizleri başarılı şekilde restore edilmiş tipik bir Kapadokya evi karşılıyor. Ancak mekanın tasarımında kullanılan doğal dokular ve siyah renk kontrastları bizi bir anda sizi tasarım yolculuğuna taşıyor. Özellilkle odalarda bölgede sıkça rastlanan sıkıcı ve abartılı mekan anlayışının ötesinde, şık bir sadelik içinde buluyorsunuz kendinizi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here