Muhammed’e Hiçbir Engel Yok…

0
389

Yüzde 70 zihinsel engelli ressam Muhammed’in öyküsü, her engelli insanımız gibi kenara itilenlerin kendini kabul ettirme çabası, bir dik yokuşun aşılış öyküsü…

Muhammed Yalçın, 28 yaşında yüzde 70 zihinsel engelli sıradışı bir ressam. Doktorların konuşamaz, yürüyemez dediği Muhammed, ailesinin sayesinde hayata tutunmuş. Ankara’da gittiği özel eğitim okulunda maddi sıkıntılar sebebiyle devam edememiş. Ancak beklenen kapıyı 2009 senesinde Ankara Çağdaş Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezi açmış.

Film Gibi Öykü
Orada resim yapma yeteneğini keşfeden öğretmenleri, bu yeteneğin üzerine gidiyor ve Muhammed’i ünlü sanatçı Harun Antakyalı ile tanıştırıyor. Antakyalı’nın Muhammed’i himayesinde atölyesine almasıyla adeta Muhammed’in kaderi değişiyor. Okuldaki başarısı hızla artan Muhammed’e büyük müjdeyi okulu veriyor ve eğitimine bir sene daha ekleme kararı veriyor. Ardından da Muhammed, resim kariyerine koşar adımlarla ilerliyor. İçindeki sanat cevheri ortaya çıkaran genç ressam Muhammed Yalçın, ilk sergisini yine Harun Antakyalı’nın katkılarıyla Ankara’da açıyor. Daha sonra İstanbul ve İzmir’de de sergiler açan Muhammed Yalçın’ın rengarek dünyasını tüm Türkiye tanıma fırsatı yakalıyor.

İlk Ödülünü Aldı
Muhammed’in özverili çalışmalarının karşılığını aldığını da belirtmekte fayda var. Zira Muhammed, ödüllü bir ressam. Gazi Üniversitesi Engelli Bireyler için Görsel Sanatlar Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından ‘Yapabilim’ konulu resim yarışmasında birincilik ödülünü almaya hak kazanan genç ressam, bu sayede yurtdışında da tanınıyor.

Çeçen ve Rus ressamların da ilgisini çeken Muhammed Yalçın’ büyük ilgi gösteren bu ressamlar, genç reddamın tarzının bu alanda dünya literatürüne girmesi gerektiğinin altını çizerek ülkelerine dönüyor. Ankara Life Dergisi’ne verdiği röportajda oğlu Muhammed’in Belçika ve Almanya’dan da arandığını belirten Yalçın, Avrupa’dan da sergi için davet edildiklerini kaydediyor.

Duvarlara Taşan Resim Aşkı
muhammed, kendi şansını kendi yaratan bir adam. İnsanlarla konuşmak için fırçasını ve renkleri kullanmayı tercih ediyor. Fırça darbeleri onun hayata bakış açısını anlatıyor aslında. Harun Antakyalı’nın da desteğiyle Muhammed’in resim aşkı tuvallere sığmaz olunca, O da evinin duvarlarına, dışına boyu yettiği noktalara kadar resim yapmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here