Güzel, Başarılı, Uzman, Sportmen, Yaratıcı, Zeki, Çekici, Fit: ELİF ÖZTÜRK

0
804

Büyük, derin ela bakışları ile göz göze geldiği herkesi hipnotize ediyor. Sanki içinizi okuyor. Çok zeki bir kadın. İşinde de oldukça başarılı. Duygularıyla hareket etmiyor. Hayatta öğrendiği en önemli kelime ‘hayır.’ Zira şartlar ne olursa olsun, O’na doğru gelmeyen işlere girmiyor, seçtiği işlere de kendini adıyor. Tıpkı kurucusu olduğu Newyork Pilates Academy’de olduğu gibi, şehrin en ünlü ‘master eğitmeni’ Elif Öztürk, kendi adıyla anılan her işi marka haline getiriyor… Ankara Life Dergisi Elif Öztürk röportajını gururla sunar…

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
İlk olarak spor hayatıma 2 yaşında jimnastikle tanışarak başladım. Uzun yıllar Amerika’da tenis oynadım. Ardından geçirmiş olduğum sakatlıklar sonrası pilatese yöneldim. New York’ta Intensive Pilates Academy’i bitirdim ve Manhattan, Brooklyn, Long Island başta olmak üzere New York’taki çoğu stüdyolarda eğitmenlik yaptım. Jude Odental, Boris Ruklis, Olena Ovsiy gibi işinin ehli olan masterlardan eğitim aldım. Ardından Barre Pilates’i ve Pole Fitness’ı da bünyeme ekledim. Şimdi tüm uzmanlıklarımı bir araya toplayıp Newyork Pilates Academy’i kurdum.

Neden pilates?
Çevremizde mesleki postür bozuklukları yaşayan bir çok insan var. Doktorlar, masa başında çalışanlar, mimarlar gibi. Bu da zaman içinde omurgada eğilmelere yol açıyor. Bu durumda pilates çok faydalı oluyor. Özellikle omurgayı düzeltme üzerinde etkisi çok büyük. Bununla beraber vücuda esneklik kazandırıyor, kasların kuvvet ve dayanıklılığının artmasına yardımcı oluyor.

Üyelerinize hangi sıklıkla bir program uyguluyorsunuz?
Stüdyomuza gelenlere önce postür analizi, daha sonra deneme dersi yapıyoruz. Sıklığına sonrasında karar veriyoruz.

Pilatesin püf noktaları ve dikkat edilmesi gerekenler neler?
Pilates bedeninizi estetik bir görüntüye kavuşturur. Yalnız pilates sanıldığı kadar kolay değil, 6 prensipten oluşur: kontrol, nefes, merkezleme, akıcılık, kesinlik, konsantrasyon…

Bunlardan birine uyulmadığı takdirde pilates yapmıyor, sıradan egzersiz yapıyor olursunuz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri ise eğitmendir. Maalesef günümüzde herkes kolaylıkla pilates eğitmeni olabiliyor. Seçtiğiniz eğitmenin tecrübesi ve hakimiyeti çok büyük önem taşır.

Barre Pilates’inden biraz bahseder misiniz? Faydaları neler?
Barre Pilates’i; bale, yoga, dans ve pilates ile birleşmiş bir egzersiz biçimidir. Isometric kas çalışmasıdır ama içinde kardioaktive bölümü de olduğundan kalori kaybına ve zayıflamaya yardımcıdır. Isınmayla başlarız, hareketli devam eder, esnemeyle bitiririz.

Barre Pilates ile vücudumuzdaki değişimi 5 hafta gibi kısa bir süreyle görmek mümkündür. Amerika’da çalışan kadınların yüzde 50’si Barre Pilates’i yapmaktadır.

Hem kardio hem esneklik, güç kazanımı, hem kalori kaybına sebebiyet verdiğinden çok sık tercih ediliyor. Aynı zamanda Hollywood ünlülerinin de sık sık yaptığı egzersizdir. Adriana Lima, Alessandra Ambrosia gibi isimler Barre Pilates’i tercih ediyor.

Newyork Pilates Academy nasıl ortaya çıktı?
Newyork Pilates Academy’nin faaliyete geçebilmesi için uzun yıllar tecrübe edinip, proje hazırlığı yaptım.

Aslında proje olarak 5 yıldır var ancak hayata geçirmemiz yeni oldu. Ekibimizle en önem verdiğimiz nokta üyemizi tanıyıp vücudunu doğru bir şekilde istediği noktaya taşımaktır.

Newyork Pilates Academy, herkesin rahatlıkla gelip yapmak istediği egzersizleri bulup, sürekli devam etmek isteyeceği bir yer oldu.

Eğer yaptığınız egzersizleri seviyorsanız sonuç almak her zaman daha kolaydır. Bir de herkesin yapmayı seveceği bir şey var. Bünyemizde pilates, barre pilatesi, (bodybarre) pole fitness ve crossfit bulunmaktadır.

Son zamanların moda sporu Pole Fitness ve dansı.Nasıl bir spor Pole Fitness ve dansı?
Direk dansı ve fitness’ı (pole dance ve fitness) 3 kısımdan oluşuyor. Isınma ve esneme, güç çalışması, soğuma ve esneme.Pole Fitness, ben de dahil olmak üzere son derece eğlenceli bulduğum, dansla harmanladığımız egzersizdir.

Kilo vermek, esneklik, güç kazanımı dışında kadınların öz güvenlerinin artmasına çok ciddi katkı sağlıyor. Pole Fitness, esneme ve cardio ağırlıklı olarak vücudumuzun tüm kaslarının çalışmasında yardımcı olur.

Size püf noktaları öğretildiğinde asla yapamam dediğiniz direğe bir bakmışsınız eskisinden daha güçlü daha esnek olup dans edebiliyorsunuz. Bence bir kadın için deneyimlenecek en güzel şey.

Direk dansı ve fitness’ı spor ve dansın bir araya getirildiği inanılmaz bir çalışma. Kilolu, zayıf; uzun ya da kısa boylu, kısaca herkes bu dansı yapabilir.

Newyork Pilates Academy’nin ”Biz kolay olacak demiyoruz, Değecek diyoruz” sloganı nasıl doğdu?
Bu tamamen beni yetiştiren masterımın (Jude Odenthal) sürekli beni motive etmek için söylediği sözdü. ‘’Kolay değil ama değecek sadece çalışman gerek.’’ Ben de uğraştım ve değdi. Desteğimizle herkesin uğraşıp istediği vücuda ulaşabileceğinin mesajını veriyoruz.

Biraz da sizden bahsedelim. Hobileriniz neler?
Aktivite yapmak benim tabiatımda var sanırım; ata binmek, kayak yapmak ve yeni yerler keşfetmek en büyük hobilerim arasında.

Havalar ısındığında hafta sonları ata binerim, kış geldiğinde dağda kalıp kayak yapmak en büyük zevklerim arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here