Dr. Nedim Sarıfakıoğlu: Estetikte Yeni Trendler, Deri ve Yüz Yenilemede Yaşlanma Karşıtı Uygulamalar

0
796

Yenilenme (Rejuvenation), dünya üzerinde yaşayan her canlının sağlığa veya sağlıklı görünüme tekrar kavuşmak anlamında kuşkusuz bitmeyen, değişmeyen en büyük temel arzularından biri, belki en önemlisi kabul edilebilir. Zaman, yaş, yerçekimi, kötü uyku düzeni, kontrolsüz beslenme, hareketsiz yaşam ve güneşin beraberce oluşturduğu bu birikici, yorucu, bozucu, kırıştırıcı (yaşlandıran) etkiler en belirgin olarak “güneş gören” yüz, boyun, dekolte ve el sırtında gözleniyor.

Teknoloji sektörü bu yenilenme talebine elbette duyarsız değil. Bu talebe bir cevap olarak gelişen ve giderek büyüyen inovatif estetik markette sadece ameliyatsız estetik işlemler için harcanan paranın yılda 15 milyar doları geçtiği bildirilmekte. Yan etkileri azaltılırken, etkinlik ve kalıcılığının giderek artırılması istenen yani mükemmelleştirilmesi için geliştirilen bu teknolojik yeniliklerden, yüz ve deri gençleştirmede en güncel ve etkili olanını Fraksiyonel (aralıklı) Radyofrekans teknolojisini ve uygulamaları değerlendireceğiz.

Fizik
Fraksiyonel Radyofrekans, (RF) teknolojisi, 2 temel mekanizma ile çalışarak yüz, boyun, dekolte ve el sırtı başta olmak üzere tüm yüz ve beden derisinde gençleştirme, yenileme işlevi görüyor. İlki, deride önceden ayarlanabilen derinlik, süre ve güçle oluşturduğu RF enerjisi, ikincisi ise sayı ve sıklığı ayarlanabilen deride mikro iğnelerle iyileşme ve düzelme sağlayan fraksiyonel kullanma başlığı.

Yaklaşım
Bipolar yani iki uç arasında RF enerjisiyle oluşturulan aralıklı noktasal doku hasarı, sonuç olarak deri iyileşmesini tetikleyerek derinin temel yapı taşı olan kollajen üretimini arttırılması esasına dayanır ve bu sürecin sonucu deri yüzeyinde düzelme, tazelenme, sıkılaşma ve iyileşme beklentisidir. Bu yaklaşım ile derin oluklarda düzelme sağlayabileceği gibi, hassas ve ince deriye sahip kişilerin göz çevresindeki yoğun kırışıklıkların giderilmesinde güçlü bir seçenek.

RF sistemi
Doz, derinlik ve gücü ayarlanabilen RF enerjisi ile en önemlisi hasta beklentilerine uygun aralıklarda ve hastanın deri tipi ve özelliklerine göre ayarlanabiliyor. Sistem özellikle ihmal edilmiş ve güneş hasarı olan yüz, boyun, dekolte ve el sırtı kırışıklıkları ile gıdı, kol, çene kenarı sarkmalarında sağladığı başarılı sonuçlarla öne çıkıyor.

Uygulamanın sağladığı bir diğer avantaj ise işlemden sonra oluşan kızarıklık ve şişliğin 24-48 saatte geçmesiyle işe erken dönebilme kolaylığı sağlaması yani günlük yaşamdan kişiyi uzun süre koparmaması. Aynı olan lazerle yüz yenileme işlemlerinden sonra uzun süren kızarıklık ve güneşe duyarlılığı hatırlayınız.

Mekanizma
FDA onaylı Sistemin çalışma mekanizması, çok noktada (24, 60, 126) istenen derinlikte deri altına temas eden mikro iğneler arasında oluşturulan RF enerji dalgaları ile yara iyileşmesini tetikleyerek gergefindeki eksilmiş yapı taşlarını (fibroblast, kollajen vb.) yerine koymak. Tedavi yüzey bozukluklarının düzelmesi, yenilenmesi ve deriye kalite kazandırmasını amaçlıyor.

Fraksiyonel RF Sistemi
Yaşlı deride yaşlanma çizgilerinin, derin olukların, akne sekeli gibi deri yüzeyindeki düzensizliklerin giderilmesinde etkin bir “ameliyatsız yüz ve deri gençleştirme” (Rejuvenation) yöntemidir. Kombine ve bütünsel yaklaşım gereği, deriye dip köşe kuru temizlik yapan PRP ve IPL gibi leke ve ince damar tedavileriyle kombine çalışılırsa hasta memnuniyeti daha da ileriye taşınır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here