Cem Şahin: Radyo Programcılığı Kan Kaybediyor

0
391

10 yıldır medya sektöründe olan Cem Şahin, koltuğunun altında birkaç karpuzu başarıyla taşımakta. Magazin editörlüğü, köşe yazarlığı, radyo programcılığı, kameramanlık, dış yapımcılık, haber spikerliği ve dublaj sanatçılığını başarıyla sürdürmekte. Şahin ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşide radyoyu anılarını ve hedeflerini konuştuk.

Radyo programcılığı zor bir meslek mi?
Radyo programcılığı zor, zor olduğu kadar da keyifli bir meslek. Çünkü eskiden radyonun içerisindeydiniz, o küçük kutu içinde kim var merak ederdiniz. Ama şu an bu çok mümkün değil, sosyal medyadan dolayı. Dolayısıyla daha çok dikkatli olmak gerekiyor.

Hayalinizdeki meslek radyo programcılığı mıydı?
Aslında hayalimde böyle bir şey yoktu. 10 yıl önce “avukat olacağım” diyerek yola çıkmıştım. Ardından “yok ben psikolog olacağım” demiştim. Ama sonra Erkut Aktaş ile tanıştık o beni dinledi ve sesimin güzel olduğunu söyledi. “Radyocu olmak istemez misin?” diye sordu ve onun aracılığıyla ben bu mesleğe adım atmış oldum.

Radyo programcılığı ilerliyor mu, yoksa geriye doğru mu gidiyor?
Oldukça geriye gidiyor. Siz radyo da görünmediğiniz zaman, sesinizle birlikte herkesin hayalinde oluşturduğu biri oluyorsunuz. Ancak insanlar bizleri görünce hayal kırıklığı yaşıyorlar. Elbette bu işin şakası. Radyo ve televizyonun İlk çıkış dönemlerine bakarsak; televizyonun daha görsel, daha ilgi çekici olması sinemayı maalesef bitirmiş durumda. Çünkü insanlar artık görmek, izlemek ve gördüğüne inanmak istiyor. Bu nedenle de radyo insanlara sıkıcı gelmeye başladı.

Tabii sektör yöneticilerinden, bizlerden de kaynaklı hatalar var. Bizim dönemimizde okullarda şu an ki gibi bölümler yoktu. Alaylı denen insanlar da radyo programcısı oluyordu Ama şimdi bakıyoruz; herkes radyocu, herkes dizi yıldızı olmak istiyor. Ve biri geliyor “ben ücretsiz program yapacağım” diyor ve böylece işini çok iyi yapan insanlar açıkta kalıyor. Tabiki bu benim çalıştığım kurumlar da geçerli bir durum değil. Bu nedenle de radyo sektörü artık gerilemeye başlıyor.

Unutulmaz bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?
Bizi gördükleri zaman dinlemeyenler kadar, gördükleri zaman bizi dinleyen insanlar da var. Bir doğumda beni dinleyen 3 ebemiz; doğumdan önce doğumdan sonra ve doğum sırasında yine beni dinliyorlar. Çocuk doğduktan sonrada göbek ismini “Cem” koydular. Çocuğun fotoğrafını hala saklıyorum.

Başka bir anım da şöyle gelişti; bir gün inleyicilerime “ben sizi görmüyorum siz de beni görmüyorsunuz saçınızı kesip getirin” dediğimde saçlarını kesip getirenler olmuştu. Hala da saklarım saçları. Hediyeler, mektuplar da var. Onlara ara ara bakarım. Yani güzel anılarla dolu her anım.

Hedefleriniz neler?
Medya sektöründe olduğumuz için hayallerimiz de çok fazla. Sektöre ilk başladığımda magazin editörüydüm ve bir köşe yazısı yazmıştım. O yazım daha 17 yaşındayken Karadeniz’de bir gazetede yayınlanmıştı. Ve çok mutlu olmuştum. Yazdığım yazının konusu ise “hayatı 195 dakikaya sığdırmak” idi.

Daha sonra kameraman olarak televizyona başladım. Seslendirmen olarak ilerledim. Hemen ardından spikerlik hayatım başladı. Bir hayalim daha var kitap yazmak ve ona da başladım. Şu an 14. sayfadayım. Aslında 7 yıl önce başladı bu hayalim. Konusu polisiye olan kitap tamamen benim dünyamı yansıtan farklı bir kitap olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here