Çağrı Pek: Pekler Döküm Sanayi

0
776

Ankara’nın en genç sanayici iş adamlarından, Pekler Döküm Sanayi üçüncü kuşak Yönetim Kurulu Başkanı Çağrı Pek Ankara Life dergisinde. Aynı zamanda bir Ankara sevdalısı olan, sektöre çekirdekten yetişmiş Pek ailesinin en genç yöneticisi, Çağrı Pek ile Ankara’nın sanayisi hakkında konuştuk…

Kendinizden kısaca bahseder misiniz?
Aslen Ankara doğumluyum. Yerli Ankaralı diyebiliriz. Sanayici bir aileden gelmekteyim. İlköğretim orta öğretim ve liseyi Ankara’da tamamladım daha sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Döküm bölümünden mezun oldum ve Ankara’ya döndüm.

Sektörde kendinizi nasıl yetiştirdiniz?
Okul yıllarımda fırsat buldukça Kazan ve Ankara Organize Sanayi bölgesinde bulunan imalathanelerimizi, sık sık ziyaret eder, çalışmaları hayranlıkla izler, teknik ve teknolojik alanlarda fikirler ve çözümler üretmeye çalışırdım. Kısacası sektöre çekirdekten yetiştiğimi söyleyebilirim.

Pekler markası hakkında ne söylemek istersiniz?
1958 yılında kurulan ve yaklaşık 60 yıla yakın bir marka değeri olan Pekler Döküm Sanayi ve Pekler Çelik A.ş. Ankara Kazanda bulunan fabrikamızda çelik konstrüksiyon imalatı ve Sincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan döküm imalathanemizde; Türkiye’nin başlıca önde gelen birçok firmalarına imalat yapmakta ve bu imalatların inşaat montaj kısmını da yüklenmektedir. Dolayısıyla imalatımızda olan ürünleri aynı zamanda ihracatını da yapmaktayız. Yurt içi ve Yurt dışında çok değerli projelerde Pekler markasını görebilirsiz.

Pekler döküm olarak fuar organizasyonlarındaki yol haritanız nasıl?
Pekler Döküm ve Pekler Çelik olarak her yıl yol haritamızda; Kuzey Afrika, Orta Afrika, Orta Asya ve Irak başta olmak üzere fuar organizasyonlarına katılımlar gerçekleştirmekteyiz.

Ankara’yı sanayi anlamında nasıl değerlendirirsiniz?
Bir kere Ankara’mızı çok seviyorum. Bölgemiz insanının çalışkanlığı özverili oluşu ve çok ciddi bir kesimin yatırımcı zihniyetinde olması sebebi ile Ankara’nın her geçen gün daha da sanayi anlamında büyüyeceği, yeni kurulan organize sanayi bölgelerimizden belli olmaktadır. Yatırıma öncelikli birçok bölgeye rağmen Ankaralı işadamları tüm emeklerini yine Ankara İçin harcamaktan asla çekinmemektedirler.

Üçüncü kuşak Pek ailesi olarak hedefleriniz nelerdir?
Şahsen kendim 3’üncü kuşağı ve 60 yıllık bir markayı yaşatma çabasındayım. 4’üncü kuşağa devredebilmek ve markamızı koruyarak bir Dünya markası olabilmek, tabi ki her firma sahibinin hayalidir. Bizlerde bu hayali gerçekleştirme çabasındayız. İnşallah 2015 yılında Temelli İhtisas Organize sanayi bölgesinde alt yapı çalışmaları başlayan 10.000m2 kapalı alana sahip bir fabrika projemiz hayatta olup, 2 yıl içerisinde imalatlarımızı yıllık 5.000 tona çıkarmak için gerekli yatırımları yapmaktayız.

Pek ailesi olarak ilgilendiğiniz farklı sektörler var mıdır?
Pek ailesi çok kalabalık bir aile ve biz bu durumu müsbet anlamda kullanmaktayız. Bu işlerimizin yanı sıra hayvancılıkla alakalı bir işletmemizi de Kazanda faaliyete geçirdik. 45 günde 50 ton beyaz et üreten bir tesis kurdu. Şu anda ki planlarımızda da, yerli büyükbaş hayvan ırkını çoğaltmak amaçlı ciddi bir Arge çalışması yapmaktayız.

Bir Ankara Life okuyucusu olarak ne söylemek istersiniz?
Ankara Life okuru ve abonesiyim. Her ay titizlikle araştırdığınız konuları büyük bir keyİfle okuyor ve takip ediyorum. Derginizin içeriği biz sanayici ve işadamlarını son derece bağlayan konular olması sebebi ile de bu durumun devam edeceğinden emin olmanız gerekli diye düşünüyorum. Tüm Ankaralı işadamları ve sanayici büyüklerime ve sizlere saygı ve sevgilerimi arz ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here