Şaşırmaya Hazır Olun! QÖMÜR’de Yiyeceğiniz Tatları Daha Önce Hiçbir Yerde Yemediniz!

0
395

Başkent Ankara farklı ve lezzetli mekanlarıyla aklımızı karıştırmaya devam ediyor. Şehirde kaliteli mekanlar o kadar fazla ki, hangisine gitsek, hangi yemekleri tatsak, hangisine doysak şaşırıyoruz doğrusu. İster yeni açılan bir mekan olsun ister bildiğimiz, her zaman gittiğimiz bir mekan olsun, başkentin tüm lezzet noktaları kendilerini yenileyerek bizleri şaşırtmaya devam ediyor ve sanırım şaşırtmaya da devam edecekler. Ankara Life Dergisi Gurme Ekibi olarak ‘’hadi bu ay bir kez daha şaşıralım’’ dedik ve kendimizi Qömür yollarına attık. İyi ki de atmışız, iyi ki de bu lezzetleri tatmışız diyorum. Samimi ortamı, lezzetli, farklı tatları ve Oburcan, Özgür Aksuna, Dilek Tozlu, Melisa Saud eşliğinde keşfimizi yaptığımız Qömür’de işte gurmelerimizin yorumları…

Özgür Aksuna: Mantar Soslu Dana Bonfile: Qömür’e özgü patates püresi yatağında, fesleğen karabiber, tuz ve sarımsakla marine edilmiş, dövülmüş dana bonfile. Yorum bile yapamıyorum, düşünün. Kesinlikle gelip tadılması gereken yemeklerden. Mantar, biber ile sotelenmiş kremalı sos yanında tereyağında sote edilmiş sebze ve közlenmiş domates, biber, mantar… Gerçekten dolu dolu bir tabak. İlk önce gözünüz sonra mideniz doyuyor. Bravo diyorum. Özellikle yanında gelen kızarmış maydanoz çok başarılı, çok yakışmış.

Melisa Saud: Kekikli Naneli Dana Külbastı: Qömür’e özgü patates püresinin tarifini almam gerek mutlaka. Külbastı muh-te-şeeemmm! Kekik, nane, pulbiber ve şefin lezzetli dokunuşlarıyla yine Qömür’e özgü kremalı sos yanında sebze, közlenmiş domates, biber, mantar… Eti lokum gibi, ağızda dağılıyor. Kesinlikle gelip yenmeli. Sanırım ben buranın müdavimlerinden olacağım.

Oburcan: Takoz Bonfile: Ben öncelikle Burak Akça şefi tebrik ediyorum. Bu lezzetler, bu tarifler gerçekten inanılmaz. Bir mekanın, bir şefin yemeklere kendinden bir şeyler katıp farklılık yaratmasına bayılıyorum. İşte öyle yemekler daha bir hevesleyeniyor, sanki sadece size özel hazırlanmış gibi geliyor önünüze. Şefimizin kendine özgü kaplamalı patates püresi üzerinde tek parça dana bonfile, yanında sebzeler ve Cafe de Paris sos ile… Ben deneyin derim. Parmaklarınızı yemeniz muhtemel.

Dilek Tozlu: Cream Brulee: Yemekler olay, tarifler olay, güler yüzlü hizmeti ve samimi ortamıyla Qömür kesinlikle benim gönlümü kazandı. Her şey çok lezzetliydi. Buraya gelip bu lezzetli yemeklerin ardından tatmanız gereken tatlı kesinlikle Cream Brulee. İngilizlerin bulup Fransızların da olaya Fransız kalmayıp sahiplendiği Cream Brulee’yi Burak Akça şefimizin kendine özgü yeniden yarattığı tarifle denemeniz için ısrar edebilirim. Şef dikkatli olsun bence Fransızlar bu tarifi de kapar, benden söylemesi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here