Mr. B: Kokteyllerin Efendisi

0
563

Mr.B tam bir müdavim barı. Ankara eşrafı arasında gizli bir popülerliği vardır. Şenlikli bir kokteyl barı olmasının yanı sıra müdavimleri için de haberleşmeden buluşulacak bir yer. Mr. B’yi keşfetmediyseniz bizden size ilk ev ödevi bu olsun. Uzun zamandır uğramıyorsanız tam zamanı. Mekanın atmosferindeki enerji sizi de içine çekerse klana hoş geldiniz.

Belki de kokteyl barlar arasında en keyifli olanı burası. Tunalı Hilmi’deki Aban Kunanbay Caddesi’nde yer alan Mr.B, gerçek bir Avrupalı. Köşe başına açılan kapısından bar bölümüne kadar her ayrıntı sizi başka bir aleme götürüyor. Mekanın loş ortamı yaz akşamlarının tamamlayıcısı niteliğinde. Burada en çok kokteyl seçenekleri tercih ediliyor. Fiyatlar da son derece makul. Ekipten Seda Fulya Yakut; “Ambiyansının etkisini merkezi konumdaki borçlu. Barda ya da bar bölümündeki masalarda yemek yemek de çok revaçta… Onlarca farklı çeşit kokteyl var. Barmen, size özel bir kokteyl de hazırlayabiliyor. Hatta sizi bara davet edip bir kaç numara da- öğretebiliyor” diyor…

Mucizeler Mekanı
Ekibin otelci üyesi Orhan Sarıtaş’a göre Mr.B, kokteyl hazırlama konusunda mucizeler yaratan bir şehir barı olmuş. Lezzetlerinin ötesinde, şık sunumlarla servis edilen karışımlar yapıyorlar. Ankara’da yeni yeni oturmak üzere olan, kokteyl barı kültürüne iyi bir örnek olacak gibi duruyor…

Gezgin barmen Bülent Yenilmez’in dünyanın dört bir köşesinden getirdiği aksesuarlarla süslenmiş mekanda yemekler de takdire şayan…”

Havalı Barmen, Havalı Mekan

Rengarenk, süslü püslü kokteyller, özellikle yaz günlerinin en havalı içkileri. MR. B de bu iki özellik artı bir var! Üçüncü hava ise barmenden geliyor. Mekana adını veren bülent, barmen değil, büyücü adeta! Alev Demir, “Sırf onun izlemek için bile bu mekana gelinir” diyor ve ekliyor: “Şehrin tek kokteyl barının MR B olduğunu hatırlatmakta da fayda var.”
Deniz Usta ise şöyle konuşuyor mekanla ilgili: “Lezzetli bir kokteylin sırrı kullanılacak meyve sularının taze sıkılmış olmasında da gizli. Ayrıca ne kadar karıştırılacağı, doğru bardak ve garnitür seçimi ile içine konulan buz miktarı önemli. MR.B. bu hassas konulara adeta uzman titizliğinde yaklaşmış.”

‘Barmen’ değil, Mucit Barmen

Kolay değil bu şehrin hızına/yeniliğine, trendine/modasına yetişmek. Geri kalmamak, bir şey atlamamak için sürekli koşturup helak olmanız lazım. Buyurun size şehrin ilk ve tek kokteyl barı MR.B.

MR.B. Kokteyl Bar’ın kokteyl mönüsü gayet zengin. Tüm klasik kokteylleri bulabileceğiniz barda, Bülent Yenilmez’in keşfettiği muhteşem kokteyller var.
MR.B Kokteyl Bar’ı diğer bar otellerinden ayıran en önemli özelliği içki mönüsü. Bu mönüde popüler ve çok bilinen içkiler de var, Çorum leblebili şahsına münhasır kokteyller de. Bir kokteyl barda olması gereken temel içkilerin yerine ‘Miksoloji’ başlığı altında Türkiye’nin ünlü miksolojistlerinden Bülent Yenilmez’in hazırladığı sıra dışı kokteyller de var. Sarıtaş şöyle devam ediyor:

“Bundan sonra davetlerde karşınıza havyar, küp, yıldız ya da köpük formunda kokteyller çıkarsa şaşırmayın. MR.B, tüm dünyada gittikçe popüler hale gelen, en ünlü restoran, bar ve gece kulüplerinin menülerinde yer almaya başlayan moleküler kokteylleri Ankara’ya getirdi. Moleküler miksoloji, basit tanımıyla, kokteyllerin çok farklı teknikler kullanılarak yarı akışkan bir jöle kıvamında sunumu olarak tanımlanabilir. Kokteyllerin dış yüzeyi sertleşip jöle kıvamını almakta, iç malzeme ise sıvı olarak jölenin içinde hapsedilerek hazırlanmakta. MR.B, bu işi bana kalırsa Türkiye’de en iyi yapan adres”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here