Eğitimlerin, Tecrübenin, Girişimci Ruhuyla Birleştiği İsim: Zuhal Özsoy

0
388

Uzun yıllar moda sektöründe hizmet vermiş olan stil imaj ve marka danışmanı Zuhal Özsoy sonunda ankara’ya geldi. Şehrin cazibe merkezlerinden Beysukent Ulusoy villalarında açtığı stil merkeziyle hanımların tüm ihtiyaçlarını karşılayan Zstyling By Zuhal Özsoy’da adeta ‘yok yok…’

Beysukent Ulusoy villalarında açtığı muhteşem stil merkezinden sonra kentin en saygın yayınlarından Ankara Life Dergisi’ne özel bir kapak röportajı veren Zuhal Özsoy, tipik bir boğa burcu kadını. Herşeyden önce son derece güçlü bir duruşu ve geniş bir vizyonu var. Sanatsal faaliyetlere oldukça yakın. Zaten uzun bir süre sanat galerisi işletmeciliği de yapmış. Resim yapıyor. Çok sayıda kişisel ve karma sergiye eser göndermiş. Hal böyle olunca da ne yapsa marka haline geliyor.

Geçtiğimiz günlerde güzellikten modaya, dekorasyondan organizasyona, nefes meditasyon programlarından koçluk programlarına, özel tasarım kıyafetlerden gelin koçluğuna birçok hizmeti içinde barındıran konsepti ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Zuhal Özsoy herşeyden önce eğitimli bir stil danışmanı. Piyasadan gelmiyor. ‘Alaylı’ değil yani. Güzel sanatlar moda tasarımı ve stilistlik bölümünden derece ile mezun olmuş. Son 10 senedir de sayısız eğitimlere katılarak onlarca sertifika almış. Sektörel eğitimlerin yanı sıra alternatif konularda da uzmanlığı olan Özsoy’un bilgi sahibi olduğu alanlar içinde en ilgi çekici olanları; transandantal meditasyon, transformal nefes ve kuantum konuları…

Peki tüm bu projeler nereden çıktı? İşte bu röportajda sektörün iddialı isimlerinden Zuhal Özsoy ve uzun süredir beklenen markası ZStyling by Zuhal Özsoy hakkında merak edilenleri okuyacaksınız…

ZStyling by Zuhal Özsoy, bir kadının stil ve yaşam konusunda ihtiyaç duyacağı her şeyi içinde barındırıyor. Modadan aksesuar seçimine; kuaförden cilt bakımına; makyajdan düğün koçluğuna, profesyonel fotoğraf çekimlerine, Hatta adabı muhaşeret kurallarına kadar her şey Beysukent’teki ZStyling by Zuhal Özsoy’da yapılıyor. Ayrıca bir diğer programlarımızda transformal nefes, meditasyon ve kuantum ile şifalanıp günlük yaşamımıza karışmamızda styling çalışmalarının içerisinde olması gerektiği düşüncesiyle yürüttüğümüz programlar arasında.

ZStyling by Zuhal Özsoy, fikri nereden çıktı?
ZStyling; stil, imaj, marka danışmanlığı ve hayatın her alanında styling çalışmaları yapmak arzusuyla oluşturulmuş bir çatıdır. Zaten ‘styling’; “stilize etme, model yaratma, modaya uygun yapma, tarz, özel oluş veya davranış biçimi ve üslup anlamına gelir. Biz de insanlara bu anlayışı sunmak istiyoruz. İnsanlar stil kelimesini maalesef yüzeysel kullanıyor. Aslında insanlar stilin ne olduğundan ziyade ne olmadığını bilseler daha iyi olacak.

O halde stil ne değildir?
Stil sadece vitrinlerden aldıklarımız, dergilerde kaybolduklarımız, ünlülerin giydikleri ayakkabı kıyafet ve saçtan ibaret değildir. Olmamalıdır da! Medyada ya da arkadaşlarımızda gördüklerimiz onlara yakışan, onların stilleridir. Bize de yakışacak ya da uyacak diye bir kaide yok. Aslına bakarsanız, tarzımız ya da stilimiz bizlerin kişisel marka değerini artırır. ZStyling olarak amacımız da bu. Kişinin marka değerini artırmak…

Marka değeri nasıl oluşur ya da pekişir?
Kişisel marka değerimizi artıran yegane şey, girdiğiniz bir ortamdan çıktığınızda size dair konuşulanlardır. Konuşulanlar, markanızın ortak dil birliğini gösterir. Bu anlamda tutarlılığı baz aldım. Kendi içsel dünyamda da sarkacın iki ucunda da durmaktan hoşlanmıyorum. Aslına bakarsanız hayatımın özeti dengedir, tutarlılıktır. Marka yolculuğumda da deneyimlerimden beslendim. Bu yüzden canlı, sıradışı, ışıl ışıl olmayı tercih ettim…

Peki stil ve imaj nedir?
Stil kendini tanıdıkça oluşur ve oturur. Kendini dünyaya ifade etme şeklin stilini belirler.
Sadece görünüm değil, hayattaki duruşumuz ve hayata bakışımızdır aynı zamanda. İmaj ise bulunduğumuz sosyal konuma uyum sağlamaktır. Ses tonu, sözcükler, beden dili, davranış-nezaket görgü imajımızı oluşturur, algıyı güçlendirir. Bir Türk Kahvesi fincanı düşünün. Stil kahvenin ana tadıysa imaj; kahvenin köpüğüdür. İşte yine aynı yere geliyoruz. Stil imaj; güzellik moda ve eğitim, hepsi dengede ve kıvamında olduğunda marka oluyorsun.

Hangi hizmetleri veriyorsunuz?
Bünyemizde tasarım takılar ve özel kıyafetlerden oluşan bir butiğimiz var öncelikle. Stil, imaj ve marka yönetimini, koçluk ve danışmanlık hizmetleriyle yürütüyoruz. Tasarımcılarımızla özel ‘houte couture’ çalışmalar da kişiye en doğru tarz ve stili üzerinde ekipçe yol alıyoruz. Düğün yolculuğu diye bir programımız var. Erkekleri en çok mutlu edecek bir proje ki bu şöyle. Kına günü organizasyonundan, gelinliği, saçı makyajı, salonu, animasyonları, müzik ekibi yani tüm organizasyonu, evlilik terapistine ve balayı organizasyonuna kadar anahtar teslim bir proje hazırlıyoruz. Sorunsuz günlük yaşamınızdan taviz vermeden hayatı kolaylaştırıyoruz.

Styling süreci nasıl işliyor?
Randevu ile çalıyoruz. İlk görüşmemizde danışanla ortalama bir saat görüşme sonrasında bir yol haritası belirliyoruz. İhtiyaçlar ve alınacak yola karar verdikten sonra en fazla bir hafta içerisinde ikinci bir randevu vererek proje ekip çalışmasıyla hazırlanarak yolculuğumuza başlıyoruz.

Siyasilerden Talep Görüyorlar

Ünlü stil danışmanı Zuhal Özsoy’a sosyal yaşam ve sanat dünyasının haricinde siyasetçilerden talep geliyor. Ankara Life Dergisi’ne verdiği röportajda siyasilere stil ve imaj danışmanlığı yaptıklarını kaydeden Özsoy, politikacıların hedef kitlelerine ulaşmalarında doğru adım ve stratejileri oluşturmalarında destek olduklarını da sözlerine ekliyor. Zuhal Özsoy şöyle devam ediyor:

“Siyasilerin marka değerlerini yükseltmek, kurumsal imajları ve itibarları için konferans konuşmaları yapıyoruz. Giyim kültürlerini oluşturuyor, kurum çalışanlarının kıyafetlerini tasarlıyor, styling ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Marka ve itibar yönetimi, streteji planları, etkili iletişim, zarafetin matematiği, motivasyon, diksiyon ve hitabet. Nlp, yaşam koçluğu, kurumsal koçluk gibi pek çok programlar da yine uzman eğitmenlerimiz tarafından yürütülüyor.”

Ekibinizde kaç kişi var?
Güzellik uzmanları, moda tasarımcıları, stilistler, saç tasarımcıları, dikiş ekibi, makyözler, psikologlar, plastik cerrahlarımız, organizasyon firmamız, tur organizasyonumuz, mimar, mühendis ve peyzaj ekibimiz ile birlikte pek çok dalda iyi referanslara sahip güçlü bir kadroyla çalışıyoruz.

Kimlere hizmet veriyorsunuz?
Mesleki bir değişim geçirenler, profesyonel imajını yenilemek isteyenler, yeni bir pozisyona yükselenler, yeni bir işe başlayanlar, kişisel bir değişim sürecine girmek üzere olanlar, evlenme kararı alanlar, hamile olanlar, yani yeni bir stil arayışında olan herkese hizmet veriyoruz.

Nelerden ilham alıyorsunuz?
Hayatımı geriye dönük sorguladığımda bir araya getirdiğim birikimlerim var.Eğitimlerim, tecrübelerim, iş hayatında yaşadıklarım öğrendiklerim var. Başka hayatlar deneyimler, yaşanmışlıklar, başka başka insanlar var. Nedenler, niçinler, iyiki de olmuşlar var ve doğal olarak kendimi beslediğim yönlerim var. Ben işte bu birikimlerimi paylaşıyorum insanlarla.

Bugüne kadar yapmak istediğim doğrultuda kendimi besledim donanımlandım ve işin mutfağını bildiğim konularda yine de işin üstadlarıyla çalışacak kadar işini önemseyen ve daha iyisini yapma arzusuyla hayallerimi ZStyling ile gerçekleştirdim. Bu yüzden işimi tutkuyla yapıyorum. Basının şişirdiği, ortalıkta iş yapanlardan ziyade, arka planda donanımlı, dolu, birikimli, örnek aldığım ve takdirle izlediğim insanlar var tabi ki.

Sizce moda nedir?
Moda kişiliğinle örtüşendir. Kişinin iç dünyasının dışa vurumudur. Belki özenti bazen de abartıdır. Deneyimlerin kültürün ve kısaca seni sen yapandır. Üzerinde eğreti kalan hiçbirşey moda olamaz. Gerçek seni yansıtıyorsan işte moda ve tarz odur. Çünkü moda geçer ama var olan ve kalıcı olan stil ve tarzındır. Sosyal ve de ekonomik bir örtüşümdür. Aile çevresi, toplumun ahlak anlayışı, mevsimler ve pek çok belirleyici etkenleri sayabiliriz modayı tanımlarken.

TV’deki stil danışmanları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bir ölçüde giyinirken artık daha düşünerek, ölçüp biçerek daha bilinçli belki giyinmeye sevkettiysede tasvip etmediğim davranış biçimleri de var tabi ki. Bizler dünyaya Türk kızının adabını üslubunu birbirine saygıyı ne şekilde davrandığımızı reyting uğruna kurmaca da olsa sergiliyoruz.

2016 moda akımları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Moda dünyasında önce renklere karar veriyorlar. Dünyada bununla ilgili çalışmalar yapan ve trendleri değerlendiren birkaç kurum var. İntercolor gibi daha küresel ya da BTCG ve ICA gibi daha yerel kurumlar, 20-25 kişiden oluşan toplantılarla birkaç yıl öncesinde hangi renk ve desenlerin öne çıkacağını belirliyorlar. Dantel detayları, saten kumaşlarıyla geceliği anımsatan elbiseler sadece yatak odasında değil sıkça göreceğimiz kolleksiyonlar arasında olacak, tabiki file de çok fazla göreceğimiz detaylar arasında olacak. Kabarık kollar pastel tonlarla boy gösterecek. Karıştırarak giyinmek de 2016 trendleri arasında olacak.Yaka broşlarını çok fazla görüceğiz yine.

Gelecekle ilgili hedefleriniz nelerdir?
Öncelikle kendi kolleksiyonumuzu yani markamızı çıkarma çalışmaları son hız devam ediyor. Kısmetse bahara küçük bir koleksiyon hazırlayarak girmek ilk hedefimiz.
Güçlü mesleki ve teknik eğitim altyapısıyla yol alarak Stil Moda ve Tasarım, Güzellik ve Kişisel Programlar, Danışmanlık ve Koçluk konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde saygın ve tercih edilen bir kurum olmak hedeflerimiz arasında.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Evet, bende çok sevdiğim bir sözle konuyu bağlamak isterim o halde.
“Şıklık üzerindeki kıyafetten çok, bir kişilik meselesidir.” demiştir Jean Paul Gaultier.
Yani Zstyling’i çok kısaca anlatıyor aslında.Güzellik, Moda, Eğitim…
Stilinizin sizin bu hayattaki gerçek kimliğiniz olduğunu unutmayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here