Bu Okul İngilizce Tabusunu Yıkıyor

0
799

Tuğçe Tarlabaz, kelimenin tam anlamıyla kendini İngilizce öğretimine vermiş bir iş kadını ve öğretmen. 26 farklı dilde profesyonel dil eğitiminin verildiği Çukurambar Harvard Dil Okulu’nun kurucusu olan Tarlabaz, geliştirdiği marjinal sayılabilecek İngilizce öğretim teknikleriyle ciddi başarı ortalaması yakalıyor. Kent genelinde birçok önemli ailenin çocuklarının TOEFL, IELTS ve ALES gibi önemli sınavlardan geçmesini sağlayan Tarlabaz, çok sayıda şirketin üst düzey yöneticilerine de kişiye özel yabancı dil eğitimi veriyor.

Ankara Life Dergisi olarak Çukurambar Harvard Dil Okulu’nun Ankara Ticaret Merkezi’ndeki muhteşem başkent manzaralı okulunu ziyaret ettik. Okul kurucusu Tuğçe Tarlabaz’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle;

Tek kelime yabancı dil bilmeyen bir öğrenciye ne kadar sürede İngilizce öğretebilirsiniz?
60 saat sonrasında öğrenci yurt dışında kendi hayatını idame edebilir, yabancılarla rahatlıkla sohbet edebilir.

Oldukça iddialı bir süre…
Yabancı dil eğitimi her şeyden önce bir istek işidir. Eğer öğrenci yabancı dil öğrenmek istiyorsa, 60 saat için uzun bile diyebiliriz…

Bazı öğrenciler İngilizce bildiği ve anladığı halde konuşamıyor. Bu sorunu nasıl aşıyorsunuz?
Her öğrenciye ayrı müfredat belirlememizin sebebi de işte bu. İngilizce bilip konuşamama yaygın bir problem. Bizler, bu sorunu aşmak için öğrenciyi özel tekniklerle diyaloglara sokuyoruz. Bir başka deyişle kişiyi sıkmadan ve zorlamadan İngilizce’yi sevdirerek konuşturuyoruz. Size bir ipucu vereyim, öğretmenlerimizin büyük bir bölümü kesinlikle Türkçe konuşmuyor.

Standartların Ötesinde

Sizi diğer dil okullarından ayıran nedir?
Herşeyden önce kelimenin tam anlamıyla ‘birebir eğitim’in hakkını veriyoruz. Yani kişiye özel sınıfta, kişinin kendi öğrenim becerisine ve kendi uygun zamanına göre müfredat hazırlıyoruz. Yani standart bir dil eğitim programımız yok.

Hangi dillerde eğitim veriyorsunuz?
İngilizce başta olmak üzere 26 farklı dilde eğitim veriyoruz.

Öğretmen kadronuzda kimler var?
Harvard Dil Okulları’nda öğretmen olabilmek için ciddi bir mülakat ve eleme sistemimiz var. Yani iyi bir öğretmen olmak ya da iyi İngilizce bilmek, Harvard’da eğitim vermek için yeterli bir özellik değildir.

Pedagojik Formasyon Olmazsa Olmaz

Öğretmenlerinizin özellikleri nedir?
Harvard Dil Okulları’nın akademik bir öğretmen kabul standardı bulunuyor. Tüm hocalarımızın kendi eğitim sistemizi anlattığımız sertifika programından geçmeleri ön şartımız. Örneğin, ister Türk olsun, ister yabancı tüm öğretmenlerimizin pedagojik formasyona sahip olmaları birincil önceliğimiz. Ayrıca tüm hocalarımızın öğretmeni olduğu dilin eğitim fakültesinden mezun olması da ‘olmazsa olmazımız.’ Tecrübe konusunda da deneyim süresi ve başarı oranı standardımız mevcut.

Öğretmenlerinizin başarı standardını neye göre ölçüyorsunuz?
Öğrencilerin girdikleri sınavda aldıkları puanı istatistiksel açıdan kaydediyoruz. Tıpkı bir öğrenciye not verir gibi öğretmenlerimizin de başarı ortalamalarını alarak değerlendiriyoruz. Öğretmenlerimizin belirli bir sürede, belirli bir sayıda öğrenciye sınav kazandırmaları gerekiyor. Ayrıca tüm öğretmenlerimizin Türkiye ve diğer ülkelerde geçerli TOEFL, IELTS, ALES, GRE, GMAT gibi sınavlarda yüksek başarı elde etmeleri de bir diğer önemli ölçütümüz.

Harvard’a Özel İngilizce Senaryolar

Dil eğitim haritanız nasıl?
Öncelikli olarak tüm öğrencilerimizin dil öğrenim reçetesini tespit ediyoruz. Bazı öğrenciler konuşarak, bazı öğrenciler dinleyerek, bazı öğrenciler ise drama tekniği ile çok daha kolay öğrenirler. Bizler bu sorunun yanıtını buluyoruz. Ardından da kişiye özel eğitim müfredatı belirliyoruz.

Harvard’da eğitim süreci nasıl işliyor?
Yönetim olarak her öğrencinin öğretmeni ile özel toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantıda, öğrencinin gelişimi ve öğrenim becerisi hakkında geri bildirimler alıyoruz. Gerektiği taktirde, müfredat, öğretmen ve eğitim metodunda güncellemeye gidiyoruz.

Bir de sosyal alanlarda uyguladığınız eğitim senaryolarınız var…
Bu eğitimimizin en eğlenceli kısmı. Grup olarak önceden belirlediğimiz restoranlara, eğlence merkezlerine ve poliklinik gibi sosyal alanlara gidiyoruz. Her birimize özel bir rol veriliyor ve burada senaryo dahilinde İngilizce diyaloglar kuruyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here