“Biz Bu İş İçin Kırk Fırın Ekmek Yedik!”

0
613

Batıkent Atlantis AVM’de yaklaşık beş ay önce açılan Kırk Fırın Cafe&Fırın&Pastane, modern tarzı, ürün çeşitliliği ve kaliteli hizmet anlayışıyla sektöre hızlı bir giriş yaptı. Coşkun Özmen, İsmail Hakkı Şahin, Ömer Alıthan ve Yakup Köroğlu’nun ortaklığında kurulan Kırk Fırın’da, unlu mamüller, Türk ve Dünya mutfağından lezzetlerin yanı sıra yöresel ve organik ürünlerin bulunduğu gurme market de bulmak mümkün. Ankara Life Dergisi gurme ve haber ekibi olarak Kırk Fırın Cafe&Fırın&Pastane’yi ziyaret ettik ve işletmenin kurucularından Coşkun Özmen ve İsmail Hakkı Şahin’den sektöre giriş hikayelerini dinledik.

Sektöre giriş hikayeniz nasıl oldu?
Bizim İsmail bey ile ortak olduğumuz bu işletmenin dışında Elektronik Güvenlik Sistemleri ve Gsm Teknik Servis alanlarında hizmet veren 3 farklı şirketimiz daha var, ancak hem İsmail bey’in hem de Bolu Mengen’li olmam sebebiyle benim de içimde yanan ateş sebebiyle uzun araştırmalar ve incelemeler sonucunda sektör tecrübesine inandığımız Yakup bey ve Ömer bey ile bu sektöre kendi markamız olan Kırk Fırın adı ile girmeye karar verdik.

Lokasyon olarak ilk neden Batıkent’i tercih ettiniz?
Bu bölgenin hareketlenmesiyle birlikte Atlantis AVM tadilat değişikliğine gitti. Ve atıl kalan yerleri bile kiralanabilir bir alan haline getirdi. Biz de bu bölgenin kısa zamanda insanlar için bir buluşma ve eğlence noktası olabileceğini düşündük ki zaten bu bölgeyi çok iyi biliyoruz. Şu anki duruma baktığımızda da, öngörülerimizde yanılmadığımızı görüyoruz.

Kırk Fırın’ı konseptini oluştururken nelere dikkat ettiniz?
Öncelikle hem şehrimizdeki hem ülkemizdeki hem de dünyadaki birçok mekanı inceledik. Her işimizde olduğu gibi bu konuda da dünyada neler olduğunu takip ediyoruz ve yenilikleri yaptığımız işe entegre ediyoruz. En önemlisi fark yaratmaya çalışıyoruz. En büyük arzumuz insanların beğenisini kazanan bir marka yaratmaktı, dekorasyon konusunda araştırmalarımız neticesinde ön plana çıkan Era Yapı Mimarlık ofisi ile anlaştık. Dekorasyondan çok etkilendik, çünkü çok sıcak ve bizi yansıtan bir mekan oldu. Misafirlerimizin de beğendiği şık ve nezih bir mekan oluşturduğumuzu düşünüyoruz.

Özellikle hangi noktalarda farklılık yarattınız?
Maalesef millet olarak birbirimize gülümsemeyi unuttuk, biz her şeyden önce gülümsemeyi bilen personeller ile çalışmaya gayret ediyoruz dikkat ederseniz bütün personelimizin yakasında “Her şey gülümseme ile başlar” yazan rozetler var, biz işletme olarak bu sloganı içselleştirdik. Onun dışında Tablet menüler kullanıyoruz. Bunun yanında Ankara’da ilk bizim uyguladığımız farklı bir garson çağırma sistemini faaliyete geçirdik.

Garson çağırma sistemi nedir?
Garsonlarımızın kolunda saatler var. Siz masadaki butona bastığınızda, garson hangi masadan çağrıldığını görüyor. Sipariş alındıktan sonra ilgili birimlerden adisyonlar çıkıyor. Sipariş hazırlandığında ise mutfaktaki personel butona basıyor ve yemeğin hazır olduğunu siparişi veren garsona bildiriyor.

Bu sisteme tepkiler nasıl?
İnanılmaz güzel tepkiler aldık, zaten gencinden yaşlısına kadar herkes teknolojinin içinde olduğu için, bizim sunduğumuz bu teknolojik hizmetler gelen misafirlerimizin de hoşuna gidiyor.

İlk açtığınızda sıkıntı yaşadınız mı?
İşletmelerin ilk açıldığı tarihten itibaren nihai hedefine ulaşması bir sürece ihtiyacı vardır. Biz nihai hedefimizin %80’ine ilk gün ulaştık. Düşünün ki bir takım kuruyorsunuz hoca yeni, oyuncular yeni, saha yeni, seyirci yeni dolayısı ile bir alışma sürecine ihtiyacınız oluyor. Yeni bir işletme olduğumuz için ve gelen misafirlerimizin yoğun talepleri neticesinde maalesef ilk 15-20 gün içerisinde bir bocalama sürecimiz oldu ancak daha sonra yaptığımız hamleler ile bu süreci de başarılı bir şekilde atlattık.

Bundan sonraki hedefleriniz neler?
Kısa zamanda büyümeyi ve franchising vermeyi hedefliyoruz, bununla ilgili altyapı çalışmalarımızda devam ediyor ve hali hazırda bizden franchising almayı bekleyen 3 ayrı kişi var ancak bizim henüz hazırlıklarımız tamamlanmadı en kısa zamanda adımızın hakkını vererek şube sayımızı kırk’a tamamlamak istiyoruz. Bunun yanında farklı bir sektörde de ciddi bir yatırım hedefimiz var. Şu an onunla da uğraşıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here