Zafer Kiraz: “Haber Demek Sonsuzluk, Telaş, Bitmeyen Serüven Demek”

0
504

Ekrana çıktığı anda sesinin rengiyle duruşuyla, sizi alıp yıllar öncesine götürür. Oh be haberi anlıyorum artık, çünkü anlatıyor bana dersiniz. Okurken metinleri yaşar, yaşatır size, tonlamalarıyla, mimikleriyle. O nostaljik ses, ne mutlu bizlere ki, bir kez daha TRT ekranlarında. Spiker dünyasının deneyimli ve marka ismi, Zafer Kiraz, TRT Haber kanalında hafta içi her gün Ana Haberle artık, Son Nokta’yı koyuyor… Güzel insan Hoş geldin ekranlara, özlemiştik seni. Ve Ankara Life Dergisi okurları; üstat isimle buyurun söyleşimize…

Sevgili Zafer ağabey, yıllardır ekranlardan uzaktın ama bir geldin pir geldin, TRT izleyicisi seni çok özlemişti, bu muhteşem buluşma için neler söylemek istersin, neler hissettin? Dönüşler nasıl oldu?
TRT’de yönetim değişti. Uzun yılların ardından kurum içinden bir genel müdür atandı, Sayın Şenol Göka… Geçen yıllar, ekrana yansıyanlar nasıldı, bunu en iyi seyirciler bilir ve doğal olarak bir de bizler. O yıllarda TRT, kurumun hafızası sayılacak çok sayıda çalışanını kaybetti, emeklilik yoluyla… Sayın Göka göreve gelir gelmez TRT’yi eski görünümüne kavuşturmak için çalışma başlattı. Bu çerçevede, bana da TRT Haber Kanalı’nın ana haberi düştü. Sonrası malum, 5 Mayıs Pazartesi akşamından beri, hafta içi her akşam saat 20:00’da, yeniden buluştuk seyircimizle.

Yaklaşık on yıldır ekranda değildim. Yayından uzaktım ama işimden değildim. Okudum, araştırdım, ders verdim, seminerlerde, söyleşilerde bilgimi, deneyimlerimi paylaştım. Bu vesileyle bol bol seyahat ettim.

Seyirciyle yabancılık çekecek bir durum yoktu, sadece kaldığım yerden yeniden “merhaba” dedim ama farklı bir tarzla. Çok özlemiştim ekran başındaki harika insanları. Onlar da beni özlemişler. Gelen telefonlar, mesajlar hep bu yönde.

Zafer ağabey, bu soruyu sana yaşın olarak değil ekranlardaki tecrüben olarak soracağım. İlk açılış anonsunda, “TRT’yi yıllar önce izleyenler biliyor ama yeni kuşak beni çok fazla bilmiyor”, diyerek ekranlarda paylaştın, kısa bir Zafer Kiraz desek neler söylersin?
Beni (z) kuşağı görmedi ekranda (x) ve (y) kuşağı ile birbirimizi gördük. Yayına yeniden döneli, son 4 haftadır, en çok (y) kuşağı “sizinle büyüdük, çocukluğumuzdan hatırlıyoruz” sözleriyle durumu çok güzel özetliyor.

1984 yılında başladım TRT’ye. Sınavı kazandıktan sonra gitmediğim yer kalmadı. Diyarbakır, Hakkâri, Van, Çukurova, Ankara Radyoları’nda çalıştım. 1986 yılında Haber Merkezi’ne geçtim, hayatım bugüne kadar orada ve APK ve Strateji planlama başkanlıklarında geçti. Yaklaşık 7 yıl Haber Dairesi Başkan Yardımcılığı yaptım.

Yıllardır ekranlardan uzaktın deneyimlerin dışında, o dönemki habercilikle bu dönem arasında ne yönde farklılıklar var sence?
Deneyimli haberciler gitmiş. Daha genç bir kadro gelmiş. Usta çırak ilişkisi yaşanmamış. İçerik anlamında bir değişiklik olmamış. Sunum anlamında da olmamış. Yüzler değişmiş. Ama tecrübe eksilmiş ekranlardan, metinlerden, haberlerden. Elbette bu, genç arkadaşlarımın hatası değil, bunu gerçekleştirenlere sormak lazım, bununla neyin amaçlandığını. Dünyanın her yerinde, her iş, bir şekilde yürür, tabi eğer amaç sadece yürümekse, ama sadece yürür ve bu mantık her şeyi o noktada sonlandırır.

Şu anda, “Zafer Kiraz ile Son Nokta” adlı senin adını taşıyan ana haberdeki ekibin ve de içeriğinden bahsetmek istersen neler söylersin? Bu “Son Nokta”nın farklı bir tadı var çünkü…
Yıllardır birbirini tanıyan muhabirlerden oluşan bir ekiple hazırlıyoruz, Son Nokta’yı. Elbette aramızda genç arkadaşlarımız da var. Bülten-program karışımı bir içerik sunmaya çalışıyoruz seyircilerimize. Diyoruz ki, “Bize Güvenin, Bize İnanın” çünkü haber bu alışveriş olmadan işe yaramaz. Haberlerin sürelerinden, sıralamasına, kurgusundan sunumuna kadar her şeyiyle bize ait bültenler oluşturmaya çalışıyoruz. Geri dönüşler de bunu doğruluyor ve iyi bir yolda ilerlediğimiz konusunda güç veriyor bize.

Ekrandan uzak kaldığın dönemde de spiker dünyasına birçok kişi kazandırdın, birazda bu döneminden bahsedersen neler söylersin?
Hiç boş durmadım. Yıllar yılı, deneyimlerimi paylaştım, her yerde, her platformda. Bir yandan da kendime yatırım yaptım, araştırdım, öğrendim, uyguladım. Deneyime, bilgiye ihtiyacı olan, öğrenmek isteyenlere, bunları aktarmaya çalıştım. Bu çerçevede, şu anda pek çok radyo ve televizyonda çalışan yayıncı arkadaşıma katkıda bulundum. Bunların ötesinde, yaşadıklarımdan gördüm ki, kamera karşısına geçen herkes, beden dili-topluluk önünde konuşma-hitabet-diyafram nefesi-doğaçlama eğitimi almalı mutlaka. Bu mesleğin asıl olmazsa olmazı bu. Bunlar hep eksik kalmış.

Peki, şu anda ekranlardaki spikerleri nasıl buluyorsun, sunumları konusunda neler söylersin?
Yaklaşık 8-10 yıldır televizyonda haber, haber program, tartışma programı vb. yapımları izlemedim. Gündem ve güncele dair her şeyi, gazeteler, internet haber sitelerinden takip ettim. Dolayısıyla, hemen hemen kimseyi tanımıyorum.

Yılların üstat spikeri, deneyimleri ışığında bu işe ilk çırak adımlarını atan meslektaşlarına neler söylemek ister?
Çok okusunlar. Her şeyi okusunlar. Kendilerini geliştirsinler. Az önce bahsettiğim konularda eksikliklerini mutlaka gidersinler. Başkalarından önce kendileriyle rekabet etsinler. Her yere ve her şeye, mümkün olduğunca uzaydan bakar gibi bakmaya çalışsınlar. Herkesin gönlünde bir aslan yatar ama bunu işlerine karıştırmasınlar. Özellikle kibirli olmasınlar. Taklitçi olmasınlar. Kendileri olsunlar.

Peki, birazda spiker Zafer Kiraz’dan değil, ekranın arkasındaki Zafer’den bahsedersek neler yapar? Zafer’in hobileri var mıdır? Neler söylersin?
İletişim Fakültesi radyo-televizyon bölümü mezunuyum. Hem okulluyum, hem alaylı. Yapım ve yayının her aşamasında çalıştım. Senaryo yazdım. Program yaptım. Belgesel film çektim. Haberciyim. Hayata bu gözlüklerle bakmaya çalışıyorum. Özellikle film seyretmeyi çok seviyorum. Alır, izler, arşivime koyarım. Sanırım, bine yakın film var arşivde. Kişisel gelişimin tüm alanlarına yetişmeye çalışıyorum, okuyorum. Zaten haber demek sonsuzluk, telaş, bitmeyen serüven demek. Fazla bir zaman da kalmıyor insana.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here