“Yaşamın Her Alanında Eğitim Şart”

0
389

Enver Reşit Kösedağ ve Güzin Kırsaçlıoğlu kardeşler tarafından kurulan Gen Akademi, kişisel gelişimden bütünsel sağlık eğitimlerine kadar pek çok eğitimi bünyesinde barındırıyor. Amaçlarını “Toplumumuzun ve bireyin gelişim, değişim, dönüşüm ihtiyacına katkı sağlamak için görev bilinciyle buradayız” sözleriyle özetleyen Kırsaçlıoğlu, Gen Akademi’nin kuruluş hikâyesini Ankara Life Dergisi’ne anlattı.

Gen Akademi’yi açma fikri nasıl ortaya çıktı?
Gen akademi gerek kişisel gelişim, gerekse iş yaşamına yönelik eğitimler veren; mezuniyet sonrası diş hekimliği ve bütünsel sağlık eğitimlerini de bünyesinde barındıran bir kuruluş.Günümüzde en popüler konularından birinin kişisel gelişim olduğunun farkındayız. Bu başlık altında birçok konu var. NLP , iletişim teknikleri, stresle baş etme teknikleri, duygusal özgürleşme, yaşam koçluğu, EFT, bütünsel sağlık ve enerji terapileri gibi.

Biz Gen Akademiyi iki kardeş kurduk. Enver Reşit Kösedağ ve ben Güzin Kırsaçlıoğlu. Enver Bey organizasyon ve fuarcılıktan gelme ben de diş hekimiyim. Birçok bireyin diş tedavilerini yapıyorum. Geçirdikleri hastalıklara bakıyorum. Bilim insanları düşüncelerimizin hastalıklarımızın temeli olduğunu ispat etmişlerdir. Bu ispat birçok alanda bakış açısını değiştirse de bütünsel sağlığın önemini vurgulasa da kişisel gelişim adına yapılan birçok eğitim sadece ilaç niteliği taşıyor.

Çok inceleyerek gözledik ki buz dağının altında yatan nedenler kişiye özel yöntemlerle çözümlenebilir. Parmak izimiz gibi birbirinden farklıyız. Parmak izlerimiz gibi kişisel eğitimlerimiz ya da yolculuklarımız birbirimizden farklı olmalı.

Kişisel gelişim eğitimleri bireysel devam etmelidir. Çünkü bireyler içlerine girdikleri girdabı fark edip oradan çıkmak istediklerinde başka bir girdabın içine çekiliyorlar. Bu nedenle kişisel gelişim eğitimleri art arda devam eden eğitim dizilerinden ibaret oluyor birey bu dağının üstüyle uğraşırken daha alt kısmının farkına bile varamıyor.

Tekrar belirtmek gerekirse kişisel gelişim, kişiye özel olmalı biz ve bizim gibi merkezler olmalı. Yani biz görev bilinciyle Gen Akademi’yi açtık. Toplumumuzun ve bireyin gelişim, değişim, dönüşüm ihtiyacına katkı sağlamak için görev bilinciyle buradayız.

Konunuz sadece kişisel gelişim mi?
Hayır, tabi ki kişisel gelişimle sınırlı değiliz. Diş hekimliği eğitimleri özellikle estetik diş hekimliği ve bütünsel diş hekimliği üzerine eğitimleri de veriyoruz. Benim diş hekimi olmam ve dünyada birçok eğitim almam, özellikle en son New York Üniversitesinde Estetik Diş Hekimliği üzerine mastır yapmam, bu aldığım eğitimleri Türkiye ‘ye taşıma fikrini geliştirdi.

Pek çok eğitim var bu konuda ama günümüzde Bütünsel Diş Hekimliği kişisel gelişimle ele alındığında hayatımıza yeni giren konuları oluşturdu. Bugün anlıyoruz ki yaş alan bireylerde oluşan diş kayıpları omurgayı etkiliyor. Tek diş eksik olan tarafta omurgayı da eğiyor. Kişisel gelişim, bütünsel sağlık bunlar birbirinden ayrılmayacak konular. Konu Bütünsel Diş Hekimliği ve Estetik Diş Hekimliği olunca yanımıza Diş Hekimi Melih Erkul’ u almadan yola devam edemezdik. Melih Erkul bu konuda bir fenomen. Bütün dünyayı takip ediyor. Yeni tedavi protokolleri nedir, bunu uygulayan öncü klinikler nerelerdir, kurs programları ve bu konuda eğitim veren akademileri yakından takip ediyor ve onlarla temas halinde.

Melih Erkul, benim de üyesi olduğum, Türk olmasına rağmen Türkiye’de değil orada tanıştığım Avrupa Estetik Diş Hekimliği Akademi’sinin sevilen simalarından biri. Avrupa Estetik Diş Hekimliği Akademisi, diş hekimliği bilimine sanatına yön veren diş hekimlerinden oluşuyor. Dünyaya yön veren eğitimler ve eğitmenler hep bu akademinin bünyesinden çıkıyor. Melih Erkul’un bu hekimlerle çok sıkı teması var. Onlarda bu eğitimleri Türkiye’de yapma konusunda istekliler.

Diş hekimi Demet Horoz da bizimle beraber eğitimlerin organizasyonunda çalışmalar yapıyor. Tek tek diş hekimleriyle irtibat kurup klinik ve mesleki ihtiyaçları belirliyor. Sağlık ağızda başlıyor. Sağlıklı olmayan birey, sağlıklı da düşünemez. Düşünün ki her bir diş çiğneme esnasında beyine impuls gönderiyor. Her bir impuls vücuda bir organa gidiyor. Bunlar aslında Çin tıbbında bilinen ve uygulanan tedavi yöntemlerinin temeli.

Bir dişin dibine verilen ilaç vücutta onu temsil eden organın şifa bulmasına yardımcı oluyor. ÂLEM ve ÂDEM meselesi ÂDEM ‘de ne varsa ÂLEMDE ’de o var. Eğitim konularımızda amacımızda bu ÂDEM’E hizmet vererek ÂLEME ’e hizmet vermek.

Kişisel gelişim eğitimleri mutlaka bireysel olmalı dediniz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?
Bu noktada kişisel gelişim uzmanımız Tolga Gürleyen hanımefendi bizimle. Kişi, kişisel gelişim eğitimi aldığında bir girdaptan çıkıyor. Bizim amacımız bir girdaptan bir girdaba geçiş değil, kişiyi akışına teslim etmek. Tolga Gürleyen eğitim organizasyonlarında bize rehberlik edecek. Bu eğitimlerde buz dağının altını gören, buz dağının üstüyle cebelleşmekten vazgeçip bu alt kısma yöneldiğinde o bireyin değişim, dönüşüm ve gelişim talebiyle birebir ilgilenecek. Tolga Gürleyen, pek çok tekniği kullanıyor. Ama bizi en çok etkileyen bireye bakış açısı. O da bireye bütünsel bakıyor. Bireyin tüm enerji alanında değişimi amaç edinen yöntemleri kullanıyor. Sorun odaklı değil bütünsel bakıp çözüm odaklı terapiler yapıyor. Onu akışına yönlendiriyor. Kendisi daha önce İzmir’de birçok bireyin gelişim ve değişimine yardımcı olmuştur. O da Gen Akademi ailesine tamamen görev ve duyguyla katılan bir kişisel gelişim danışmanı.

Ankara’da olmanın avantajları ve dezavantajları neler?
Ankara bir kültür ve eğitim şehri. Bu tür eğitimler ve uzmanlar hep İstanbul’da faaliyet gösteriyor. Ankara’da da birçok merkez var ama Ankara gerek diş hekimliği gerek kişisel gelişim eğitimleri gerek iş dünyasına da yönelik yapacağımız eğitimler konusunda merkez olmalı. Biz Gen Akademiyi bu ihtiyacın sonucunda açtık. Yaşamın her alanında eğitim şart biz görev bilinciyle buradayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here