Tüp Bebek Yöntemi Hakkında Merak Edilenler

0
249

Çocuk sahibi olmak; her evli çiftin hayalidir. Bir zamanlar çok istemelerine rağmen bu hayallerine sahip olamayan çiftlerin bu gün “tüp bebek tedavisi “ sayesinde yüzleri gülmekte. Ancak ilk kez İngiltere’de Louise Joy Brown, 25 Temmuz 1978’de İngiltere’de dünyaya geldiğinde 2,61 kilo ağırlındaydı. Ebeveynleri Lesley ve John Brown dokuz yıl boyunca çocuk sahibi olmaya çalışsada Lesley Brown’ın kısır olması nedeniyle başarılı olamamışlardı. Cambridge Üniversitesi’nde fizyolog Robert Edwards ve jinekolog Patrick Steptoe’nun araştırmasını duymaları çift için dönüm noktası oldu ve doğurganlık tedavisi için iki bilim adamıyla anlaşma imzaladılar. Bu harika gelişimle ilgili bilen bilmeyen herkes bir şeyler söylemekte, bu yanlış bilgiler de bu yolla çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin zihnini karıştırmakta. Konuyla ilgili ünlü kadın doğum ve İnfertilite uzmanı Op.Dr. İlhami Atılgan’a sorduk. “

Bir teknoloji harikası olan ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimizin yüzünü güldüren “tüp bebek tedavisi” nasıl uygulanmaktadır?
Erkekten alınan spermlerin, kadından alınan yumurtalarla, laboratuar ortamında birleştirilmesi ve döllenme gerçekleştikten bir süre sonra da anne rahmine yerleştirilmesidir. Tüp bebek uygulamasının ilk aşamasında normalde ayda bir yumurtlayan kadına verilen ilaçlarla yumurta sayısı çoğaltılıyor. Daha sonra kadın, genel anestezi ile uyutularak ultrason eşliğinde vajinal yoldan yumurtaları toplanıyor. Diğer yandan hastanın eşinden alınan sperm kadından alınan yumurtanın içine enjekte edilip döllenme sağlanıp, yumurtalardaki döllenmeler kontrol ediliyor. Daha sonra da oluşturulan embriye uygun zamanda rahmin içine embriyo transferi denilen bir işlemle yerleştiriliyor. Transferden 12 gün sonra kanda gebelik testi ile sonuca bakılıyoruz.

Yapılan bu işlem yüzde kaç oranında yüz güldürmekte?
İşlemin sonucunda hastanın yaşı önemli bir faktör olmasına rağmen %40-%50 ihtimalle yüz güldürücü sonuç elde edilebiliyor. Eğer başarı elde edilememişse en az 2 ay ara vererek denemeyi tekrarlamak gerekir.

Hangi durumlarda tüp bebek işlemi yapılır?
Tüm araştırmalar yapılmasına rağmen doğal yolla hamilelik söz konusu değilse, artık tüp bebek tedavisine denenebilir. Bu bağlamda;
1- Nedeni bulunamamış kısırlıkta (infertil),
2- Tedavi olmalarına rağmen hamile kalamayan endometriozis hastası kadınlarda,
3- Erkekte yeterli sperm sayısı mevcut değilse(10 milyonun altındaysa),sperm sayısı az ve hareketliliği düşük ise,
4- Kadının kanalları kapalı ise veya az yumurtluyorsa,
5-Genetik geçişli hastalığa sahip ailelerin hastalığı taşımayan çocuk elde etmeleri isteniyorsa sonuç alınacak bir tedavi yöntemidir.

Tüp bebek tedavisinde belli şartlar var mı, varsa nelerdir?
Elbette vardır. Öncelikle kadının hormon değerinin bozuk olmaması gerekir. Çünkü bu bozukluk kadının yaşı gençte olsa tüp bebek ile hamile kalma şansını azaltır. Menopoza giren veya rahimi alınmış (histerektomi ameliyatı geçirmiş) kadınlarda bu tedavinin gerçekleşmesi mümkün değildir.

Diğer yandan hiç spermi olmayan erkek, bu nedenle yumurtalıktan elde edilen parçada da(TESE işleminde) hiç sperm yoksa tüp bebek tedavisine engel teşkil eder.

İşlemle ilgili çeşitli şehir efsaneleri dolaşmakta. Sizce Tüp bebek zor ve ağrılı bir tedavi yöntemi mi?
Her geçen gün tedavi daha da kolaylaşmaktadır. Eskiden 45 gün olan tedavi süresi bugün 15 güne , hastalara yapılması gereken iğne sayıları 60’dan 20’lere düşmüştür. Bu çok ciddi bir gelişmedir. Bugün hiçbir olumsuz etkisi olmayan tüp bebek tedavisi hiçbir yan etkisi olmayan kolay bir yöntemdir.

İşlem için yaş tahdidi söz konusu mu?
Elbette etkisi vardır. Çünkü kadının yaşıyla doğru orantılı olarak üreme kapasitesi gelişir. Kadın 30 yaşına kadar en yüksek üreme şansını yakalarken, 30 ile 35 yaşları arasında bu oran azalmaya başlar. 40 yaş sonrası üreme çağının sonlarına gelinir.

Gerçekten Tüp bebek tedavisi sonucunda ikiz, üçüz gebelik oluyor mu?
Bu tedaviyle çoğul gebeliklerin olması bir gerçek Bu bağlamda 2010 yılında yönetmelikte 35 yaşın altındakilere ilk iki denemede tek embriyo transferine izin verilmiştir.

Tüp bebek yöntemi ile doğan çocuklarda sakatlık ya da anormallikler olur mu?
Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda herhangi bir veriye rastlanmamıştır. Spermin yumurta içine enjekte edildiği mikroenjeksiyon yöntemi ile embriyoda oluşabilecek kromozomal hasarlar araştırıldı. Yeni doğan bebeklerde anomali oranı tedavisiz oluşan gebeliklerdeki gibi yüzde 3-4 aralığındadır.

Op. Dr. İlhami Atılgan

“Tüp bebek işlemi;erkekten alınan spermlerin, kadından alınan yumurtalarla, laboratuar ortamında birleştirilmesi ve döllenme gerçekleştikten bir süre sonra da anne rahmine yerleştirilmesidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here