“Hanfendi Bi’Bakar Mısınız?”

0
386

Günümüzde sosyal medyanın etkisini her alanda görmek mümkün. Sosyal medya sayesinde kitlelere hem kolay ulaşıyoruz hem de yapılan işlerin geri dönüşlerini anında görebiliyoruz. Bu bağlamda sosyal medyadan faydalanmak son zamanlarda giderek artan bir alışkanlık haline geldi.İsmini son zamanlarda sıkça duyduğumuz ve trendler arasında yerini alan “HanfendiBi’ Bakar Mısınız?” kitabı okuyucuların büyük beğenisini topladı. Sosyal medyadaki takipçilerinin teşvik etmesiyle kitap yazmaya karar verdiğini söyleyen Murat Tavlı, yazarlığın yanı sıra aynı zamanda oyunculuk da yapıyor. Bizde Ankara Life Dergisi ekibi olarak sosyal medyada adına sıkça rastladığımız Murat Tavlı ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz Murat Tavlı kimdir?
87 yılından beri var olma mücadelesi veriyorum. Aslen Karadenizliyim fakat İstanbul’da doğup büyüdüm. Müjdat Gezen Sanat Okulu Tiyatro mezunuyum. E.S.E.K tiyatrosu, Bakırköy Belediye tiyatrosu ve Tiyatro Marmara ile 10 yıldır sahnelerdeyim. Birçok markanın reklam yüzü oldum ve Farklı Desenler, Hıyanet Sarmalı, Nerde O Yeminler, Aşksın Sen, Yahşi Cazibe gibi dizilerde oynadım.

Kitap yazmaya nasıl karar verdiniz?
Daha önce yazmış olduğum tiyatro oyunları vardı. Bu oyunlarla ödül aldıktan sonra yazarlığa daha da ısındım. Sinema filmi yazdım, bir gün çekme gibi bir hayalim var. Sonrasında kendime ait bir blog sitesi kurdum ve burada yazmaya başladım. Sosyal medyanın verdiği güç ile kısa zamanda büyük kitlelere ulaştım. İnsanların yazılarımı paylaşması ve yazılarım sayesinde farklı bakış açıları elde etmeleri beni çok etkiledi. Kitap da kaçınılmaz bir son oldu. İyi ki de olmuş, HanfendiBi’ Bakar Mısınız her anlamda beni mutlu eden bir proje oldu.

Sosyal medyada sizi takip eden küçümsenmeyecek sayıda bir kitle var. Kitap yazmanızda sosyal medyanın ne gibi bir etkisi oldu mu?
Evet, kesinlikle büyük bir etkisi oldu. bloğumuokuyan insanların bu konuda beni teşvik etmesi çok önemliydi. Sosyal medya olmasaydı, kısa bir süre içinde bu kadar ses getiremezdim.

OKUYUCULAR BENİMLE SOHBET ETSİN İSTEDİM
“Hanfendibi’ bakar mısınız?” kitabında okuyucuyu neler bekliyor?
İnsanlar okuduğu kitaplarda kendilerinden bir parça bulmayı isterler. Akıcı, sürükleyici ve hayatın stresinden, keşmekeşliğinden sıyrılmak isterler. Kitabı alanlar genelde bir günde okumuşlar. Bu da okuyucunun isteklerine cevap verebildiğim anlamına geliyor. Zaten kadın erkek ilişkilerini yazdım. Hangimizin hayatında yok ki kitapta olan hikâyeler… Mizahı çok seviyorum. Ben hüznün içindeki mizahı ortaya çıkardım. Her yaş grubundan insanlar kendilerinden bir parça buldular.

Kitapla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?
Henüz olumsuz bir eleştiri almadım. Eleştiriler çok olumlu. Bazı erkek okurlar yakışıklısın, ondan bu kadar okuyucun var diyor. Tabi bunu da olumsuz bir eleştiri olarak kabul etmiyorum. Bakan gözleri sağ olsun. Herkes bir an önce ikinci kitabın gelmesini bekliyor desem yalan söylemiş olmam. Kitabı yazarken bir şey hedeflemiştim. İnsanlar bir kitap okumasın, benimle sohbet etsin demiştim. Kitabı okuyan insanlar da bana bu cümleyi birebir kurdular. HanfendiBi’ Bakar Mısınız? Doğru bir iş oldu.

Aynı zamanda oyuncusunuz. Oyunculuk serüveniniz ne zaman başladı?
Ortaokulda edebiyat hocamın taklidini yaparken hocama yakalandım. O da ceza olarak beni okulun tiyatro kulübüne yazdırdı. Allah ondan razı olsun. Bana verdiği ceza yaşam kaynağım oldu. Keşke kendisini görsem de ellerinden öpsem…

Bundan sonraki projeleriniz neler?
Oyunculuğa ve eğitmenliğe aktif olarak devam ediyorum. Hayatımın her döneminde tiyatro olacak ama yeni projelere de imza atmayı hedefliyorum. Bu sene herhangi bir dizide rol almadım ama önümüzdeki aylarda büyük bir sürpriz olabilir. Sinema filmimi çekme gibi bir niyetim var. İkinci kitap da gelecek, okuyucularıma, seyircilerime beni sevenlere ve MTFC ailesine çok teşekkür ediyorum. İmza attığım her işte bana çok büyük destek veriyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here