Göz Kapağı Ameliyatıyla 10 Yaş Gençleşin

0
454

Genellikle orta ve üzeri yaşlarda ortaya çıkan alt ve üst göz kapağı deformiteleri, kişiyi yaşlı ve yorgun gösterebilmekte. Bakışlardaki canlılık ve dinamizm azalırken, ileri seviyedeki deformitelerde görme görme alanı da daralarak fonksiyonel sıkıntılar ortaya çıkabilmekte. Neyse ki modern tıp bu sorunları aşacak önemli bilgilere sahip. Göz kapağı ameliyatları sayesinde tüm bu sorunları başa çıkmak mümkün. Peki, son dönemlerin gözde operasyonlarından olan “göz kapağı ameliyatları” hakkında ne kadar doğru bilgiye sahibiz? Estetik Akademi ortaklarından Op. Dr. Onurkan İdacı, göz kapağı ameliyatları hakkında merak edilenleri ve doğru bilinen yanlışları Ankara Life dergisi okurlarına anlattı.

Göz kapağı estetiği nedir?
Üst gözkapağında oluşan sarkma ve katlantıların; alt göz kapağında meydana gelen torbalanma, deri kırışıklıkları ve koyu renk oluşumlarının ortadan kaldırılması ile ilgili yapılan cerrahi girişimlerden bahsediyoruz.

Bu operasyon tek cümleyle nedir?
Göz kapağı estetiği uygulaması özetle gözçevresine yönelik gençleştirme operasyonlarıdır.
Bu operasyon hastaya ne kazandırır?
Göz kapağı estetiği ameliyatı, hasta için toparlanması kolay sayılabilecek, etkileyici sonuçlar ortaya koyan bir işlemdir. Bu operasyondan sonra hasta yıllara meydan okuyan, daha genç, etkileyici göz çevresine ve bakışlara sahip olur.

“Yaşlanma Göz Kapağından Başlar”
Göz kapaklarında bozulmalar nasıl başlar?
Üst ve alt göz kapakları gevşek yapıları gereği yaşlanmadan öncelikli olarak etkilenir. Zamanla üst göz kapağı gevşeyip sarkarak özellikle dış kısımlardan kirpiklerin üstüne doğru sarkmaya başlar. Göz kenarı ve kaş kenarı da bu olumsuz durumdan etkilenir. Bununla beraber, koyu renk halkalar, şişme ve torbalanmalar da alt göz kapağında kendini göstermeye başlar. Göz kenarlarında derin kaz ayağı çizgileri de göz kapaklarındaki bozulmaya eşlik eder.

Söz konusu bozulmaların sebebi nedir?
Yerçekiminin etkisi başta olmak üzere, yaşlanma, kalıtımsal yatkınlık, alkol, sigara kullanımı, uyku düzensizliği gibi çevresel etkenler göz kapaklarındaki bu tür değişikliklere sebep olur.

Göz kapağı estetiği hangi yaşlarda yapılmalı?
Özel bir yaş grubu olmamakla beraber genellikle 35-70 yaş arasındaki hastalar karşımıza çıkmakta. Kimi hastaları da göz kapaklarındaki yapısal farklılıklar rahatsız ettiğinden 20’li yaşlarda da gözkapağı estetiği gerçekleştirilebilmekte.

Doğuştan göz kapağı düşüklüğü ve tedavisi
Kentin en çok okunan yayınlarından Ankara Life dergisine konuşan Estetik Akademi ortağı Op. Dr. Onurkan İdacı, doğuştan göz kapağı düşüklüğünün bir an önce tedavi ettirilmesi gerektiğini söylüyor. Bu sorunun 6 yaşına kadar aşılması gerektiğini belirten İdacı, eğer tedavi ettirilmezse göz sağlığının da bozulabileceğini belirtiyor.

Göz kapağı estetiğiyle birlikte başka ne tür işlemler yapılabilir?
Göz kapaklarıyla birlikte gözün yakın çevresine yönelik gençleştirme ameliyatlarını da sıklıkla yapmaktayız. Örneğin kaş kaldırma, elmacık kemiği bölgesinin belirginleştirilmesi, şakak ve alın germe, kaz ayaklarının giderilmesi ve burun estetiği gibi işlemler de bu işlemle birlikte sıkça yapılmakta.

Bu işlem öncesi süreç nasıl işliyor?
Hasta değerlendirilerek hangi kapağa ne kadar düzeltim gerektiği, sadece deri fazlalığına mı yoksa torbalanmaya sebep olan yağlanmaya da müdahale edilip edilmeyeceği, koyu renkli bölgelere nasıl yaklaşılacağı planlanarak operasyon planlanır. Hastanın olası ek rahatsızlıkları, özellikle kanama eğilimi yaratabilecek patoloji ya da ilaçlar değerlendirilip önlemler alınır.

İşlem nasıl yapılıyor?
Üst göz kapağında kat çizgisinden, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından kesiler yapılarak buradan müdahale edilir. Üst göz kapağında daha çok deri fazlalığı giderilirken nadiren daha derin dokulara müdahale etmek gerekir. Alt göz kapağında ise öncelikle torbalanmayı oluşturan yağ dokusu çıkarılır daha sonra deri fazlalığına müdahale edilir. Kesi dikilerek, iz belirgin olmayacak şekilde kapatılır. Son olarak da dikişlere hafif bir pansuman işlemi yapılır.

Acı ve Ağrı Yok
Operasyon ne kadar sürüyor?
Net bir saat vermek zor. Lakin kişiye ve operasyonun kapsamına bağlı olarak 45 dakika ile 2 saat saat arasında sürüyor diyebiliriz.

İşlem öncesi ya da sonrasında hasta ağrı hissediyor mu?
Üst ve alt göz kapağı ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Operasyon sırasında hasta ağrı hissi duymaz. Anestezinin etkisinin geçmesinden sonra ise hafif ağrılar oluşabilir. Basit ağrı kesiciler kullanılarak bu ağrılar giderilir.

İyileşme Süreci
Op. Dr. Onurkan İdacı, ameliyattan sonraki birkaç gün ameliyat alanı ıslatılmamalı, üzerinde mevcut görmeye engel olmayan pansuman korunmalı. Bu pansumanları 4-5 gün sonra çıkardıklarını belirten İdacı, işlem bölgesinde ve çevresinde morluk ve şişliklerin kontrol altında tutulması için operasyondan sonra bir süre baş yüksekte kalacak şekilde yatılmasının ve soğuk uygulamanın faydalı olacağını belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here