Emircan; “Sahnede Olmak, İç Dünyama Yolculuğu İfade Ediyor”

0
212

Müzik dünyasının genç ve yakışıklı sanatçılarından Emircan, “Yanıma Yaklaşma” adlı single çalışmasıyla hayranlarının beğenisini topladı. Ankara’da Türk Klasik Müziği solisti olarak yaptığı askerlik, Emircan’ın müzik serüvenine Ankara’da devam etmesine neden oldu. Yıllardır Ankara’nın çeşitli mekânlarında sahne alan sanatçı, bu ay Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu.

“Yanıma Yaklaşma” şarkısı ile müzik piyasasına merhaba dediniz. Bu şarkının özel bir öyküsü var mı?
“Yanıma Yaklaşma” şarkısı Mert’in (DÖRTER) askerde duygu yoğunluğu ve birikimi sürecinde yazdığı şarkılardan bir tanesi. Şarkının sözleri mutlaka geçici ama iz bırakmış bir sevgiyi anlatıyor.

İşiniz konusunda oldukça titiz olduğunuz söyleniyor. Bununla ilgili neler söylersiniz?
Takıntılı yanlarım var sahne adabıyla alakalı olarak. Bunu da eski usul yetişmiş olmama bağlıyorum.

Benimle çalışan insanlara öncesinden şartlarımı açıkça ifade ediyorum. Çünkü iş konusunda mükemmeliyetçiyim Mümkün mertebe her canlı performansımı kusursuz şekilde sonlandırmaya çalışıyorum.


Peki, sahneye çıktığınızda neler yaşıyorsunuz?
Sahnede olmak, iç dünyama yolculuğu ifade ediyor. Sahne dışındaki “Emir” ile sahnedeki “Emir” tamamen aynı. Sadece performans anında daha da içten bir “Emir” duruyor insanların karşısında.

Kendi kendinize “burada sesimi hiç iyi kullanamamışım ya da beğenmedim” dediğiniz anlar oluyor mu?
Olmaz olur mu. Neticede canlı performans ve oradaki her hata anlık bir şey. Her kim “ben canlı sahnede hiç detone olmam” derse yalan söylemiş olur. İnsan bedeni nihayetinde kusursuz bir mekanizma değil. Hasta olduğunuz ya da modunuzun düşük olduğu zamanlar olabiliyor. Ama hiçbir zaman bunu dışarıya yansıtmıyorum. Hatalarım olduğunda nerede hata yaptığımı dikkate alarak sonraki sahne performansımda aynı hataları yapmamaya gayret gösteriyorum.

Başarıyı nasıl tanımlar ve ölçersiniz?
Hayatım boyunca hep hedeflerim oldu. Ulaştığım her hedefte bir sonrakine koştum. Başarı benim için sadece muazzam derecede şarkı söylüyor olmak değil, insanlara faydamın dokunduğunu bilmek ve bunu onların ağzından duymaktır. Sevenlerimin; “Ne zaman canımız sıkkın ise seni izleyip, dinleyip her şeyi unutuyoruz” demesi başarı değil de nedir sizce?

Hayatınızda iş mi aşk mı daha önce geliyor?
Aşk bana yaramıyor. Hassas biri olduğumda dolayı bazı duyguları uçlarda yaşıyorum. Her ne kadar bu duyguları işlerime yansıtmamaya çalışsam bile bir yerden ipin ucu kaçabiliyor. Kısacası hep iş daha öncelikli geliyor hayatımda.

Hayat felsefenizi anlatan cümleyi bizimle paylaşır mısınız?
“Faydalı olmalıyım”. Ulaşabildiğim kadar canlıya yararlı bir şeyler yapabilmek hayat felsefem. Nasip olursa bununla ilgili bazı projelerim var ama bunları sona saklıyorum.

“Başarı benim için istediğin noktaya adım adım yaklaşıyor olmak;
gerilemeden, heyecanını yitirmeden yola devam edebilmektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here