El Bileği, Dirsek ve Omuz Yaralanmalarının Etkin Tedavisi İçin…

0
355

Trafik kazası, yüksekten düşme ve spor sırasında yanlış hareket yapma yapılması gibi travmalar el bileği, dirsek ve omuzda ciddi yaralanmalara sebep olabiliyor. Gelişen teknoloji sayesinde bu yaralanmalar kısa sürede başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Demirtaş el bileği, dirsek ve omuz yaralanmalarının artroskopik tedavisi ile ilgili bilgi verdi.

Artroskopi Sayesinde Hastada Hızla İyileşme Görülüyor
Günümüz teknolojisi hem tanı için kullanılan görüntülemede hem de cerrahi işlemlerde hata oranını en aza indirmektedir. 3 boyutlu görüntüler kemik hasarlarını çok detaylı göstererek ameliyat öncesi yapılan hazırlık aşamasını kolaylaştırır. Sağlam dokuya en az zarar veren ve en hızlı iyileşme sağlayan artroskopide, 1.2 milimetreden 4 milimetre kalığına kadar değişen ölçülerde küçük bir kamera ile eklem içi görüntülenir. Bu yöntem açılan bir veya iki delikten cerrahi işlem yapılmasına olanak verir. Artroskopi sayesinde ayrıca tomografi ve MR ile görülemeyen kıkırdak ve yumuşak doku hasarlarının tamiri mümkün olmaktadır.

El Bileği Artroskopisiyle Tüm Detaylar Gözlenebiliyor
İnsan vücudunun en karmaşık eklemi olan el bileğinin artroskopik yöntemle tedavisinde oldukça ince kameralar kullanılır. El bileğine açılan küçük kesilerden kameranın girmesi ve görüntünün büyültülerek ekrana aktarılmasıyla eklem içi gözlenir. El bileği artroskopisi ile kemiklerin tüm kıkırdak yüzeyleri, kemikler arasındaki bağlar ve kemikler arasındaki pozisyon değişimleri gözlenebilmektedir. Bazen travmalar sonrası ağrı, hareket kısıtlılığı, anormal ses çıkması, şişlik gibi yakınmalar uzun süre devam eder. Bu problemlerin varlığında çeşitli tetkikler sonrası tanının doğrulanması, hasarlanmanın belirlenmesi ve değerlendirilmesi, tedavi seçeneğinin kararı için artroskopi çok faydalı bir yöntemdir.

Dirsek Yaralanmalarında Dinlendirme Tedavisine Cevap Alınamazsa…
Artroskopi dirsek yaralanmalarında ise daha nadir kullanılan bir yöntemdir. Bununla birlikte; eklem içi kıkırdak parçaların çıkarılmasında, eklem hareket kısıtlılığında, yumuşak dokuları ve mekanik engel yapan kemiklerin çıkarılmasında ve eklem hareket genişliğinin sağlamasında en etkili çözüm yoludur. Dirsekte görülen bir diğer yaralanma olan dirseğin bükülmesini sağlayan biseps tendonunun zedelenmesinde de cerrahi tamir yöntemi kullanılmaktadır. Dirsek bölgesindeki kasların yapışma yerlerindeki zedelenmelerin tedavisinde ise öncelikle hareket kısıtlanarak dinlendirme tedavisi uygulanır. Bu tedaviye cevap alınamazsa gevşetme ameliyatı yapılır.

Günlük Hayatta Hareket Kısıtlılığına Sebep Oluyor
Omuz yaralanmalarının cerrahi tedavisinde artroskopiye sıklıkla başvurulmaktadır. Omuzunda yırtık olan kişilerin en büyük şikayetleri ağrı ve hareket kısıtlılığıdır. Bu kişiler genellikle kolunu başının üstüne kaldıramazlar. Kadınlarda erkeklere oranla daha yaygın görülen omuzdaki kas yırtıkları günlük hayatta birçok hareket kısıtlılığına sebep olmaktadır. Yüksekteki raflardan bir şey alamamak, toka takamamak, elini enseye ve arkaya götürememek, arka cepten cüzdan çıkarırken zorlanmak omuzdaki kas yırtıklarının ilk belirtileri olarak değerlendirilebilir.

Kas Yırtığı Varsa Cerrahi İşlem Gerekebiliyor
Omuz ağrısıyla doktora başvuran hastaların tedavisinde öncelikli olarak, ilaç tedavisi ya da fizik tedavi uygulanmaktadır. Fizik tedavi sonrasında hastaların yarısından fazlasında başarılı sonuç alınmaktadır. Tedavinin ilk aşamasından sonra ağrının devam etmesi kas yırtığı olduğunun göstergesidir. Bu aşamada kas yırtığının varlığından emin olmak için hastadan MR çektirmesi istenmektedir. Kas yırtıklarının teşhisinde en etkili tetkik cihazı olan MR sayesinde yırtığın yeri ve derecesi belirlenerek, tedavi bu sonuçlara göre şekillendirilmektedir.

Omuzdaki Yırtıklar ve Gevşeyen Bağları Tamir Ediyor
Omuz yaralanmalarının artroskopik tedavisi, hem omuzdaki yırtılan tendonların hem de çıkık sonrası gevşeyen bağların tamirinde kısa sürede etkin tedavi sağlar. Omuz eklemi kas yırtıkları artroskopik tedavisi, omuza açılan 6 milimetre genişliğindeki 3 adet delikten yapılır. Bu deliklerden bir tanesi kamera için kullanılır. Diğer iki delikten ise yırtık kası tutarak dikiş geçirilir. Arkasında dikiş olan kemik çıpaları kemiğe gömülür bu dikişler düğümlenerek kemiğe tespit yapılır. İşlem sırasında sağlam doku korunduğu için açık cerrahiye göre üstündür ve sonuçları oldukça başarılıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here