20 Yaş Dişleri Çekilmeli Mi?

0
330

Ağızda diş dizisinin en sonunda yer alan dişler üçüncü azı dişlerimizdir. Genellikle 17-25 yaşları arasında sürdüklerinden ‘yirmi yaş dişi’ olarak adlandırılırlar. Bu dişlerin çekimine, dişin pozisyonu, bulunduğu bölge ve komşu dişlere zarar verip vermemesine göre hekim tarafından, avantaj ve dezavantajlar değerledirilerek karar verilir.

Günümüz insanının çene yapısının daha küçük olması ve değişen beslenme alışkanlıkları sebebiyle 20 yaş dişleri genelde sürmek yerine çene kemiğinde gömülü kalmaktadır.

20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek olmayan durumlar nelerdir?
Ağız içerisinde sürüp ideal bir şekilde yerini alan ve çiğneme fonksiyonuna katkı sağlayan 20 yaş dişlerinin çekimi gerekmemektedir. Erken dönemde çekilmiş 1.büyük azı dişi ya da 2. büyükazı dişi mevcutsa, mümkün olduğunca sürmüş olan yirmi yaş dişlerinin korunması için tedavi edilmesi gerekir.

20 yaş dişlerinin çekimini gerektiren durumlar nelerdir?
Diş üzerini örten yumuşak dokuda enfeksiyon: Özellikle kısmen sürmüş 20 yaş dişlerinde görülen ve perikoronitis olarak adlandırılan bu durum dişin üstünü ve çevre kısmını örten yumuşak dokuların enfeksiyonudur. Çiğneme ile artan ağrı, ilgili bölgede şişlik, ağız kokusu, yutkunmada güçlük ve ağız açmada kısıtlılık şeklinde kendini gösterir. İlaç kullanıma bağlı olarak bu durum baskılansa bile kısa bir süre tekrarlar.

Diş eti hastalıkları: Gömülü 20 yaş dişleri komşuluğunda olan dişlerin kemik desteğinin zayıflamasına ve o bölgede besin birikimine sebep olur.

Diş çürükleri: Yarı sürmüş 20 yaş dişleri, komşuluğunda yer alan diş ile aralarında biriken gıdaya bağlı olarak bu dişlerde çürüklere neden olabilir.

Kist oluşumu: Gömülü kalan 20 yaş dişlerinin etrafında çene kemiğinin içerisinde gömülü kalan keseden kistik bir oluşum ve tümör gelişebilir. İhmali durumunda kistin büyüklüğüne bağlı olarak çene kemiğinde kırıklar meydana gelebilir.

Basınç ağrısı: 20 yaş dişleri pozisyonuna bağlı olarak sürme sırasında komşu dişlere basınç uygulayabilir ve bu da ağrı oluşturabilir.

Protetik nedenler: Tam ya da kısmi dişsiz hastalarda protez planlaması yapılırken çene kemiğinde gömülü bir diş kalmaması gerekir.İleride dişin sürmesi durumunda protezin altındaki basınca bağlı ağrı ve protezin uyumluluğunun bozulması söz konusu olabilir.

Ortodontik nedenler: Ortodontik tedavi sonrasında elde edilen ideal diş dizilimi, 20 yaş dişlerinin sürme basınçları sonrası bozulabilir. Bu nedenle ortodontik tedavi planlanırken 20 yaş dişleri göz önüne alınmalıdır.

20 yaş dişleri ne zaman çekilmelidir?
Çene gelişimi tamamlandığı halde doğru pozisyona gelmemiş dişler çekilmelidir. Bu şekilde gömülü kalan dişlerin ağrı yapması ya da sorun çıkarması beklenmemelidir. 20 yaş dişleri her sıkıntı yarattığında, sürekli ilaç kullanımı durumu baskılar ancak etken olan diş çekilmeden enfeksiyon karşımıza çıkacaktır. Çürümeye başlamış, kırılmış kısmen sürmüş 20 yaş dişlerinin çekimi durumu daha da zorlayacak, enfeksiyon varlığında diş çekimi öncesi antibiyotik kullanımı gerekecektir. Bu nedenle genç yaşlarda ve problem ciddi bir boyuta ulaşmadan once çekimin planlanması daha uygun olacaktır.

20 yaş diş çekimleri nasıl yapılır?
Çekilecek dişin konumunu, önemli bölgelere olan yakınlığını görmek amacıyla ilgili radyografiler alınıp planlama yapılır. Klinik ortamda lokal anestezi altında, steril şartlarda diş çekimi uygulanır.Gerekli görülen durumda dikiş atılıp 1 hafta sonrasında yara bölgesi kontrol edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here