Still Life Sanat Galerisi

0
469

Necati Seydi Ferahoğlu
30 Ocak – 25 Şubat 2015

1975 yılında Amasya’da doğdu.1994 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği programını kazandı.1998 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği programından mezun olup aynı yıl öğretmenlik görevine başladı .Öğretmenliğe başladıktan sonra yağlı boya çalışmalarına ağırlık verdi.2007 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Resim-İş Öğretmenliği Programı’nda yüksek lisansını tamamladı. .2008 yılında itibaren Trabzon-Akçaabat Güzel Sanatlar lisesinde resim öğretmeni olarak görevine devam etmektedir. 6′ sı kişisel olmak üzere 93 karma ve grup sergiye katıldı.5 ödülü bulunan sanatçı BRHD (Birleşmiş Ressamlar ve Heykel Traşlar Derneği Üyesidir)

GESAM( Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ve KPSD ( Karadeniz Plastik Sanatçıları derneği) üyesidir.

Ferahoğlu, akademik eğitiminin başlangıcından itibaren kendini resim sanatının akışına bırakmış büyük bir coşku ve gençliğinin verdiği enerjiyle özveri içerisinde sanatını icra etmektedir. Ferahoğlu’nun çalışmalarında gözlem ve yorum birbirini tamamlayan iki önemli disiplindir. Çalışmalarında, bu iki disiplini kullanarak; kolaya kaçmadan Türk kültüründe yer alan ‘keçi’ ve ‘horoz’ figürlerini kullanmaktadır. Ferahoğlu, sağlam desen anlayışı üzerinden rengi, etkili ve koyu açık değer ilişkisinde kullanmaktadır.

Belli figürlerle bağlantılı kompozisyon anlayışını plastik değerlerden ödün vermeden oluşturmaktadır. O’nun çalışmalarında renk önemli bir ögedir. Sıcak renk armonilerinin hakim olduğu çalışmalarında geniş sıcak ve soğuk grilerle doldurduğu alanlar izleyicilerin figürlere odaklanmasını sağlamaktadır. Ferahoğlu hızla akan kent yaşamında mekanikleşen kent insanının ruh haline ve hızla yok olan tarım alanlarına dikkat çekmek için resimlerinde imge olarak horozlar ve keçileri irdelemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here